Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:03:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796008 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1500 dnia: 19 Lipca 2019, 22:20:53 »
Wrócę do tematu jakie orły były pierwsze "3" cz "Z4" ... W końcu zacząłem ten wątek, zatem przedstawię swój punkt widzenia...
Praktycznie jak w całym temacie półtoraków tak i tutaj brakuje jakichkolwiek źródeł i musimy opierać się wyłącznie na analizie dostępnych nam egzemplarzy monet. Zdaję sobie sprawę, że wielkość mojego archiwum nie jest jakoś znamienna statystycznie (- jest to zaledwie 51 sztuk monet z "3" i 24 z "Z4") ale od czegoś trzeba zacząć... Swoją hipotezę o wcześniejszej emisji "3" względem "Z4" opieram zatem na rozkładzie odmian awersów i rewersów przedstawiona w załączonym pliku pdf.
Odmiany z "3" są w miarę jednolite - 37/51 to odmiana 1/1  z rewersem REG POL i awersem PMDL. Mamy tez odmiany z rewersem RE POLO i REG POLO w ilości 12/51
Odmiany z "Z4" to głównie odmiana 4(14)2  -rewers REG POLO z awersem PMDL 16/24 ale mamy tez pojedyncze egzemplarze z odmianą 1 rewersu. Najważniejsze to że tylko w tej odmianie mamy (oczywiście tylko w oparciu o badany materiał ) 2 znane mi monety z jabłkiem typowym już dla typu z tarczą: X(14)2 i 5n(14)2.
Odmiany z jabłkiem B1 ( 1(14) 2(14)  ) wydają się wcześniejsze niż z jabłkiem B2 (3(14) 4(14) ) - w B1 jest rysunek krzyża jest wyraźniejszy, ponadto górne ramię krzyża jest dłuższe  -całe?; w B2 górne ramię jest jakby uszkodzone skrócone lub poprawiane inną puncą - zużyte?
Również to że monety z "hakami" (orły "krakowskie") są wzorowane na schemacie "3" może przemawiać za ich wcześniejszą emisją - wzorowanie się na nowo wyemitowanej monecie.
Zaznaczam jednak ,że wciąż to tylko hipoteza- i w razie pojawiania się kolejnych monet może ulegać modyfikacjom...
Ale właśnie ten wieczny brak pewności powoduje, że badanie tych monet daje dużą radochę  ;)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1501 dnia: 19 Lipca 2019, 22:44:28 »
Wrócę też do pewnej starej dyskusji na temat 3 na awersach rocznika 1616.
Mamy tam dwa warianty: 3 z płaską "główką" i okrągłą. Spotkałem się wówczas z opinią że wchodzę w nieistotne szczegóły itp... Ale teraz  przy ponownym analizowaniu rocznika wyszło ze ta zmiana "3" nie pojawia pojedynczo, ale wraz z nią nastąpiła zmiana wariantu tarczy herbowej - nowy wzór "Pogoni" - (z "włócznią" skierowaną do przodu przed jeźdźcem)
Tak w ogóle, to w 1616 da się wyróżnić 6 typów tarczy (tylko w oparciu - orzeł/pogoń)
typA stary z 1615 - Orzeł "rybka" (długi z wąskim skrzydłami i okrągłą głową)/ pogoń z dużą głową(kask)
typB orzeł "kitka" (długi, wąskie skrzydła do góry, głowa z dużym dziobem i kitka z tyłu głowy)/pogoń jw
typC orzeł "kitkaX" (szerokie skrzydła skierowane na boki, głowa z dużym dziobem i kitką/ pogoń jw
typCA orzeł jw "kitkaX"/ pogoń nowa- z "peleryną", ogoń konia skierowany w tył, widoczne uszy konia
typCB orzeł jw "kitkaX" / pogoń nowa - z "włócznią"
To tak pod kątem tego co nam umyka jeżeli nie porównujemy monet...  :-X

koch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1502 dnia: 22 Lipca 2019, 13:22:04 »
(cyt)
"Najważniejsze to że tylko w tej odmianie mamy (oczywiście tylko w oparciu o badany materiał ) 2 znane mi monety z jabłkiem typowym już dla typu z tarczą: X(14)2 i 5n(14)2".

Czy mógłbym prosić o zamieszczenie na forum zdjęcia monety, której jabłko opisał Pan jako  X(14)2 ?
W załączonym pdf jabłko tej monety opisane jest jako "jabłko małe B4X".
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1503 dnia: 22 Lipca 2019, 18:41:32 »
Moneta z archiwum WCN
Typ jabłka określiłem jako X bo nie spotkałem się więcej z takim... a wzór ma raczej nietypowy
Jabłko z odmiany  "5" i "5n" jest bardziej znane, może niezbyt popularne ale można na nie trafić. W archiwum mam 9 monet typu 5 w zestawie z tarczą oraz 2 z 5n( z odwróconą N)- jedną z orłem Z4 i jedną z tarczą (z katalogu ukraińskiego nr 55)
B.4X to określenie odmiany rewersu .  Oznaczenia w tabeli to próba nowego określenia rewersów i awersów
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca 2019, 18:45:07 wysłana przez korabgoran »

Tibor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1504 dnia: 26 Lipca 2019, 20:06:15 »
Panowie ten półtorak jest normalny?
bo jakiś dziwny mi się wydaje... taki jakiś krój liter...? albo mi się już roi w oczach.

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10494183/4

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1505 dnia: 26 Lipca 2019, 20:08:36 »
nie jest to wyrób z mennicy bydgoskiej
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1506 dnia: 27 Lipca 2019, 08:54:12 »
Możliwe  że  to produkt z mennic ukraińskich... proponuję przejrzeć katalog Nieczytajły w części poświęconej naśladownictwom , może tam bedzie coś podobnego.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1507 dnia: 27 Lipca 2019, 14:40:02 »
Do teraz ciekawi mnie na jakich przesłankach bazowali tworząc tą część.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1508 dnia: 28 Lipca 2019, 00:14:39 »
Do teraz ciekawi mnie na jakich przesłankach bazowali tworząc tą część.

Prawdopodobnie bazowali w większości na monetach pewnego Igora ;) ,(IgorMDL) ale to jest zbyt wiarygodne źródło .
Janek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1509 dnia: 28 Lipca 2019, 21:28:59 »
No to już wiadomo dlaczego mają takie a nie inne eRki. W końcu u niego prawie każda moneta jest bardzo rzadka. A te naprawdę rzadkie puszcza bez żadnego opisu. Tak np. wyłapałem u niego półtoraka 1616 z hakami z błędem SIGI 3 GG :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1510 dnia: 29 Lipca 2019, 03:55:21 »
Prawdopodobnie bazowali w większości na monetach pewnego Igora ;) ,(IgorMDL) ale to (NIE?) jest zbyt wiarygodne źródło .
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1511 dnia: 29 Lipca 2019, 06:15:43 »
Nieczytajło już wcześniej zajmował się tym tematem - "Monety kozaczyzny bite na Ukrainie w XVII wieku"  z 2011 wydane w Kijowie. Ta książka jest prezentowana na końcu katalogu. Na ile rzetelnie? nie znam pozycji.
Od takiej analizy potrzeba starannego przekopania się przez monety z wielu skarbów i dokonania ich analizy zarówno jakościowej i ilościowej oraz zrobienie map lokalizacji dla poszczególnych rodzajów.
Problemem jest tutaj brak właściwego datowania- monety tzw hetmańskie mają daty wzorowane na oryginalnych półtorakach...
Po mojemu poszedł na łatwiznę- wrzucił do jednego worka wszystkie naśladownictwa bez wydzielenia w nich jakich grup o wspólnych cechach.Wydzielił tylko jako niehetmańskie te które pochodziły ze skarbów datowanych przed 1648.
Co do Igora -jego klasyfikacje opierają się na kropkach i legendzie.

Tibor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1512 dnia: 30 Lipca 2019, 14:38:24 »
Dzięki.
Nie mam katalogu półtoraków.
Mam natomiast  "Monet Ukrainy okresu kozackiego XV - XVIII"
Tam jest 16szt. półtoraków ze zdjęciami. Ale ja jestem za słaby by to rozpoznać. Oczy aż bolą jak się gapię na to.
Komuś zależy to mogę walnąć fotki stron.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1513 dnia: 30 Lipca 2019, 21:24:56 »
Jeśli można prosić na maila to z chęcią poprzyglądam się im. Napisałem pw.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1514 dnia: 07 Sierpnia 2019, 13:07:39 »
Mam zagadkę dla Szanownych Kolegów: Czy to co wydaje się jednakowe na tych wszystkich monetach, może świadczyć o wspólnym pochodzeniu tych monet? ( ten sam warsztat?) Ciekaw jestem opinii...  :-X

 

R E K L A M A
aukcja monet