Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:16:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 795950 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1515 dnia: 07 Sierpnia 2019, 15:04:08 »
ten drugi od góry to szeląg z tarczami, najprawdopodobniej z m. Malbork

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1516 dnia: 07 Sierpnia 2019, 15:58:05 »
Nie chodzi o to jak są klasyfikowane... chodzi o to czy coś  je łączy...  w obrębie tych stempli...  :-X

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1517 dnia: 07 Sierpnia 2019, 21:36:02 »
Punca "jedynki" jest taka sama, moim zdaniem.
Pozdrawiam, Gerard

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1518 dnia: 07 Sierpnia 2019, 22:03:36 »
Ano właśnie... występuje ona na kilku znanych mi szelągach z podwójną  tarczą określanych jako malborskie, na szelągach określanych jako bydgoskie zarówno z 1613 jak i 14, (aczkolwiek jest jeszcze inny wariant -mniejszy, cieńszy z zachowaną podstawą ) oraz na półtorakach z orłem i 3 . Wersja stempla rewersu po mojemu najstarsza....Jest też w odmianie z Z4 ale z takim samym wczesnym typem rewersu.
Źródeł  pisanych o początkach emisji półtoraków  brak... To co wiemy o mennicy w Malborku pochodzi z pracy Brauna  z 1722. Możemy opierać się właściwie tylko na dokładnej analizie porównawczej  stempli... i różnych drobnych , czasami pozornie nieistotnych informacjach.
Chyba coraz bliżej do sformułowania hipotezy dotyczacej półtoraków.🙃

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1519 dnia: 08 Sierpnia 2019, 10:07:53 »
Faktycznie jedynka w datach wygląda jak z 'jednego worka' wyjęta. Różnią się od siebie ale są jak to się mówi w jednym stylu. Pomijam tutaj też różnice w wielkości cyfr i liter bo L w POL też ma charakterystyczny ogonek na dole za to w szelągach pionowa kreska jest grubsza. Nie należy też zapominać o koronach, również podobnych w szelągach z tamtego okresu do tych występujących (w ogromnej większości, wyjątki jak narazie można policzyć na palcach jednej ręki) w pierwszych latach bicia półtoraków. Mogło to być np. przeniesienie/zmiana miejsca pracy rzemieślników z jednej mennicy (nadal koronnej) do drugiej? Skoro posiadali punce to bez mogli wykorzystać je w tworzeniu stempli.
No dobra a teraz pytanie bo nie wiem, czy drobnicę (typu szelągi etc. bo o półtorakach to nic nie wiemy  :) ) tak jak trojaki, szóstaki walcowano czy też bito ręcznie i wycinano? Z technicznego punktu widzenia na zdjęciach wyglądają na ładnie (pomijając możliwość edycji zdjęcia) i równo wycięte, czego przy tak małej monecie na skalę hurtową ręcznie nie dałoby się zrobić.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpnia 2019, 12:01:46 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1520 dnia: 08 Sierpnia 2019, 12:08:23 »
Różnice  mogą wynikać z jakości i zużycia stempli, jakosci blachy, a głównie ze skali zdjęć.  Musiałbym zrobić skan półtoraka razem z szelągami.
Analizując proces tworzenia stempli nabicie daty najprawdopodobnie kończyło proces i czesto mogło byc wykonywane nawet później tuż przed wprowadzeniem stempli do produkcji - stąd mogą np. wynikać róznice w wielkości i kształcie 2 daty i nominału na niektórych  półtorakach. Nabijaniem daty mógł w warsztacie zajmować się jeden lub 2 pracowników stad mamy na monetach jeden, maksymalnie 2-3 typy cyfr.
Co do techniki produkcji- mennica malborska (przed 1601) była badzo nowoczesna - miała prasy walcowe i korzystała z siły wody - zajmowała budynki  w obrębie zamku nad Nogatem. (Chyba w "Mennicy olkuskiej" jest napisane że część  personelu z mennicy malborskiej przeszło do Olkusza, możliwe też że prasy walcowe zostały tam też przewiezione.) Mogła też korzystać z mechanicznej  prasy do wycinania krążków. Co interesujące w 1607 roku budynki i wyposażenie tej mennicy (- wymienione są maszyny do wycinania oeaz prasy do blach) zajdowało się w dobrym stanie. Zatem uruchomienie jej nie wiązało się z koniecznością ponoszenia pełnych kosztów  jej organizacji . Mennica bydgoska w 1613 była praktycznie organizowana od podstaw - Gumowski podaje że H. Rudiger w 1602 sprzedał swję kamienicę  w Bydgoszczy oraz do 1603 rozliczył się z wszelkich zobowiązań. Pamiętajmy też że zmarł on na przełomie 1613/14 co też mogło wpłynąć na  działalność mennicy.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1522 dnia: 24 Sierpnia 2019, 20:31:44 »
Moze być też odwrócona 3 ...lub 2

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1523 dnia: 07 Września 2019, 10:07:08 »
Dzień dobry. Mój pierwszy półtoraczek. Fajne maleństwo,ale ten dział nie dla mnie. Jest już ze mną pół roku,ale dzisiaj zobaczy "światło internetu". Nawet nie wiem cóż to za odmiana.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1524 dnia: 08 Września 2019, 10:07:59 »
Odmiana popularna. O ile na szybko dobrze sprawdziłem to Górecki B.24.2.a – F1; Kopicki [Monety Zygmunta III Wazy] 379 – (-), czyli zerowy stopień rzadkości jeśli o to chodzi.
Mennica koronna w Bydgoszczy, próba srebra 375 (przynajmniej oficjalnie), herb Sas w okrągłej tarczy (tutaj prawie niewidoczny).
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2019, 14:23:46 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1525 dnia: 08 Września 2019, 10:38:11 »
Odmiana popularna. O ile na szybko dobrze sprawdziłem to Górecki (jeszcze) B.24.2.a – F1; Kopicki [Monety Zygmunta III Wazy] 379 – (-), czyli zerowy stopień rzadkości jeśli o to chodzi.
Mennica koronna w Bydgoszczy, próba srebra 375 (przynajmniej oficjalnie), herb Sas w okrągłej tarczy (tutaj prawie niewidoczny).
Dzięki za odpowiedź ;) Kolega dorzucił mi go za darmo do zestawu monet - żal było nie wziąć. Więc i jest.

Tibor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1526 dnia: 08 Września 2019, 18:22:48 »
Panowie
czy Livonia 1647 to coś rzadszego? jakiejś większej wartości.
Bo właśnie mam w ręce, a wygooglować mi jakoś nie wychodzi....?
tu fotka:
https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10502571/3
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2019, 18:37:31 wysłana przez Tibor »

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1527 dnia: 08 Września 2019, 19:37:15 »
Chyba najlepszy  będzie tu katalog G.Hajlaka. Nr 1416b (z psem bez płotków). Rzadkość R co jak na te monety  to sporo. R mają wszystkie z rocznika 47 z Livoni i Rygi, 2R to rocznik 49 , 3R legenda QDR na awersie. Więcej niż R3 mają chyba tylko takie z błędami w legendach.
Adam Górecki ocenia tę odmianę na F3 w swojej skali. Czy to lepiej odpowiada naszemu rynkowi... trudno powiedzieć...
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2019, 19:57:49 wysłana przez korabgoran »

Tibor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1528 dnia: 08 Września 2019, 20:46:59 »
Pięknie dziękuję

A jeszcze mi się coś urodziło...
znalazłem w swoich zbiorach 20szt. "odłożonych" czyli kiedyś z jakiegoś powodu zwróciłem na nie uwagę...
dziś... patrzę patrzę i nie wiem o co mi chodziło.
To są zwykłe pospolite (tak jak mi się wydaje) te na fotkach?
Ja ktoś się nudzi i zerknie.... poproszę.

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10502601/1


avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1529 dnia: 08 Września 2019, 21:04:54 »
Bydgoszcz 1625 z 5 poziomą najciekawsza, pozostałe popularne.

 

R E K L A M A
aukcja monet