Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:25:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796072 razy)

koch i 4 Gości przegląda ten wątek.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1530 dnia: 08 Września 2019, 21:18:04 »
Na pierwszy rzut oka większość to popularne odmiany z lat 1620-27. ale ma Pan tam też dwie 25 z (SAS)em z koronami szelągowymi o których pisałem w BN i to akurat obie odmiany tych koron. Akurat to że 5 wyszła trochę skośnie to też,  w klasycznych katalogach (Kopicki), bardziej zwrócono na to uwagę całkowicie ignorując duże różnice w elementach graficznych ( jabłka, korony, tarcze ). Co do skośności czy poziomego ustawienia cyfr najlepszym przykładem jest rocznik 16 z SASem w sześciokącie - tam 6 oscyluje od pionowego do całkiem leżącej.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1531 dnia: 08 Września 2019, 23:29:25 »
Pięknie dziękuję

A jeszcze mi się coś urodziło...
znalazłem w swoich zbiorach 20szt. "odłożonych" czyli kiedyś z jakiegoś powodu zwróciłem na nie uwagę...
dziś... patrzę patrzę i nie wiem o co mi chodziło.
To są zwykłe pospolite (tak jak mi się wydaje) te na fotkach?
Ja ktoś się nudzi i zerknie.... poproszę.

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10502601/1

Moneta dość rzadka - do teraz nie mam zdjecie do katalogu. Można prosić o ładniejsze fotki ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tibor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1532 dnia: 10 Września 2019, 20:01:41 »
Pięknie dziękuję

A jeszcze mi się coś urodziło...
znalazłem w swoich zbiorach 20szt. "odłożonych" czyli kiedyś z jakiegoś powodu zwróciłem na nie uwagę...
dziś... patrzę patrzę i nie wiem o co mi chodziło.
To są zwykłe pospolite (tak jak mi się wydaje) te na fotkach?
Ja ktoś się nudzi i zerknie.... poproszę.

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/galeria/10502601/1

Moneta dość rzadka - do teraz nie mam zdjecie do katalogu. Można prosić o ładniejsze fotki ?

Którą mam sfotografować?
Nie mam katalogu...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1533 dnia: 10 Września 2019, 22:09:40 »
Ta z linka
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1534 dnia: 13 Września 2019, 15:14:45 »
W stawie tu takiego ciekawego z 1620 herb sasa, przebitka M na N i awers same gwiazdki w interpunkcji :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1535 dnia: 13 Września 2019, 17:45:09 »
ja tam widzę tylko poprawione N.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1536 dnia: 13 Września 2019, 17:59:44 »
Może być cienkie N i taki dziwny ten sas

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1537 dnia: 15 Września 2019, 11:36:31 »
Może być cienkie N i taki dziwny ten sas
Dziwny ? , Jakbyśmy tak na to postrzegali to w zasadzie każdy półtorak musiałby być opisany jako poszczególna odmiana . W tym przypadku nic nadzwyczajnego .
Janek

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1538 dnia: 15 Września 2019, 19:45:28 »
Takie błędy,  poprawiane lub nie pozwalają na identyfikację konkretnych pojedynczych stempli i mogą podłużyć np. do oceny ile razy dany stempel był użyty. Max jaki znalazłem to 4x (z różnymi stemplami).  Oczywiście jest pytanie czy wyłapywanie wszystkich takich poprawek i ich oznaczanie ma sens ... z drugiej strony umożliwia szacowanie ilosci stempli.... wszystko zależy  od tego jak podchodzimy do danej monety. Jednemu wystarczy 1/rocznik , drugiemu i 100 odmian i wariantów/ rocznik za mało.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1539 dnia: 15 Września 2019, 22:53:56 »
Pytanie na ile ma sens wyłapywanie stempli dla monet bitych w setkach milionów??
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1540 dnia: 15 Września 2019, 23:20:13 »
Myślę, że warto choćby dlatego, że np. dla rocznika 1615 mamy ciekawy stempel awersu, gdzie jest odwrócone D (ach te D mnie prześladują :P) w PMDL. Wszystkie egzemplarze znane były z Bydgoszczy z uwagi na standardowe jabłka rewersu dla tej mennicy. A tu nagle na hyc! - mamy rewers typowy dla półtoraków 'pseudokrakowski'. Widać, że to te same stemple, choćby bo DG, które jakby nachodzą na siebie. Wniosek raczej oczywisty się nasuwa, że półtoraki p-K bito w Bydgoszczy a nie w Krakowie jak padło kiedyś tam, wcześniej tutaj.
Niby pierdoła ale fajna :D Podobnie jak z typowo bydgoską koroną w półtorakach krakowskich*, a w każdym bądź razie znanych jako - z hakami.

* czy też coś mogło się zmienić do tej pory?  ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1541 dnia: 16 Września 2019, 00:15:53 »
Chyba nie do końca zrozumiałeś pytanie.
Jak pewnie wiesz takie rzeczy uwzględniam
Zakładając, że wybito 100 000 000 poltorakow po 10000 na stempel daje nam 10 000 stempli. Ile z nich uznamy za identyczne. Jak skatalogować je wszystkie?
Oczywiście uwzględnienie pewnych rzeczy jest bardzo przydatne.
Katalogowanie stempla po stemplu uważam za nierealne.
Do celów obliczeniowych... Tak. Tylko jak duża musiała by być próbka by statystycznie miało to sens ? Może 5000 jak u Nieczytajły? Tylko, że oni sami się zagonili i ich R8 to pół monety...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1542 dnia: 16 Września 2019, 00:20:58 »
Spokojnie, sens pytania zrozumiałem. Po prostu wskazałem skrajne przykłady. Wiadomo, że masa zachowanych do naszych czasów "odmian" stempli jest nie do wyłapania. Jakkolwiek czasem coś wypłynie.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1543 dnia: 16 Września 2019, 07:06:24 »
Problemem w klasyfikacjach półtoraków jest określenie "wagi" - znaczenia poszczególnych elementów  stempla na których opieramy tworzoną klasyfikację, bo jest ich kilka na każdym awersie i rewersie jest i od okreslenia  kolejności ich oceny zależy jak klasyfikacja bedzie wyglądać. Problem błędów i przebitek , tak samo jak kropkowania czy gwiazdkowania jest już trochę  dzieleniem włosa na kolejne części- co nie oznacza ze tego nie lubimy . Bo to jest np łatwiejsze niż określenie wariantów orłów  czy pogoni na tarczach herbowych - a to daje nam znacznie więcej informacji o kolejnosci odmian.
« Ostatnia zmiana: 16 Września 2019, 07:22:09 wysłana przez korabgoran »

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1544 dnia: 16 Września 2019, 08:42:57 »
A co do "odwiecznego" pytania gdzie bito półtoraki... Nie znalazłem jak dotąd żadnego dowodu, śladu czy choćby poszlaki wskazującej na bicie półtoraków  w Krakowie.  Wg mnie jedynym oparciem tej HIPOTEZY był brak innych działajacych mennic koronnych w tym okresie oraz "pozorny" brak cech wspónych miedzy półtorakami z haki i bez.
Obecnie jednak wiemy trochę więcej. Po pierwsze mamy monety z 1615 gdzie około 1/3 emisji "bydgoskiej" jest wykonana na stemplach "hakowych" lub o takie pochodzenie podejrzewanych (emisje Y-M) co świdczy o bliskiej współpracy  obu zakładów,  mamy też informacje od Brauna w oparciu o pisma królewskie o działalnosci mennicy w Malborku w latach 1613-14...I nie ma się  co oszukiwać że król  stwierdził iż mennica działała nielegalnie... przez 2 lata? ...w ķrólewdkim zamku?
Widać konflikt z Pomorzem i Gdańskiem o szelągi bite wg nowego (choć z 1604) prawa był na tyle intensywny że ostatecznie całkowicie zrezygnowano z bicia szelagów w 1614... Jedynie mennica wileńska i ryska biły szelągi  ale też nie stosując się do nowej ordynacji. Mennica w Malborku stała się po prostu kozłem ofiarnym całego konfliktu i prawdopodobnie została przeniesiona do Bydgoszczy.
Po mojemu- monety hakowe były bite pierwotnie w Bydgoszczy. Te bez haków - emisja z 1614 w Malborku, kolejne w Bydgoszczy.
Oczywiście  to jest też tylko hipoteza... Jest jeszcze wariant wschowski ale tam mamy jeszcze więcej  znaków zapytania.

 

R E K L A M A
aukcja monet