Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 03:17:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 800239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1695 dnia: 28 Marca 2020, 16:51:58 »
Tak jak napisał Adam, jest to typowy dla tego rocznika ozdobnik, co ciekawe czasami występował podwójnie jako "swastyka", czasem w połączeniu z małymi krzyżykami lub też osobno.
Odnośnie N - jest szersze ale to po prostu inna punca. Czy wykonana z I, jak zostało zasugerowane - nie można tego wykluczyć ale nie wydaje mi się (w tym przypadku oczywiście).

Dziękuję za zdjęcia. Na pierwszym ozdobnik rzeczywiście jest nałożeniem dwóch szlaczków jak S. Na kolejnych na pojedynczym S jest mały krzyżyk lub oddzielnie. Ten pierwszy jest ciekawy.

Co do N, to w celu potwierdzenia, że składa się z trzech I potrzebna jest moneta z tak odciśniętymi końcówkami, że nie byłoby wątpliwości. Teraz można tylko gdybać. ;)
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1696 dnia: 28 Marca 2020, 16:55:57 »
Akurat moje I nie dotyczy tego rocznika :)

Można wiedzieć z jakiego rocznika?
Za szybko przeczytałem poprzednią wypodzieć i stąd mój błąd. ;) Co nie zmienia, że sam widząc po raz pierwszy zdjęcie tamtego półtoraka zacząłem patrzeć pod kątem tego, czy możliwe było zrobienie N z trzech I. Po prostu rozstaw litery jest taki nienaturalny dla zwykłego N.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1697 dnia: 06 Kwietnia 2020, 13:47:08 »
Fałszerstwo z epoki półtoraka 1614
 
14.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Pytanie do najbardziej zainteresowanych. Jak podchodzicie do fałszerstw z epoki? Chodzi mi o to, czy w ogóle takie monety są dla Was ważne. Czy często spotyka się takie monety?
Zdaję sobie sprawę, że moneta wykonana w srebrze ma zupełnie inną wartość od jedynie posrebrzanej. ;)

Poniżej półtorak elbląski Gustawa 1632. Aż tak wyraźnej 4 pod 0 wcześniej nie widziałem
 
32.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
Norbert

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1698 dnia: 06 Kwietnia 2020, 14:22:45 »
Fałszerstwo z epoki półtoraka 1614
 
14.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Pytanie do najbardziej zainteresowanych. Jak podchodzicie do fałszerstw z epoki? Chodzi mi o to, czy w ogóle takie monety są dla Was ważne. Czy często spotyka się takie monety?
Zdaję sobie sprawę, że moneta wykonana w srebrze ma zupełnie inną wartość od jedynie posrebrzanej. ;)
Bardzo fajne fałszerstwo półtoraka z orłem w dodatku z mennicy "hakowej". Takiego jeszcze nie widziałem :) Osobiście fałszerstwa z epoki traktuję jako ciekawostkę. Mam kilka ale podchodzę do nich na zasadzie "jak się uda to wpadnie". Żałuję tylko, że kiedyś jak widziałem na WCNie fałszerstwo półtoraka z orłem ale typ bydgoski, to nie powalczyłem o niego. O w/w bym chętnie powalczył :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1699 dnia: 06 Kwietnia 2020, 14:47:16 »
Fals to fals , nawet jak nazwiemy go "hetmańskim"... Fajny jako dodatek do zbioru , jak wisienka na tort, zwłaszcza jak ładny i dobrze zachowany, ale nie nsleży wpadać w przesadę...
Co do elbląskich 60/24... łącznie udało mi się do tej pory znaleźć 7 różnych  stempli rewersu z taką przebitą cyfrą nominału. Ponieważ te przebitki dotyczą różnych odmian , z : i z . , wydaje się że te przebitki wykonano później,  może pod koniec roku , a może w ogóle w innym okresie... Pamiętajmy że celem emisji elbląskiej było zdrenowanie rynku miejscowego oraz ewentualne zaatakowanie systemu monetarnego Prus zarówno Koronnych jak i Książęcych.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1700 dnia: 06 Kwietnia 2020, 19:01:48 »
Ja tam kupuje falsyfikaty jako dodatek do zbioru - one tez były świadectwem epoki. Zwykle jednak nie wydaję na nie ogromnych kwot. No raz poszalałem za bardzo specyficzne fałszerstwo. Ale do wydania przeze mnie takich kwot jak tutaj:
http://archiwum.niemczyk.pl/auction/50/404/zygmunt-iii-waza-poltorak-1628-bydgoszcz-ngc-ms63-max-rzadkosc-r6-ca
to jednak mam daleko.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1701 dnia: 09 Kwietnia 2020, 21:07:02 »
Dziękuję za odpowiedzi. Ciekawiło mnie podejście innych osób do tego zagadnienia, bo sam z dawnych lat mam słabość do fałszerstw z epoki. Co prawda w innych nominałach. ;)

Proszę mnie nie bić, jeśli już wstawiałem to zdjęcie ;) Niestety tylko taka jakość.
 
DSC03050_500.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1702 dnia: 09 Kwietnia 2020, 21:11:34 »
Tez uważam, ze falsyfikaty z epoki są często bardziej nawet ciekawe niż monety emisyjne.
Jest jednak czasem trudno ocenić z jakiej epoki pochodzi falsyfikat. N.p. monety Batorego, lub ZIIIW mogły być równie dobrze podrabiane w XIX wieku, kiedy kolekcjonerstwo stawało się modne. Dziś nie zawsze można rozpoznać takie "nowodieły".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1703 dnia: 09 Kwietnia 2020, 22:02:30 »
Pełna zgoda, dlatego jest to temat nie tylko mocno ograniczony, co głównie "śliski". Niestety do końca nie wiemy, czy dany falsyfikat rzeczywiście pochodzi z epoki.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1704 dnia: 16 Kwietnia 2020, 21:01:43 »
Tym razem półtorak 1666 jeśli się nie mylę
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1705 dnia: 17 Kwietnia 2020, 00:44:24 »
I jeszcze wileński 1619
Norbert

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1706 dnia: 21 Kwietnia 2020, 21:26:57 »
Porzućmy te drogie monety dla nowobogackich ;) i skupmy się na przyziemnych, zniszczonych monetach dla ludu ;)
Jak Panowie myślicie, wyszło to z bydgoskiej mennicy czy nie?
 
1625_B czy N.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp

A tutaj będę wdzięczny za wyjaśnienie w jaki sposób powstały te ślady "za" literkami MDL?
 
przebitka.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1707 dnia: 21 Kwietnia 2020, 23:35:35 »
Odpowiedź na pytanie 1 , ten półtorak nie pochodzi z Bydgoszczy , myślę że można go uznać za naśladownictwo o ile trzyma kruszec :) .
Natomiast co do pytania 2 to te ślady powstały na wskutek słabszego nacisku stempla na blachę w tym miejscu ,która na dodatek mogła być źle rozwalcowana i mamy takie ,,duszki" .
Janek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1708 dnia: 26 Kwietnia 2020, 20:45:16 »
Jak zobaczyłem awers tego półtoraka z 1627 roku już wiedziałem, że nasza XVII-wieczna armia testowała maski gazowe dla koni.
 ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1709 dnia: 28 Kwietnia 2020, 13:06:00 »
Dawno, dawno temu wspominałem o koronach na orłach w tarczy 5-polowej. W skrócie występowały one w półtorakach z hakami w 1617 i 1618, ryskich z 1620 i bydgoskich z 1617 (b. rzadko) oraz 1618 i 1619. 
Otóż przeoczyłem - z braku materiału - 1625 rok, gdzie jest punca orła z koroną dla b.rzadkich (dla herbu Sas, Półkozic z takim zapisem nie jest specjalnie rzadki) odmian z datą zapisaną jako 2 - 5 i nominałem Z4 w jabłku.
Kolejna aktualizacja (no, chyba, że ktoś to ogarnął wcześniej to przepraszam ;) ). Rocznik 1626 z orłami w koronach:
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet