Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:08:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796132 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #630 dnia: 03 Grudnia 2012, 08:02:21 »
Przeglądając dziś aukcje znalazłem wilka o którym mowa była wcześniej. Chyba wątpliwości zostały rozwiane.
http://allegro.pl/poltorak-1624-bydgoszcz-z-polkozic-ladny-r8-i2840976070.html

Dzięki kolego !

zalicytowałem i dużo dałem :) znając życie pewnie mnie przebiją ale chciałbym mieć po prostu tego moniaka do książki

a wracając do tematu była data 1624 i przerobiono ja na stemplu na 5

pytanie jaka była przyczyna? czy rytownik się pomylił czy też wiedziano już że nowym ministrem skarbu będzie Ligęza i próbowano coś działać w tym temacie w 1624 r. ? Jak prześledzimy urzędy podskarbich wielu rozpoczynało pełnienie tej funkcji zanim otrzymali oficjalną nominację królewską o Ligęzie nie ma takich danych jest tylko data nominacji. Więc wynikałoby że rytownik stempla popełnił pomyłkę i ją skorygowała tym bardziej taka jest poprawność tego twierdzenia że do 1625 r. są emitowane półtoraki i szóstaki z herbem Sas i to masowo :)

Panowie bardzo dziękuję za pomoc w tym temacie i wspólne działania w kierunku rozwikłania zagadkowego R8 półtoraka tak naprawdę z 1625 z Półkozicem - Jeśli któryś z Panów zakupiłby go - półtoraka - to będę bardzo wdzięczny za udostępnienie tej monety do mojej publikacji

Pozdrawiam !

Kwiatek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #631 dnia: 03 Grudnia 2012, 09:11:51 »
Przeglądając dziś aukcje znalazłem wilka o którym mowa była wcześniej. Chyba wątpliwości zostały rozwiane.
http://allegro.pl/poltorak-1624-bydgoszcz-z-polkozic-ladny-r8-i2840976070.html

zalicytowałem i dużo dałem :) znając życie pewnie mnie przebiją ale chciałbym mieć po prostu tego moniaka do książki
Zbychu,masz farta ze poltoraki nie leza w kregu moich zainteresowan,no chyba ze... ;)
Pzdr,Kwiatek

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #632 dnia: 03 Grudnia 2012, 09:48:43 »
Przeglądając dziś aukcje znalazłem wilka o którym mowa była wcześniej. Chyba wątpliwości zostały rozwiane.
http://allegro.pl/poltorak-1624-bydgoszcz-z-polkozic-ladny-r8-i2840976070.html

zalicytowałem i dużo dałem :) znając życie pewnie mnie przebiją ale chciałbym mieć po prostu tego moniaka do książki
Zbychu,masz farta ze poltoraki nie leza w kregu moich zainteresowan,no chyba ze... ;)
Pzdr,Kwiatek

Kwiaciu ostatnio zalicytowałem kilka monet wszystkie przebite zostały no nic jak się płaci za coś sumy z kosmosu to co poradzę nic - nawet na półtoraka nie mam co liczyć ale spróbuje kupić choć tego - bo bardzo bardzo do książki by mi się przydał :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #633 dnia: 03 Grudnia 2012, 14:25:28 »
piątka nabita na czwórkę
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #634 dnia: 03 Grudnia 2012, 19:08:51 »
piątka nabita na czwórkę

i ostro idzie cenowo

rozmawiałem ze sprzedawcą wie co sprzedaje i to dobrze

wie za ile coś takiego sprzedano na jakiejś aukcji i liczy na mocny zysk

:(

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #635 dnia: 04 Grudnia 2012, 12:53:06 »
Tak, ten egzemplarz wyjaśnia przyczynę tego, co widzieliśmy na poprzedniej monecie. Czyli nie wykruszenie stempla, lecz przebitka daty! Niezła ciekawostka - efektowna. Na pewno nie jest to 1624 (ewidentny dowód, że moneta powstała później) i już na pewno nie R8 ;) Pewnie też i nieprzypadkowo akurat teraz jest to do sprzedaży ;)

Cena już jest wysoka. Jestem skłonny dać jeszcze więcej za tą ciekawostkę, ale bez przesady - to nie jest odmiana, tylko zwykłe przebicie na stemplu. Często zdarza się to w legendzie i tam nie wzbudza to takiego entuzjazmu. Tu mamy numer z herbem podskarbiego, stąd ta moneta jest tak interesująca. Istnieje też przebitka z 1623 na 1624 (też już kilka sztuk widziałem) i to coś można było kupić za kilkadziesiąt złotych...

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #636 dnia: 04 Grudnia 2012, 13:01:50 »
Tak, ten egzemplarz wyjaśnia przyczynę tego, co widzieliśmy na poprzedniej monecie. Czyli nie wykruszenie stempla, lecz przebitka daty! Niezła ciekawostka - efektowna. Na pewno nie jest to 1624 (ewidentny dowód, że moneta powstała później) i już na pewno nie R8 ;) Pewnie też i nieprzypadkowo akurat teraz jest to do sprzedaży ;)

Cena już jest wysoka. Jestem skłonny dać jeszcze więcej za tą ciekawostkę, ale bez przesady - to nie jest odmiana, tylko zwykłe przebicie na stemplu. Często zdarza się to w legendzie i tam nie wzbudza to takiego entuzjazmu. Tu mamy numer z herbem podskarbiego, stąd ta moneta jest tak interesująca. Istnieje też przebitka z 1623 na 1624 (też już kilka sztuk widziałem) i to coś można było kupić za kilkadziesiąt złotych...

problem jest że ja też licytuje i na razie cena moja jest na górze - mogę odpuścić nie muszę jej mieć ale chciałbym właściciela prosić o zdjęcie tej monety do książki więcej też nie wyskoczę za nią a cena wg właściciela jest wysoka - ma jakiegoś speca co ponoć 40 lat półtoraki zbiera i on zna takie 3 sztuki i mu stwierdził że jest droga i inne cuda jak mu napisałem co w nie jest to zamilkł
na pw napisał mi że coś takiego poszło za 400 dolarów - więc już Kolego wiesz jakie ma właściciel roszczenia

Powtarzam jeśli ktoś z Was tę monetę chce mieć - ja odpuszczę trzeba przebić tylko 200 zł proszę tylko o foto tej monety do książki i dane właściciela bym w stosownym miejscu publikacji je podał 

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #637 dnia: 04 Grudnia 2012, 17:06:29 »
na pw napisał mi że coś takiego poszło za 400 dolarów - więc już Kolego wiesz jakie ma właściciel roszczenia
Jeśli ja ją wygram, to się umówimy na zdjęcia.

Cenę na szczęście zweryfikuje rynek. Może to będzie 400 dolarów, może 4000, a może tylko 100. Zobaczymy. Ja w każdym bądź razie w życiu za tą monetę 400 dolarów bym nie dał, mimo że często licytuję wysoko i paru tu kolegom "łup" w ostatniej chwili odebrałem ;) (i z wzajemnością - też bywało, że oddawałem "łup").

latan1

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #638 dnia: 05 Grudnia 2012, 13:14:54 »
Witam kolegów !

Przeglądałem ostatnio zbiór swoich półtoraków i natknąłem się na taki oto egzemplarz.


Nie jest to chyba efekt zapchanego stempla. Błąd rytownika ?. Czwórka przebita na siódemkę, czy coś innego. Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #639 dnia: 05 Grudnia 2012, 15:49:57 »
Widać charakterystyczne kolano, które występuje też w 4 z jabłka, ta sama punca. Pewnie była to typowa pomyłka z rozpędu:)

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #640 dnia: 05 Grudnia 2012, 17:30:03 »
Widać charakterystyczne kolano, które występuje też w 4 z jabłka, ta sama punca. Pewnie była to typowa pomyłka z rozpędu:)
Najciekawsze jest to, że tu nie bardzo widać siódemkę :-) Wygląda, jakby dwa razy uderzono czwórką - jedno uderzenie do góry nogami. Pytanie, czy wykonawca stempla nie miał puncy cyfry 7? Czy może jest to nadużycie mennicze z końca 1627 roku, albo i jeszcze późniejsze, a to co widzimy to próba "ukrycia" rzeczywistej daty wybicia...? Bardzo fajna i zagadkowa moneta!

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #641 dnia: 05 Grudnia 2012, 19:13:04 »
jest bicie 4 na 4

były i przekręty po 1627 i dalej były pewne emisje monet

myślę że tu Koledzy od typologi półtorakó pomogą jeśli okaże się ze w 1627 r. bito taki typ półtoraka z takim zachowanie napisó otokowych kroju cyfr itp = wtedy 1624 nam odpadnie bo powyżej już temat wspólnie rozpracowaliśmy dlaczego nie użył 7 może była za wąska i pomysłowo przebił 4 wyszła mu niestandardowa 7 za to ładny Półkozic w tarczy :)

do właściciela monety w razie potrzeby można uzyskać zdjęcie do publikacji ?

pozdrawiam

latan1

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #642 dnia: 05 Grudnia 2012, 19:56:39 »
Oczywiście, jeśli chodzi o zdjęcie monety to nie ma problemu. Jeśli będzie potrzeba to prześlę lepszej jakości.

Podskarbi

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #643 dnia: 06 Grudnia 2012, 05:49:32 »
Oczywiście, jeśli chodzi o zdjęcie monety to nie ma problemu. Jeśli będzie potrzeba to prześlę lepszej jakości.

wielkie dzięki za jakiś czas dam znać jak się ogarne z innymi sparawim wówczas przejże Wasz temat półtoraków i powysyłam zapytanie do odpowiednich osób

pozdrawiam

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #644 dnia: 06 Grudnia 2012, 09:50:55 »
jmyślę że tu Koledzy od typologi półtorakó pomogą jeśli okaże się ze w 1627 r. bito taki typ półtoraka z takim zachowanie napisó otokowych kroju cyfr itp...
Bito. W katalogu w wątku obok jest zdjęcie - B.27.2

 

R E K L A M A
aukcja monet