Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:17:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796052 razy)

koch i 6 Gości przegląda ten wątek.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #720 dnia: 01 Października 2014, 10:52:06 »
Wtam. Dla zainteresowanych ... Katalog półtoraków krakowskich. Kontakt na priv.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #721 dnia: 05 Grudnia 2014, 20:13:23 »
ODMIANY KORON PÓŁTORAKÓW KRAKOWSKICH
K1a - mała, otwarta, o łukowatej podstawie, ramiona lilii równe, wypustki między liliami, schemat ozdób na podstawie |o|||o|   (1614)
K1b - mała, otwarta ,o podstawie bardziej prostej, centralna lilia o szerokich płatkach (około ½ szerokości korony), schemat ozdób na podstawie: ||o||o|| (1614-1616)
K2a - mała, zamknięta, z gładkim pojedynczym pałąkiem, z małymi wąskimi poprzeczkami, z ozdobną podstawą.  (1615)
K2b - średnia, zamknięta, większa, około 3/5 -3/4 szerokości tarczy, pałąk pojedynczy gładki, na nim warstwa ozdobnych kwadratów, poprzeczki wewnętrzne skośne wąskie, z dużą środkową lilią z kółkiem.  (1616-1617)
K2c - średnia, zamknięta, pałąk podwójny ozdobny w kwadraty z guzikiem na szczycie korony.  (1617)
K2d - średnia, zamknięta, podwójny gładki pałąk, z guzikiem na szczycie korony.  (1618)
Zdjęcia koron poniżej ( do porównania). W razie pytań proszę na priv.
Pozdrawiam. Korabgoran

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #722 dnia: 05 Grudnia 2014, 20:14:30 »
Pozostałe zdjęcia.
Pozdrawiam.

Andy65

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #723 dnia: 06 Grudnia 2014, 21:15:00 »
Mam pytanie odnośnie półtoraka z 3 koronami. Taką monetę znalazłem w tym roku, ale nic nie mogę znaleźć na jej temat.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #724 dnia: 06 Grudnia 2014, 21:46:09 »
Mam pytanie odnośnie półtoraka z 3 koronami. Taką monetę znalazłem w tym roku, ale nic nie mogę znaleźć na jej temat.
Półtorak Krystyny, Ryga
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #725 dnia: 16 Grudnia 2014, 18:21:21 »
B.19.1.b - tego zdjęcia w wątku z katalogiem nie widzę

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #726 dnia: 17 Grudnia 2014, 21:16:47 »
Mam pytanie odnośnie tego półtoraka koronnego 1616 m. Bydgoszcz (Kop. 840, Kurp. 451). Chodzi mi o tarczę z herbem Sas. Czy zdarza się że dolna część tarczy jest niezaokrąglona, jak na tym zdjęciu.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #727 dnia: 17 Grudnia 2014, 21:34:48 »
Skoro ma Pan taki egzemplarz, to znaczy, że się zdarza.
Na jednym z moich też jest kanciasto, ale mniej.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #728 dnia: 17 Grudnia 2014, 21:47:32 »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie trafiłem wcześniej na taki egzemplarz, ale jak widać nie jest to wyjątkowa rzadkość.
Pozdrawiam.
Neko

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #729 dnia: 18 Grudnia 2014, 23:12:01 »
Półtorak z herbem SAS w sześciokącie  i odwrotną literą N jest raczej popularną odmianą (jest około 10-12 różnych stempli tej odmiany różniących się ustawieniem liter). Do rzadszych należą odmiana z odwrotną literą Z w Z4 i normalną N, oraz z normalną N i Z...
Ale odmiana prezentowana przez kolegę Chałupskiego jest też interesująca... typowym ozdobnikiem w tej odmianie jest gwiazdka 5-ramienna na początku i końcu legendy rewersu, a tu mamy chyba mały krzyż lub X. A jak wygląda awers do tej 16?

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #730 dnia: 19 Grudnia 2014, 00:27:16 »
Półtorak z herbem SAS w sześciokącie  i odwrotną literą N jest raczej popularną odmianą (jest około 10-12 różnych stempli tej odmiany różniących się ustawieniem liter). Do rzadszych należą odmiana z odwrotną literą Z w Z4 i normalną N, oraz z normalną N i Z...
Ale odmiana prezentowana przez kolegę Chałupskiego jest też interesująca... typowym ozdobnikiem w tej odmianie jest gwiazdka 5-ramienna na początku i końcu legendy rewersu, a tu mamy chyba mały krzyż lub X. A jak wygląda awers do tej 16?
Półtorak 1616 z kanciastą tarczą występuje również bez ozdobników.
W wersji z krzyżykiem/iksem nie jest wcale rzadki.
W załączniku egzemplarz p. Chałupskiego oraz drugi z iksami ułożonymi jako plusy.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #731 dnia: 19 Grudnia 2014, 12:17:27 »
Wersja z krzyżykami jest z innym typem jabłka (krzyża) niż wersja z 5-ramienną gwiazdką. Pień krzyża wewnątrz jabłka jest gładki, a nie podzielony na kwadraty (ozdobny pień) jak w wersji z gwiazdką. A jakie jest jabłko (krzyż) w wersji bez ozdobników?
W tej odmianie rewesu ( z Sasem w sześciokącie, ale z różnymi n i z) znalazłem 3 odmiany awersu: korony takie same, ale wersja z 3 o płaskiej i okrągłej główce, oraz wersję z ozdobnym okręgiem wokół tarczy (typ sznurka) i 3 o okrągłej główce.
Okrągła główka 3 występuje na awersach tylko w 1616  i 1617 roku.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #732 dnia: 19 Grudnia 2014, 14:16:49 »
Wersja z krzyżykami jest z innym typem jabłka (krzyża) niż wersja z 5-ramienną gwiazdką. Pień krzyża wewnątrz jabłka jest gładki, a nie podzielony na kwadraty (ozdobny pień) jak w wersji z gwiazdką. A jakie jest jabłko (krzyż) w wersji bez ozdobników?
W tej odmianie rewesu ( z Sasem w sześciokącie, ale z różnymi n i z) znalazłem 3 odmiany awersu: korony takie same, ale wersja z 3 o płaskiej i okrągłej główce, oraz wersję z ozdobnym okręgiem wokół tarczy (typ sznurka) i 3 o okrągłej główce.
Okrągła główka 3 występuje na awersach tylko w 1616  i 1617 roku.
Ten krzyż (nazwijmy go "gładki") występuje również z 5-ramienną gwiazdką, choć jest zdecydowanie rzadszy.[gładki5r]
Wersja bez ozdobników (bardzo rzadka, mam tylko 1 foto) to również krzyż gładki.[bezozd]
Proszę o fotkę tego z przerywaną obwódką awersu.
Jeżeli chodzi o kształt cyfry "3" w nominale, to nigdy nie zwracałem na to uwagi, ot inna punca. Idąc dalej tym tropem możemy policzyć wszystkie punce wykorzystywane do nabijania literek, jednak nie widzę w tym większego sensu.
U siebie mam 2 odmiany awersu z interpunkcją, zarówno z normalnymi "N", jak i odwróconymi.[intN],[intNodwr]
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #733 dnia: 19 Grudnia 2014, 17:03:55 »
A jak wygląda awers do tej 16?

Tak:

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #734 dnia: 19 Grudnia 2014, 18:46:14 »
Zwróciłem uwagę na 3 ponieważ występuje tylko w 16 i 17 roczniku, przy czym w 17 występuje (znalazłem tylko takie odmiany) z odmianą legendy awersu PMD. Co ciekawe odmiana rewesu z odwrotną Z występuje z 2 typami awersu z 3 płaską i okrągłą. Takich charakterystycznych liter jest w bydgoskich kilka... X z ramionami złamanymi do wewnatrz (14-15) i X o zaokrąglonych ramionach (25-26).

 

R E K L A M A
aukcja monet