Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:10:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796292 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #855 dnia: 01 Sierpnia 2016, 21:00:48 »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #856 dnia: 01 Sierpnia 2016, 23:07:55 »
Gratulacje dla kupującego... ;)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #857 dnia: 05 Sierpnia 2016, 20:54:34 »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #858 dnia: 06 Sierpnia 2016, 07:37:26 »
Destrukt. Na awersie są cechy przesunięcia rotacyjnego - w dalszej części legendy po 3 ( podwójne L na przykład ). Rewers też nie jest idealny. Wydaje się , że pierwsza 2 z daty była bita wyżej i lekko do środka, zatem  to drugie O może pochodzić z pierwszego uderzenia.

półtoraczek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #859 dnia: 08 Sierpnia 2016, 15:58:42 »
Witam.
Czy spotkał się już ktoś z taką przebitka daty(23 na 24?)
Z tego co zaobserwowałem przebitki na półtorakach Zygmunta III nie należą do pospolitych.
Moneta będzie prawdopodobnie na sprzedaż.
Pozdrawiam Marcin.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #860 dnia: 08 Sierpnia 2016, 16:49:34 »
Przebitki daty zdarzają się, ale tak jak Pan stwierdził dość rzadko. Mogą to być albo pomyłki, albo celowe poprawianie zachowanych z poprzedniego roku stempli. Ale wytrzymałość stempli to około 10000 monet, co daje około 3 dni ciągłej pracy, zatem wg mnie łatwiej dobić parę monet ze starą datą niż przebijać stemple. Jest też prawdopodobne ,że data i nominał mógł być nabijany tuz przed wprowadzeniem stempli do pracy, co na przełomie roku może generować pomyłki. (Ile to razy mylimy datę zanim się przyzwyczaimy).
Załączam inny egzemplarz 23/4 .wg mnie bity tą samą parą stempli

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #861 dnia: 08 Sierpnia 2016, 18:53:06 »
Niewątpliwie tą samą parą stempli.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #862 dnia: 02 Września 2016, 12:10:05 »
Wczoraj zjeżdżał taki, jakieś pomysły co jest/było pod 9?
Korona i cały styl nie pasuje do przebitki z 1618.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #863 dnia: 02 Września 2016, 16:03:40 »
Jakiś namiar na zdjęcia całości....

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #864 dnia: 10 Października 2016, 12:23:16 »
Jest dostępny kolejny tom katalogu półtoraków: Monety Hohenzollernów... reichsgrosze brandenburskie i półtoraki pruskie. Zainteresowanych zapraszam na priv.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #865 dnia: 18 Października 2016, 17:27:45 »
Witam

Mam trywialne pytanie: kupiłem okaz z 1618 r z Sasem w ozdobnej tarczy (B18.3.d) i pomiędzy literami na awersie są kropki. W katalogu pana Góreckiego takie kropki mają albo opcja z ozdobnym okręgiem albo PMD.
Jak to jest z tymi kropkami? Czy jest jakieś wyjaśnienie ich występowania (nie mówię to o przestrzeni między monetami bo akurat te półtoraki były wybijane ręcznie a nie w walacach?). Chyba gdzieś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć.

Będę wdzięczny za źródło i/lub wyjaśnienie
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #866 dnia: 18 Października 2016, 17:49:15 »
Witam

Mam trywialne pytanie: kupiłem okaz z 1618 r z Sasem w ozdobnej tarczy (B18.3.d) i pomiędzy literami na awersie są kropki. W katalogu pana Góreckiego takie kropki mają albo opcja z ozdobnym okręgiem albo PMD.
Jak to jest z tymi kropkami? Czy jest jakieś wyjaśnienie ich występowania (nie mówię to o przestrzeni między monetami bo akurat te półtoraki były wybijane ręcznie a nie w walacach?). Chyba gdzieś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć.

Będę wdzięczny za źródło i/lub wyjaśnienie

Hej,
Nie do końca rozumiem o co chodzi, ale postaram się pomóc.
Katalog Pana Góreckiego nie jest wyrocznią i wciąż będą się pojawiać monety mniej lub bardziej inne od tych tam zebranych. Pomiędzy literkami legendy (zarówno na awersie, jak i rewersie) występują znaki interpunkcyjne, które oddzielają skróty słów. Z założenia nie są przypadkowe.  Najczęściej są to kropki lub gwiazdki sześcioramienne. Bardzo rzadko występują inne. Poczynając od rocznika 1618 gwiazdki te są mniej lub bardziej zdegenerowane, zdarza się, że są trudne do odróżnienia od kropek. Wynika to ze zużycia puncy służącej do ich nabijania na stemplu oraz zanieczyszczenia samego stempla w trakcie procesu produkcji.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #867 dnia: 18 Października 2016, 18:34:40 »
Kropki lub gwiazdki miedzy literami mogą pełnić różne funkcje. Mogą być ozdobnikami, wtedy najczęściej wystepują w postaci rozet,ozdobnych krzyży,  gwiazdek i najczęściej występują na początku i końcu legendy. Mogą pełnić funkcję o której wspomniał kolega duktag czyli oddzielają skróty słów, mogą tez być śladem po zaznaczeniu przestrzeni miedzy literami przy planowaniu kompozycji legendy (małe drobne kropki).
Co do tej odmiany jest ona opisana jako Bydgoszcz 4(18)1 czyli połączenie 4 odmiany rewersu i 1 odmiany awersu z rocznika 1618

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #868 dnia: 18 Października 2016, 18:49:24 »
Wyrocznią może i katalog nie jest i nie będzie. Ale w tym momencie katalog nie uwzględnia odmian interpunkcyjnych. Jak koledzy wspomnieli pojawiają się kropki i gwiazdki (czasem w formie dwukropków), rzadziej krzyże i okręgi. Może kiedyś w dalekiej przyszłości i dojdzie do tego. Na razie powolutku (co znacząco przedłuża moja córka) chcę wprowadzić do katalogu ozdobniki stosowane na końcu i początku rewersów.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #869 dnia: 19 Października 2016, 00:11:41 »
Dziękuję pięknie za obydwie wyczerpujące odpowiedzi. Głównie o tą przypadkowość mi chodzi.
Gdyby ktoś chciał coś dopowiedzieć to będę wdzięczny za każdą wiedzę na ten temat. Jak zresztą każdą o półtorakach  :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet