Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:56:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796035 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #930 dnia: 26 Lutego 2017, 14:55:49 »
Witam. Trochę pracy, dużo frajdy i półtoraki wileńskie Zyg III w wersji ukraińskiej przerobione. Co mnie szczególnie cieszy, sprawdził się mój pomysł na klasyfikację tych monet oparty na próbie określenia odmian jako zestawu stempli z jednego walca.
Po kolei...
Autorzy w obrębie tej grupy półtoraków wydzielili łącznie 6 grup:
1 "Ryby" na końcu legendy (wg mnie typ I) 15 monet (595-609)
2 "Ryby" pod tarczą herbową (wg mnie typ II) 5 monet (610-614)
3 "Ryby" w tarczy pod tarczą herbową (wg mnie typ III) 3 monety (615-617) + pusty numer?
oraz rocznik 1620 (wg mnie jako zbiorczy typ IV)
4 "Ryby" w kole lub tarczy pod tarczą herbową  - 2 monety (619-620)
5 "Ryby" pod tarczą herbową   -3 monety (621-623)
6 "Ryby" w kole pod tarczą herbową i w tarczy pod jabłkiem - 1 moneta (624)
Z przedstawionych monet wg mnie powtórzyły się 598 i 603 - odmiana I/3/c oraz 620 i 624- moneta opisana u mnie jako IV/10/c - tu widoczna wyraźnie jako wariant z błędem - zamiast 3 "ryby" w tarczy pod jabłkiem- prawdopodobnie odmiana z "Rybami" w kole pod tarcza herbową i 3 w tarczy ozdobnej pod jabłkiem (inny wariant tej odmiany to 619).
Z pozostałych monet 1620 rocznika:623 wygląda na IV/10/a (na 95%), 622 i 621 to nowe warianty (co do odmian 1620- temat do przeredagowania).
"Ryby" na końcu legendy- (Typ I) 5 na 15 rozpoznałem jako warianty z mojego katalogu, pozostałe to nowe warianty... Interesująca sprawa z odmianą -MAG- . Ten rewers znalazłem w 1 egzemplarzu i klasyfikowałem go w typie II/7, tu mamy 5 wariantów, z tego 4 w typie I i 1 w II. Być może to odmiana przejściowa stosowana z 2 odmianami wałka awersu.
Szczegółowo:
595- nowy wariant I/4; 596- I/2/a; 597-  typ I nowa odmiana z MAG; 598 I/3/c; 599-nowy wariant I/4; 600- nowy wariant I/5; 601- nowy wariant I/2; 602- I/1/e?; 603- I/3/c; 604- I/3 nowy wariant?; 605- I/3/d; 606- nowy wariant I/5; 607,608,609- typ I nowa odmiana z MAG różne warianty
610- nowy wariant II/7; 611, 614 - nowe warianty II/6 ; 612, 613- nowy wariant II/7 z legendą typu E
615- III/9/b ; 616- III/8 nowy wariant; 617- III/8/b
Podsumowując- na pewno trzeba określić odmianę  i warianty -MAG-  jako odmiany pośredniej między typem I i II, dodać nowe warianty innych odmian i przeredagować rocznik 20- co najmniej 2 odmiany -IV/1 z 3 w kole i "rybami " bez tarczy oraz IV/2 z "rybami" w kole i 3 w tarczy ozdobnej. Poza tym mogą jeszcze wyjść jakieś dodatkowe informacje przy porównywanie awersów MAGów...
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2017, 14:59:51 wysłana przez korabgoran »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #931 dnia: 14 Marca 2017, 12:21:33 »
Witam

To znowu ja. Znalazłem sobie tutaj niszę i w niej się zadomowiłem  :)
Po ponad 2 miesiącach ciszy w moje ręce wpadł dosyć interesujący półtorak. Krakowiaki same w sobie są ciekawe. Rocznik 1617, o którym tu mowa sprawił wrażenie całkiem sporego kawałka kruszcu. Rant ma grubaśny jak na zdawkową monetę bo od godziny 12 do 6 patrząc od rewersu ma 1mm! Za to wagowo "norma" bo 1,55g, aczkolwiek cicho liczyłem na pobicie rekordu. Tutaj niestety wielkość nie jest za duża bo do idealnego okręgu mu trochę brakuje: 19,0/19,5mm. Nawiasem mówiąc najcięższy z posiadanych półtoraków to też Kraków 1617 - 1,86g, potem niemal ex aequo Bydgoszcz 1617 i 1618 - ~1,81g.
Ma też niezbyt estetyczne "wcięcia" przy POL na rewersie.

Legenda otokowa jak widać:
(R) MONE . NO . [*↑*] RE . POL
(A) SIG . 3 . D : G . [3] R . PO . MDL

No i mamy wspomnianą ciekawostkę. Awers zupełnie jak w krakowskich półtorakach z 1618 roku :) Porównałem z moim ale jednak był bity innym stemplem.
Druga ciekawostka to krzyż w jabłku królewskim. Inny niż do tej pory dla rocznika 1617 ale też nie całkiem identyczny jak dla 1618 (tamten ma więcej kółeczek w poprzeczce nad Z4). Ozdobniki po bokach krzyża też są różne dla 1617 (gwiazdka 5-raminenna) i dla 1618 (krzyżyk). Reszta, oprócz naturalnie "7" w dacie - identico.

Literatura z proponowanymi stopniami rzadkości: Górecki K.17.1.a – F3; Chełchowski KXb(17) – D5/2% [tutaj nie jestem do końca pewny klasyfikacji; ciągle "uczę" się tych katalogów ;) ]  Kopicki 341 – R.
I tutaj jest prośba do posiadaczy omawianego wyżej katalogu z Ukrainy. Czy mają tam w/w wersję, z jakim oznaczeniem/numerem, stopniem rzadkości, wyceną, ew. byłbym wdzięczny za skan ;)

Na dniach powinienem dostać popularsa z 1620. Na zdjęciach z aukcji widziałem jakieś "ślady" pod literami MO na rewersie. Jak go dostanę to zrobię zdjęcia w powiększeniu.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2017, 12:30:33 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #932 dnia: 14 Marca 2017, 16:40:58 »
Witam. W katalogu ukraińskim półtorak krakowski z 1617r. taki jaki pan posiada nie jest opisany. Krzyż, który jest na pana monecie występuje w roczniku 1618. Opisanych odmian z roku 1617 jest 8. Ich stopnie rzadkości są w przedziale r1-r7. Odmiana rocznika 1618 jest tylko jedna z r2. Pozdrawiam początkujący amator półtoraków.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #933 dnia: 14 Marca 2017, 19:30:00 »
Gratuluję krakusa. Faktycznie odmiana Xb(17) czyli inaczej mówiąc znaną z literatury ,ale bez zdjęć... Tu rewers 6(17) , awers typowy dla 18 czyli coś jakby K.6(17)7? Będzie materiał do aktualizacji. ;)
Co do katalogu ukraińskiego - z 8 "17" jedna z nowym krzyżem ( rewers  5(17) ) i nową wersją korony z 1617   i jeszcze jedna z taka koroną obie chyba opisane u mnie, ale jeszcze nie sprawdzałem dokładnie. Pozostałe starszego typu. W tym katalogu warto dokładnie sprawdzać opis z monetą - w Drezdenkach istna tragedia, co innego na monecie, co innego w opisie pod... :o
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2017, 22:10:29 wysłana przez korabgoran »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #934 dnia: 24 Marca 2017, 14:12:08 »
Dla podtrzymania dyskusji wrzucam zdjęcie półtoraka z 1620, gdzie ewidentnie coś widać pod MO ale nie wiem co  :-\ Dalej NE też jakieś takie jakby... poprawiane?
Zamieszczam zdjęcie surowe i ciut wyostrzone z dodatkowym kontrastem bo sam już nie wiem gdzie lepiej widać.
Ktoś pomoże?
« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2017, 14:21:56 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #935 dnia: 07 Kwietnia 2017, 15:13:57 »
No i proszę 3 monetka z rzadkich półtoraków wileńskich 1619. Taka sama jak prezentowane wcześniej z błędem RX na awersie jest do zawalczenia na popularnym serwisie aukcyjnym... w slabie z MS  ???
Zrobiłem małe zestawienie trzech (przynajmniej mi znanych) RX-ów.
Dwa pierwsze - ten sam stempel.
"Brzydszy" z zielonym nalotem poszedł na allegro w 2014 za 1300 PLN.
Drugi w tym samym roku poszedł na WCN za cenę 2x większą, potem wypłynął w PGN za kwotę 3800 ale opuścili do 3k i teraz go już nie ma.
No i mamy teraz menniczą monetę w slabie PCGS z notą MS65. Inny stempel to widać, ale pod SIG też ma jakieś poprawki z MO. Szkoda, że krzyż w jabłku się nie dobił. Też delikatne przesunięcie awersu ciut wpływa na ogólną (ale i tak bardzo ładną) prezencję. Ciekawe za ile pójdzie [E: znalazł nabywcę za c.a. 2500zł].

I znów się spytam: jest-li tenże półtorak w katalogu ukraińskim? Byłbym wdzięczny za szczegóły  ;)

Małe sprostowanie: po przejrzeniu katalogu p. Chełchowskiego odmian "RX" jest więcej - mi chodziło o wariant 1 (czyli 2 pierwsze monety). Ta z Msem podchodzi mi pod wariant 3 ale mogę się mylić.
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2017, 23:08:46 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #936 dnia: 17 Kwietnia 2017, 09:39:45 »
Witam. Po mojemu klasyfikacja prawidłowa. Dwa pierwsze to wariant 1 (I.3.a), trzecia też mi wygląda na 3 (I.3.c).
Co do 20... trzeba by było obejrzeć dokładnie całą monetę. Te były bite z ręki, więc najczęściej jest to podwójne bicie z niewielkim przesunięciem, ale mogą tez być poprawki na stemplu w tym wypadku 3 pierwszych liter.
Pozdrawiam.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #937 dnia: 17 Maja 2017, 20:46:58 »
WCN wystawia ciekawe fałszerstwo półtoraka bo odmianę z orłem.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #938 dnia: 31 Maja 2017, 12:08:55 »
Elbląg 1632

(A)
GVS·ADO· [3] ·D·G·REX·S

(R)
x MON·NO ·( ♥ ) · REG·SVE· x 3-Z 24

Nieopisany wariant w katalogu P. Góreckiego ?

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #939 dnia: 31 Maja 2017, 22:01:57 »
Witam. Ciekawy egzemplarz... problem w tym ,ze litera Z na półtorakach elbląskich z 32 wygląda trochę inaczej, poza tym występuje tylko na odmianie MON NO CIVI ELB  Z4 3-Z . Odmiana 24 3-Z nie jest opisana w żadnym z liczących się katalogów (Górecki, Nieczytajło, Dutkiewicz-Suchanek)nie mówiąc już o MON NO REG SVE 24 3-Z, natomiast znany jest wariant 24 3-2 z dwiema różnymi 2 ( rzadki ale znany). Prezentowany egzemplarz właśnie mi na to wygląda.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #940 dnia: 01 Czerwca 2017, 20:50:10 »
Znany sprzedawca ze wschodu rzucił coś takiego z opisem "fals z epoki".
Jak dla mnie mocno sfatygowany produkt mennicy oficjalnej.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #941 dnia: 01 Czerwca 2017, 21:14:52 »
Według mnie również zmęczony rocznik 1614, interesuje mnie tylko ten brunatny nalot.
Ciekaw jestem opinii na temat tego rocznika 1619. Ciekawe jabłko :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyRaczej naśskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #942 dnia: 02 Czerwca 2017, 03:45:32 »
Raczej naśladownictwo niż oficjalne bicie...

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #943 dnia: 02 Czerwca 2017, 12:44:13 »
To fals i widać, że nawet nie ze srebra. Swoją drogą to właściciel bardzo drogo go wycenił, podobnie jak i drugiego pospolitego półtoraka, którego wystawia.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyRaczej naśskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #944 dnia: 02 Czerwca 2017, 13:07:56 »
Raczej naśladownictwo niż oficjalne bicie...
Naśladowania tu nie ma. To zwykłe fałszerstwo.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

 

R E K L A M A
aukcja monet