Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:11:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796067 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Kop. 1561 (R-8)
« Odpowiedź #1185 dnia: 19 Marca 2018, 22:53:49 »
A kto sprzedaje to cudo!?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Kop. 1561 (R-8)
« Odpowiedź #1186 dnia: 19 Marca 2018, 22:59:04 »
Musimy się zdecydować, gdzie będziemy ewentualnie dyskutować i chwalić tego półtoraka.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3124.0/msg,86496.html

Tytus

  • Gość
Kop. 1561 (R-8)
« Odpowiedź #1187 dnia: 20 Marca 2018, 18:15:41 »
Musimy się zdecydować, gdzie będziemy ewentualnie dyskutować i chwalić tego półtoraka.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3124.0/msg,86496.html
:) Sorry, nie zauważyłem, że moneta już przedstawiona...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1188 dnia: 20 Marca 2018, 20:28:04 »
Już dodaję do katalogu... nieznana odmiana MONT zamiast MONET
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

TomekP

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1189 dnia: 21 Marca 2018, 10:29:16 »
Odmiana od co najmniej 2016 roku znana... Odnotowana w katalogu Nieczytajły i Zamiechowskiego pod numerem 625 ze stopniem rzadkości R8 oznaczającym 1 monetę na ponad 10.000 z roczników 1652-1666

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1190 dnia: 23 Marca 2018, 15:42:18 »
polskie same żużle.
Wyjątkowo brzydki zestaw - odpadowy.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Tytus

  • Gość
Odp: Kop. 1561 (R-8)
« Odpowiedź #1191 dnia: 25 Marca 2018, 09:12:24 »
A kto sprzedaje to cudo!?
Moneta poszła za 90 000 UAH czyli ok. EUR 2780  :-*

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1192 dnia: 26 Marca 2018, 22:13:51 »
Nieźle. I to jeszcze na Ukrainie, gdzie zazwyczaj jest to +/- 30% taniej niż mogłaby uzyskać np. na aukcji w Polsce.
Przy okazji aukcji GNDM rzucił kość, w postaci pierwszych półtoraków na ich 5 aukcję: https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/972/
"Kość" może brzmieć tu nieco obraźliwie ale nie takie było zamierzenie. Na fb pochwalili się ciekawszymi fantami więc traktuję to jako przedsmak.
Zastanawia mnie inny aspekt, podawanie literatury ukraińskiego katalogu. Katalogu, którego nie kupiłem bo mam do niego trochę zastrzeżeń to raz. Dwa - tak jakby naszych rodzimych specjalistów było mało? Ale chyba wiem dlaczego... R3 ładniej wygląda niż F1 (czyli generalnie populares) z katalogu pana Góreckiego. A na wcześniejszych aukcjach nie przeszkadzały im skale F2, F3 itd.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1193 dnia: 26 Marca 2018, 22:20:17 »
Zastanawia mnie inny aspekt, podawanie literatury ukraińskiego katalogu. Katalogu, którego nie kupiłem bo mam do niego trochę zastrzeżeń to raz. Dwa - tak jakby naszych rodzimych specjalistów było mało? Ale chyba wiem dlaczego... R3 ładniej wygląda niż F1 (czyli generalnie populares) z katalogu pana Góreckiego. A na wcześniejszych aukcjach nie przeszkadzały im skale F2, F3 itd.

Tomek Poniewierka dorabia jako dystrybutor katalogu ukraińskiego. A to chyba on dodaje monety do aukcji.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1194 dnia: 26 Marca 2018, 22:33:46 »
Nie znam człowieka ale wydaje mi się, że próbuje zrobić z osła rasowego araba. Z ciekawości popatrzę ile za te "eRki" wyciągną podczas aukcji. Będę mógł w swoim katalogu przy nich zaznaczyć, ze na 5 aukcji GNDM poszły z XXX% przebiciem :D
A, żeby nie było, że marudzę, dobrze, że na aukcji są półtoraki :) Po prostu sposób "lansowania" lekko nieudanego produktu jakim jest katalog Nieczytajły wydaje mi się nietrafiony. Równie dobrze mógłby podać Kopickiego "Monety Z3W" i byłoby... a nie byłoby bo tam te monetki mają równo po R1 dla 1616, R dl;a krakusa, (-) i (-) dla reszty.
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 11:18:00 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1195 dnia: 26 Marca 2018, 22:40:49 »
Nie znam człowieka ale wydaje mi się, że próbuje zrobić z osła rasowego araba. Z ciekawości popatrzę ile za te "eRki" wyciągną podczas aukcji. Będę mógł w swoim katalogu przy nich zaznaczyć, ze na 5 aukcji GNDM poszły z XXX% przebiciem :D
Dziwne tymbardziej, że w aukcji https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/1338/id/68269/ powołuje się na mnie...
Tak przy okazji ja też powołałem się na kogoś. To nie moje ustalenie.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

TomekP

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1196 dnia: 26 Marca 2018, 22:41:14 »
Katalogu duetu Nieczytajło-Zamiechowskij użyłem dlatego, że jest dużo bardziej dokładny niż pana Góreckiego, przy którym przy niemal każdej monecie musiałbym stawiać -.
Jeśli mam do wyboru katalog bardziej specjalistyczny, uwzględniający chociażby interpunkcję, czy ogólny wygląd niektórych detali to korzystam z niego, a nie z katalogu, który zawiera niemal wyłącznie odmiany legend.
Co do "dorabiania sobie" panie Górecki muszę Pana zmartwić - nie mam z tego ani grosza. Kontakt z jednym z autorów złapałem na giełdzie w Łodzi, gdzie sprzedawał on kilka sztuk swojej publikacji właśnie po cenie 100 złotych za sztukę. Postanowiłem więc nawiązać z nim kontakt, bo wiem jak ciężka do zdobycia jest to w naszym kraju ksiązka i po jakich cenach przeważnie rozprowadzana.
Rozumiem, że jest pan zirytowany i zawiedziony, że ośmieliłem się korzystać z czegoś innego niż pańskie opracowanie, ale fakty są takie, że jest ono rażąco niedokładne. Nadaje się oczywiście do wstępnej identyfikacji odmiany, ale już nie wariantu. Poza tym autorzy katalogu mieli dostęp do kilku ogromnych skarbów, na podstawie których stworzyli to opracowanie. Pan w swoim nie uzupełnił nawet tego, co oni podali na tacy, jak choćby wspomniany kilka postów wyżej półtorak w MONT.  ;)

Pozdrawiam i liczę na koniec osobistych wycieczek z Pana strony,
Tomek Poniewierka

PS: co do skali rzadkości, warto zajrzeć w opisy ;) to nie jest skala Kopickiego drodzy Panowie, a podaje ilość monet danego wariantu spotykaną statystycznie w skarbach.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1197 dnia: 26 Marca 2018, 22:45:15 »
PS: co do skali rzadkości, warto zajrzeć w opisy ;) to nie jest skala Kopickiego drodzy Panowie, a podaje ilość monet danego wariantu spotykaną statystycznie w skarbach.
To proszę mi wyjaśnić jak monety sprzed 1619 roku mogą w ich katalogu osiągać R7 (1 na 100000 monet) i R8 (1 na ponad 100000 monet) skoro sami autorzy przyznali, że przebadali tylko 5000 półtoraków z tego okresu?
Katalogu duetu Nieczytajło-Zamiechowskij użyłem dlatego, że jest dużo bardziej dokładny niż pana Góreckiego, przy którym przy niemal każdej monecie musiałbym stawiać -.
Jeśli mam do wyboru katalog bardziej specjalistyczny, uwzględniający chociażby interpunkcję, czy ogólny wygląd niektórych detali to korzystam z niego, a nie z katalogu, który zawiera niemal wyłącznie odmiany legend.
Nie będę rzucał nazwiskiem kolejnej osoby, której katalog uważam za "aż nadto" dokładny. No ale nie ma tam eRek :(
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2018, 22:48:54 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

TomekP

  • Gość
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1198 dnia: 26 Marca 2018, 22:52:53 »
PS: co do skali rzadkości, warto zajrzeć w opisy ;) to nie jest skala Kopickiego drodzy Panowie, a podaje ilość monet danego wariantu spotykaną statystycznie w skarbach.
To proszę mi wyjaśnić jak monety sprzed 1619 roku mogą w ich katalogu osiągać R7 (1 na 100000 monet) i R8 (1 na ponad 100000 monet) skoro sami autorzy przyznali, że przebadali tylko 5000 półtoraków z tego okresu?

Nie wiem, czy posiada Pan ten katalog, ale zawiera on dwie skale rzadkości. Osobną do monet z lat 1614-1619, 1654-1666 i osobną do monet z pozostałych roczników. W tej pierwszej liczby są dużo mniejsze. Tam R8 oznacza jedną sztukę na ponad 10.000, co oznacza ni mniej, ni więcej, że autorzy dostali tylko jej zdjęcia, bądź spotkali się z jednym-dwoma egzemplarzami w całości materiału.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1199 dnia: 26 Marca 2018, 22:58:05 »
Naprawdę jeśli chodzi o ściąganie informacji to oni o wiele więcej zerżnęli ode mnie. I co dziwne monety na które nie natrafili to dali im R6. Trochę to nielogiczne nieprawdaż ? Trafili na jedna monetę (albo połowę na 10000) i to jest R8.
Kolejny bałagan to stopnie rzadkości
R4 dla roku 1620+ to R8 dla 1614-1619. Cholera ale to tak logiczne, że aż strach.
Zresztą w katalogu jest bałagan (nie tylko moim zdaniem)

Co do wycieczek osobistych nie mam ich katalogu (tylko parę stron) więc nie mogłem skorzystać z podania na tacy.
Argument o interpunkcji. Dlaczego w trojakach korzysta Pan z Igera on też nie podjął tematu interpunkcji.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet