Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:29:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 795955 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1275 dnia: 09 Lipca 2018, 09:16:26 »
Później wstawię inne zdjęcia.
Tak pod iksem są haki. Pytanie jak się tam znalazły
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1276 dnia: 09 Lipca 2018, 09:33:40 »
Pod PMDL też chyba coś jest...Najprostsze wytłumaczenie to moneta bita drugi raz ale po odwróceniu krążka. Warto dokładnie obejrzeć obie strony...
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2018, 09:42:45 wysłana przez korabgoran »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1277 dnia: 09 Lipca 2018, 10:12:57 »
Tutaj przynajmniej wiadomo co jest pod P w 'POL'
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1278 dnia: 09 Lipca 2018, 18:49:34 »
zdjęcia jakie dostałem
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Operator81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 36
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1279 dnia: 11 Lipca 2018, 15:32:50 »
witam.a co powiecie o tym?..na rewersie zamiast GEWIMAR jest GAWIMA..spotkaliście się z takim?

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1280 dnia: 12 Lipca 2018, 09:13:23 »
Muszę niestety rozczarować. Awers jest co prawa zniszczony, ale tekst legendy to jednak GE WI MA... E niedobite ale E. Co do ...MA... -o ile jeszcze na półtorakach w 1624 standardem było ...MAR... to od 1625 już MA. Legenda GE WI MA pojawiła się prawie jednocześnie ze zmianą herbów na tarczy awersu (z orzeł-orzeł-wiązka-lew typowa dla lat 1621-1624 na orzeł-gryf-lew-orzeł typowa dla 1625-28) Ten nowy typ awersu pojawił się pod koniec 1624 i zdarzają się monety z 1624 z nowym typem awersu (żeby było jeszcze bardziej zagmatwane to w 1624 są dwie wersje nowej tarczy- z dużymi szczegółowymi herbami - rzadsza i tu mamy jeszcze MAR, oraz z uproszczonymi, mniejszymi, takimi jak w monetach od 1625, i tu legenda jest już MA).

Operator81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 36
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1281 dnia: 12 Lipca 2018, 09:24:18 »
dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź. pozdrawiam

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1282 dnia: 12 Lipca 2018, 21:02:41 »
Cezary, Sławek a co z tą piętnastką ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1283 dnia: 12 Lipca 2018, 21:28:01 »
po mojemu drugie bicie poszło na odwrotną stronę...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1284 dnia: 12 Lipca 2018, 21:45:14 »
Też tak myślałem ale gdyby tak było to dlaczego haki widać idealnie wpasowane w 'X' a reszta to miszmasz? Poza tym pod PMDL faktycznie coś "jest". Ale niezbyt mi to wygląda na resztę krzyża bo tam on być powinien zakładając, że awers został powtórnie nabity na rewers.
Skłaniałbym się może ku teorii, że ktoś próbował poprawić tą stronę, bo zaczął (lub kontynuował) od nabicia haków a gdy zorientował się, że robi źle przywalił tam najbardziej pasującego iXa.
Na poparcie tej wysnutej wśród oparów chmielu i gotującej się brzeczki teorii podam przykład półtoraka wileńskiego W.19.4 i, gdzie na awersie pod literami SIG III są widoczne wcześniej nabite litery MON.
Tu mogło być podobnie.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1285 dnia: 13 Lipca 2018, 10:37:15 »
Coś co może być ramieniem krzyżavjest między okręgiem a tarczą obok X. Ślady przebitki są też w okolicy tarczy z 3. Oczywiście pewności nie ma, mógł być też przerabiany stempel ale mnie raczej pasuje opcja powójnego bicia.
Co do trafionego X bijący mógł ustawić stempel wg tej litery... coś jak kiedyś mieliśmy taką z 3 pod jabłkiem.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1286 dnia: 24 Lipca 2018, 20:56:09 »
Leżąca czy skośną '5'-tka?
Domyślam się, że klasyfikacja jest nieco luźna, bo przecież z kątomierzem nikt nie będzie do tych monet podchodził. Myślałem, że leżaki mają charakterystyczną cyfrę z "dużym" dolnym ogonkiem w porównaniu do skośnych, których piątka przypomina bardziej odręcznie napisane 'm' z trochę tylko dłuższą nóżką. W przypadku mojego egzemplarza jak widać jest 5 z dużym ogonkiem ale też nie jest tak horyzontalna jak jej kuzyni.
Poza tym przyszedł pocztą dziś najnowszy numer Biuletynu Numizmatycznego z ciekawym artykułem Cezarego o małych koronach w roczniku 1625 :) Polecam.
« Ostatnia zmiana: 24 Lipca 2018, 21:15:48 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1287 dnia: 24 Lipca 2018, 23:43:35 »
Można wyróżniać w 5 z 1625 5 pionową, skośną, leżącą i odwrotną, tylko chyba nie do końca jest sens. Tak samo można byłoby to zrobić np z 6 z 1616, ale czy pionowa, skośna i leżąca jest to wciąż ta sama czcionka i ten podział możemy traktować jako zwyczajowy za starszymi kolegami.
Osobiście wyróżniam w 1625 leżącą (zwyczajowo za Kopickim) i odwrotną.
Zresztą omówienie rocznika 1625 w postaci planowanej pod aktualizację jest w artykule z BN.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1288 dnia: 30 Lipca 2018, 19:09:23 »
Tak jak wspomniał Cezary dość sporo wzięto z poprzednich opracowań. I szczerze mówiąc wątpię czy wszystko na czym się wzorowałem powinno się znaleźć w moim katalogu.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1289 dnia: 31 Lipca 2018, 08:44:37 »
Owszem sporo jest tzw znaków zapytania pod tytułem co autor widział lub zdawało mu się, że widział. O eRkach nie wspominając. Ale jak pokazuje doświadczenie taki np. 1620 z ozdobną tarczą istnieje a jeszcze niedawno byłem gotów dać rękę, że Kopickiemu pozycja 370 z Monet Z3W się przyśniła ;) I bym teraz nie miał reki :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet