Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:59:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 795923 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1335 dnia: 29 Grudnia 2018, 22:20:22 »
Wątek jakoś oklapł, czyżby nic nowego nie pojawiało się w temacie półtoraków Zygmunta 3 Wazy?
No chyba nie skoro światło dzienne ujrzał Kraków z herbem Awdaniec z legendą RE POL. Taki napis w otoku jest zarezerwowany tylko dla rocznika 1617 czyli z Sasem, dla roczników 1615-16 z Awdańcem ZAWSZE jest było REG POL. 1614 tu pomijam bo zupełnie odbiega stylistycznie. Jak obstawiacie, bo jest tam akurat niedobicie to 1615 czy 1616?
A dosłownie niedawno zakończyła się 10 aukcja WDA - MiM. Nie lubię ich bo nieraz ich opisy są z du... nadmuchane. A i ceny nieraz też z d... drzewa i to wysokiego.
Ale trzeba im przyznać teraz mieli ciekawą OFERTĘ.
Rozpoczął ją krakus z orłem, czyli faktycznie rzadka pozycja, o którą jeszcze przed właściwą licytacją biło się 4 kupujących. Osobiście niezbyt mi się on podoba z uwagi na to, że jest zwyczajnym wycieruchem ale mimo wszystko czytelnym i z typem orła, którego nie mam.
4 wilniaki 1619 od pięknej sztuki z MS64 po paskudę z pionowym Wadwiczem na końcu legendy (czyżby unikat?).
1 Wilno 1620 za niemal 6000 (z prowizją grubo ponad) - albo ja się nie znam albo oni zdjęć nie potrafią robić bo tego stanu 1- to ja nie widzę. No ale ta moneta zawsze jest w cenie.
Ostatnia Ryga - wydaje mi się norma za taki stan w pudełku.
Jan Kazimierz i Kettler to nie moja bajka.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2018, 22:28:17 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1336 dnia: 29 Grudnia 2018, 23:45:36 »
Jaki to rocznik?
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1337 dnia: 29 Grudnia 2018, 23:58:23 »
Wydaje mi się, że 1620. Zero raz, że niedobite, dwa, że pokrywa się z linią otokową.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1338 dnia: 30 Grudnia 2018, 00:04:08 »
Wydaje mi się, że 1620. Zero raz, że niedobite, dwa, że pokrywa się z linią otokową.
To chyba dobry trop
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1339 dnia: 30 Grudnia 2018, 00:21:27 »
Nawet nie chyba. Byłoby to lepiej widoczne gdyby nie krzyż wchodzący na 0.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1340 dnia: 30 Grudnia 2018, 15:41:00 »
1620 typ jabłka najbardziej typowy 24  2-0 legenda * MONE :(*) NO (SAS) REG * POLO *, awers SIGIS 3 DG [3] REX z podwójnie bitą pierwszą I w SIGIS

numik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1341 dnia: 20 Stycznia 2019, 11:08:40 »
Moją pasją są monety Polski Królewskiej, kolekconuję głównie trojaki koronne wraz z lennami.
Dopiero niedawno odkryłem forum i postanowiłem sie zarejstrować. Niedawno udało mi sie zakupić około 100 półtoraków głównie koronnych, więc postanowiłem zakupić specjalistyczny katalog tych monet ukraińskich autorów: Nieczitajły i Zamechowskiego.
Pierwsze wrażenie bardzo przyjemne, katalog w twardej oprawie, kredowy papier, książka szyta.
Lecz już po chwili moje zauroczenie minęło. Po pierwsze katalog mało przejrzysty, zdjęcia przedstawiają najpierw rewers, później awers, zaś opis jest już poprawny czyli od awersu. Nie wiem czym to jest spowodowane ale wiele zdjęć jest przekrzywionych nawet o kilkadziesiąt procent. Przy pobieżnej analizie liczne błędy o których wspominają moi poprzednicy, często autorzy na monetach widzą gwiazdki, zaś na zdjęciach są kropki, brakuje analizy jednego z ciekawszych elementów na półtorakach czyli krzyża, który występuje w licznych odmianach.
Mało czytelny jest też jakiś nowy sposób określenia rzadkości tych monet, brak podania źródeł, aż się prosi o jakiś króciutki rys historyczny. Nie wiem na jakiej podstawie autorzy naśladownictwa czy falsy z epoki przypisują swoim konkretnym hetmanom.

Byłem przekonany, iż na podstawie tego katalogu zrobię porządek ze swoimi półtorakami. Lecz powiem krótko mając katalogi Kopickiego, Kurpiewskiego, dostęp do archiwum WCN-u i innych domów aukcyjnych katalog nie spełnił moich oczekiwań.
Piszę to z całą odpowiedzialnością, gdyż posiadam specjalistyczne katalogi: np. dotyczące trojaków autorstwa mojego nieżyjącego Przyjaciela Tadeusza Igera, dotyczące ortów Zygmunta III Wazy Igora Szatalina, litewskie katalogi półgroszy Zygmunta Augusta czy Janusza Parchimowicza dot. monet Stefana Batorego czy Stanisłąwa Augusta Poniatowskiego.
Omawiany katalog półtoraków znacznie odstaje od wymienionych pozycji, poza licznymi błędami jest mało przejrzysty, znalezienie odmiany w popularnych rocznikach np. 1622 wymaga dużo czasu i cierpliwości, a można było skorzystać z doświadczeń poprzedników.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1342 dnia: 20 Stycznia 2019, 11:34:26 »
Witamy na forum i zachęcamy do zbierania półtoraków :)
Byłem przekonany, iż na podstawie tego katalogu zrobię porządek ze swoimi półtorakami. Lecz powiem krótko mając katalogi Kopickiego, Kurpiewskiego, dostęp do archiwum WCN-u i innych domów aukcyjnych katalog nie spełnił moich oczekiwań.
Kopicki to "podstawa", czyli nic poza standardowe odmiany tam się nie znajdzie. Zresztą trochę błędów tam jest ale to nic w porównaniu do Kamińskiego, który nie dzieli tych monet na mennice (Kraków przeplata się z Bydgoszczą) a nawet wrzuca tam naśladownictwa (np. pozycja 485), zaś e"R"ki u niego to jakaś farsa. Nieczytajło do tego bałaganu dorzuca nowe odmiany wyłapane przez naszych forumowiczów (wymienionych niżej) + trochę monet wyłapanych z ichniejszego rynku, który jest bogaty w półtoraki.

Żeby posegregować Pana kolekcję polecam zwrócić się do użytkowników rubinowakrew i korabgoran w celu udostępnienia ich katalogów, które są oparte na rzeczywistym pojawianiu się danych odmian w handlu. Co prawda narazie ich katalogi trzeba sobie samemu "połączyć" jak ja to robię w mojej kolekcji ale póki co nic lepszego się nie znajdzie.
Zawsze można tutaj umieścić zdjęcia monet, z którymi ma się problem.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2019, 11:44:22 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1343 dnia: 20 Stycznia 2019, 22:00:53 »
http://chomikuj.pl/hirel

Jakby co podlinkuje gdzie można pobrać starszą wersję katalogu.

Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

numik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1344 dnia: 21 Stycznia 2019, 11:00:22 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź i informację.
Nie wiedziałem, że tyle osób interesuje się półtorakami !
Kiedyś wydawało mi się, że te monety są mało ciekawe. W porównaniu z trojakami gdzie znajdziemy mnogość portretówe, napisów, herbów, czy odmian kropkowych itp. to półtoraki są ubogie.
Jednak gdy weźmie się ich większą ilość i dokonuje analizy i porównań to widać, że również są piekne i ciekawe, interesuje mnie bardzo mnogość odmian krzyża.
Dziekuję za linki, informacje na forum zdecydowanie przewyższają zakupiony przeze mnie katalog. Zachęcam autorów to wydania własnej, ciężkiej pracy. W ostatnich kilku latach ukazało się wiele katalogów specjalistycznych dot. Polskie Królewskiej: konkretnego władcy, bądź nominału.Jestem pod ich wrażeniem, ważna jest przejrzystość katalogu, łatwość korzystania z niego. Poza wiedzą numizmatyczną, musi być dobre wydanie, jak np. katalog monet Zygmunta Augusta autorstwa Ivanauskasa i Cesnulisa.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1345 dnia: 21 Stycznia 2019, 12:22:11 »
Panowie pracują nad wspólną wersją katalogu, gdzie (mam nadzieję) połączą te elementy, które cenię najbardziej.
Półtoraki są "uboższe" bo tu (patrząc tylko na Z3W) są tylko 4 mennice i lata bicia 1614-1627. Nie poradzi się na to nic :) Z drugiej strony jest ich tyle, że raczej na brak odmian narzekać nie można.
Sam też zbieram je pod kątem jabłek/krzyży i taki rocznik 1618 ma już 6 różnych jabłek... w katalogu (starej wersji) pana Chełchowskiego tych jabłek jest raptem 4 sztuki. Jak widać półtoraki co rusz nas zaskakują :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Semis24

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1346 dnia: 21 Stycznia 2019, 18:19:01 »
Proszę o pomoc w datowaniu. To półtorak z 1620 z niedobitym 0?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1347 dnia: 21 Stycznia 2019, 18:36:48 »
Raczej 1623
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Semis24

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1348 dnia: 21 Stycznia 2019, 19:09:26 »
A nie jest to jednak półtorak z 1620 skatalogowany pod nr 853 u Kopickiego? Mam jeszcze jedno pytanie. Czy dwie gwiazdki po prawej strony krzyża to coś ciekawego czy nic nadzwyczajnego?



numik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1349 dnia: 21 Stycznia 2019, 19:33:57 »
Panowie jestem pod wrażeniem Kolegi modsog.
Na tym polega rzetelna praca, a w tym przypadku dokładna analiza szczegółu jakim jest w tym konretnym przypadku jabłko królewskie, zwieńczone krzyżem, w samym roczniku 1618 tyle odmian !!!. No no.
Gratuluję rzetelnej pracy.
Jak wyżej wspomniałem "siedzę" głównie w trojakach, lubię także monety Księstwa Nyskiego Biskupów Wrocławskich oraz Księstwa Karniowskiego
(w tych tematach mogę służyć pomocą, posiadam także sporo literatury w tych tematach).
Ale wracając do półtoraków wrócę jeszcze raz do katalogu ww. monet ukraińskich autorów. Na stronie 71 katalogu są dwa "ciekawe" półtoraki z roku 1624 gdzie na rewersie po napisach MONE NO występuje sześcioramienna gwiazda Dawida. Nie wiem czy w katalogu jest błąd czy tylko ja źle widzę, gdyż zamiast gwiazdy na obu półtorakach ja wyraźnie widzę herb Sas. Mam pytanie czy występują odmiany półtoraków z gwiazdą? czy jest to błąd? czy niewłaściwe zdjęcia?
Proszę o informację.
Pozdrawiam
numik

 

R E K L A M A
aukcja monet