Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:25:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 796164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1485 dnia: 06 Lipca 2019, 23:51:24 »
1  może być niedobita , albo też ktoś koło niej majstrował... niestety.
Wracając do orłów na tarczy awersu jest to temat do pełniejszego omówienia- w kazdym razie do rocznika 14 dodałbym  jeszcze jeden wariant. Ale muszę go wyciąć  ze zdjęcia. W moim stary katalogu bydgoskim jest pod nr 4b(14)6. Łącznie byłoby ich 4 : 1 -krótka szyja i duży dziób, dzielone skrzydła; ogon w kształcie odwóconego ananasa :)( ananas 1) - srodkowy we wpisie modsoga; 2- podobny ale z dlugą prostą szyją i małym dziobem (ananas 2); 3- prezentowany w powyższym wpisie - duży orzeł z plaskim czołem (orzeł płaskie czoło) oraz 4- mały z duzym zakrzywionym dziobem i niedzielonymi skrzydłami ostro zakończonymi (sęp) Co ciekawe najbardziej w roczniku 14 jest popularny wariant 1, 2 i 3 są bardzo rzadkie natomiast 4 prawdopodobnie pojawia się później gdyż jest najpopularniejszy w roczniku 15 .
Co do nazewnictwa: w technikach zapamiętywania lepiej pamietać takie określenia zwiazane z cechą charakterystyczną danego wariantu (ananas, płaskie czoło sęp) niż oficjalny numer typu orzeł 1 czy wróbelB5. ...
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2019, 00:02:28 wysłana przez korabgoran »

koch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1486 dnia: 08 Lipca 2019, 12:40:06 »
Wygrzebałem z archiwum jeszcze kilka zdjęć z monetami o nietypowych orzełkach. Blaszka na niebieskim tle z mojej kolekcji, pozostałe z aukcji p. Niemczyka.
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1487 dnia: 08 Lipca 2019, 16:38:23 »
Dzięki bardzo.
Wygląda na to że w 1614 mamy  5 wariantów tarczy - 5 różnych orłów przy 1? typie pogoni.
I jak tu myśleć o jakim stałym systemie klasyfikacji gdy ciągle trafia się coś nowego...
Może  należałoby wrócić  do pomysłu  zeby opracować spisy odmian osobno w poszczególnych rocznikach - łatwiej je nowelizować  i mogą słuzyć za robocze do czasu aż bedziemy w miarę pewni że ogarniamy wiekszosc odmian i wariantow.
Wracajac do rocznika 14, na około 380 monet archiwum większość odmian i wariantów  występuje w ilosciach 1 do 5 sztuk a najliczniejszy ( jak 1 odmiana) jest jedna z odmian orła z 3.
Analizując rocznik wychodzi na to że najstarszym typem był własnie orzeł z 3  potem pojawił się typ orzeł z Z4  a na koniec z tarczą. 

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1488 dnia: 09 Lipca 2019, 12:05:10 »
Analizując rocznik wychodzi na to że najstarszym typem był własnie orzeł z 3  potem pojawił się typ orzeł z Z4.
Czemu taka kolejność? Teoretycznie mogło być tak, że najpierw pod orłem na awersie (i rewersie - w jabłku) bili nominał Z4 ale szybko zmienili go na 3 pod orłem co "przyjęło" się już jak zrezygnowali (swoją drogą ciekawe dlaczego - mam pewne przypuszczenia) z orła na rzecz 5-polowej tarczy.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1489 dnia: 09 Lipca 2019, 12:52:05 »
Rozkład odmian i wariantów.
Orły z 3 mają też wyraźniejsze krzyże w wiekszości z zachowanym całym górnym ramieniem.  Legenda awersu PMDL - duża jednolita grupa  monet. W Orłach Z4 mamy najcęsciej odmianę awersu z POLO, krzyze na hablkach jakby uszczrbione z krótkim górnym ramieniem , a przede wszysstkim w tej odmianie pojawiają się jabłka typowe już dla monet z tarczą.

koch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1490 dnia: 10 Lipca 2019, 13:21:31 »
Pomysł ze „starszeństwem” monet „Z4” nad „3” wydaje mi się zaskakujący. Osobiście się z nim nie zgadzam, choć chętnie dam się przekonać poznawszy bardziej przekonujące argumenty. Temat wart jest dyskusji a sprawa ciekawa i istotna. Z moich danych wynika, że rewersy (a już na pewno same jabłka) części półtoraków z orłem występowały zarówno na monetach z „Z4” jak i na „3” . Natomiast znalazłem tylko jednego półtoraka „Z4”, którego jabłko pojawiło się później na monetach z tarczą, a to za mało, aby uznać, że „3” są starsze od „Z4”. (zdjęcie w załączeniu).
Nie znam innych jabłek na monetach z tarczą, które pojawiły by się już w odmianie „Z4”.
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

koch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1491 dnia: 10 Lipca 2019, 13:24:45 »
Powyżej użyłem zwrotu : *** Pomysł ze „starszeństwem” monet „Z4” nad „3” ***. Powinienem był napisać odwrotnie, czyli Pomysł ze „starszeństwem” monet z „3” nad „Z4” ...
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1492 dnia: 13 Lipca 2019, 12:04:28 »
Temat "pierwszeństwa" orłów jest ciekawy i na pewno trzeba się w niego zagłębić ale narazie nie mam czasu na to i ochoty. Coś "lżejszego" za to :)
Rocznik 1617 - rzadsza wersja z ukoronowanymi orłami w tarczy ("roboczo" wersja z 1618) oraz ciekawostka dla fanów katalogu Nieczytajły - bo tam nie została zanotowana - kropki na awersie: SIGI.3.D:G [3] REX.PMDL
Żeby nie było taka wersja, tylko brzydsza sprzedała się m.in. na 7 aukcji GNDM. Ktoś ma tego więcej?
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2019, 12:11:31 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

sigmus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1493 dnia: 13 Lipca 2019, 17:07:53 »
Mam kilka sztuk rocznika 1617 ze znakiem podskarbiego w owalu, ale wszystkie bez kropek, no i orły bez korony...
Przy okazji pochwalę się jednak świeżym nabytkiem. Rocznik, co prawda o 10 lat starszy -  16Z7, ale w jakim stanie :-)

sigmus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1494 dnia: 13 Lipca 2019, 17:22:55 »
Czy ktoś z kolegów posiada rocznik 1615 z tak mocno rozrzuconym POL na awersie? Cyfra 5 również charakterystycznie przechylona.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1495 dnia: 13 Lipca 2019, 17:57:25 »
1627 stan miodzio  :-*
1615 też niczego sobie. Według mnie raczej mieści się w granicach "normy" ale fakt, napis rozstrzelony nieco :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1496 dnia: 14 Lipca 2019, 00:15:20 »
17 z interpunkcją (bez koron) i 15 "ze spacją"
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

koch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1497 dnia: 15 Lipca 2019, 08:28:42 »
Znalazłem kilka orzełków w koronie z rocznika 1617.
Uproszczenia ułatwiają życie, ale deformują rzeczywistość.
Grzegorz Broniszewski, monetki@wp.pl

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1498 dnia: 15 Lipca 2019, 21:57:44 »
1622 Bydgoszcz , bardzo ciekawy pod względem ozdobników . Szczerze to jeszcze takiego nie widziałem poza pojechanym katalogiem Panów NZ .

*MONE:NO.(sas).REG.POLO*
Janek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1499 dnia: 17 Lipca 2019, 12:46:35 »
Ciekawy też z tego względu, że poprzeczna beleczka w jabłku krzywo się nabiła pewnemu panu podczas robienia stempla.
Co jak co ale jabłka (razem z krzyżem) zazwyczaj są wykonane perfekcyjne i ewentualne "wady" wynikają z uszkodzenia mechanicznego stempla niż błędu pracownika mennicy. Nie mówię tu o niedobiciach bo to już inna para kaloszy. Za to litery, cyfry, często też herby to jazda dowolna i błędów tam jest sporo....
Kuźmin w swojej książce "Organizacje mennic..." wspominał, że portret panującego (w tym przypadku zakładam, że jabłko/krzyż, herby nanosił mistrz, zaś resztę - uczniowie/inni pracownicy) stąd błędy w herbach, koronach etc. są b. rzadkie w porównaniu do liter czy cyfr.
Rozwijając myśl: ma ktoś jakieś egzemplarze z błędem jabłka/krzyża, który nie jest efektem błędu bicia i np. wykruszenia stempla?

P.S.
Ten 1617 z koronami, który kolega koch podał dwa posty wyżej pod numerem 01 (jest to ex. 7 GNDM) jest aktualnie do kupienia na allegro. Jakby ktoś chciał do kolekcji to można bez trudu znaleźć  ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Lipca 2019, 12:51:56 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet