Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 15:44:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Orty i tymf  (Przeczytany 13375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Orty i tymf
« dnia: 11 Grudnia 2010, 22:27:56 »
Takie popularne monetki  :D w sumie proszę o określenie stanu zachowania - jakoś nauczony współczesnymi blaszkami i IIRP nijak nie potrafię stanów zachowania przełożyć na monety starsze.
Dodatkowo, jeśli ktoś posiada bardziej ,,profesjonalną" literaturę dotyczącą mennictwa Jana Kazimierza i Zygmunta III to prosiłbym o podanie odmiany ew. stopnia rzadkości - katalog Pana Kopickiego z którego korzystam niestety poszczególnych odmian nie wyodrębnia...

Na początek ort Jana Kazimierza 1668, ciekawa ozdobna korona, napisy otokowe na rewersie i awersie zakończone dwukropkiem:
http://img375.imageshack.us/img375/465/jk1forum.jpg
Orty i tymf

http://img98.imageshack.us/img98/4816/jk2forum.jpg
Orty i tymf


Ort Zygmunta III Wazy 16-22 - ozdobnik koło prawego górnego pola tarczy różni się od pozostałych:
http://img838.imageshack.us/img838/8664/zw1forum.jpg
Orty i tymf

http://img152.imageshack.us/img152/5010/zw2forum.jpg
Orty i tymf


I ,,na deser" tymf Jana Kazimierza - tutaj zapewne obędzie się bez odmian, choć nie jestem pewien roku (1663? 1665?). No i zamiast standardowego SALVS jest SALV::
http://img152.imageshack.us/img152/4893/tymf1forum.jpg
Orty i tymf

http://img822.imageshack.us/img822/2621/tymf2forum.jpg
Orty i tymf


Dziękuję i pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2010, 15:44:25 wysłana przez Piotr-p40 »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudnia 2010, 22:32:00 »
Dla mnie 3-, 3 ,3
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudnia 2010, 22:38:21 »
2
3-
3
 :D
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudnia 2010, 22:49:45 »
Czy mógłbym spytać czemu ort J.K. został oceniony na 2? Czyżby niedobicie stempla na twarzy króla nie wpływało znacząco na ocenę?

lukaszb22

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 262
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudnia 2010, 20:14:27 »
Czy mógłbym spytać czemu ort J.K. został oceniony na 2? Czyżby niedobicie stempla na twarzy króla nie wpływało znacząco na ocenę?

Menniczy znaczy taki jak wyszedł z mennicy nie ważne czy wyraźny czy niedobity , a stan ocenia się  poprzez zużycie monety w obiegu.
Są tacy ludzie do których chce się czasem podejść i zapytać, jak im się udaje żyć bez mózgu.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudnia 2010, 21:30:32 »
I nikt nic więcej nie napisze o ewentualnych odmianach tych monet? Rozumiem, że w temacie Polski Królewskiej obecnie półtoraki są ,,na topie" ale może warto czasem spojrzeć na jakiś znaczniejszy nominał  ;)
Koledzy, nie mam niestety jeszcze specjalizowanych katalogów mennictwa J.K. i Z. III - niech ktoś poświęci chwilkę i spojrzy na te monetki proszę.
Pozdrawiam
Piotr

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudnia 2010, 15:24:15 »
a jakie katalogi Pan ma ?
W kopickim tak czy siak wielkiego rozróżnienia ortów bydgoskich nie ma.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudnia 2010, 15:34:56 »
W sumie dopiero zaczynam przygodę z numizmatyką - taką przez duże ,,N", więc z katalogami u mnie krucho... Na razie mam Ilustrowany Skorowidz Pieniędzy Polskich i z Polską Związanych Pana Kopickiego, Dawne Monety Polskie Dynastyi Piastów i Jagiellonów K.Stroczyńskiego, Katalog Monet Polskich Fishera, trochę ciekawych artykułów i biuletynów.
Na razie tak ogólnie z literaturą, gdy sprecyzują mi się (a już powoli tak się dzieje) zainteresowania danymi okresami to planuję powiększyć biblioteczkę.

Może po prostu zbyt dużą rolę przykładam do szczegółów, ale jakoś nie potrafię sobie zakodować że rocznik to rocznik - niezależnie od wersji np. napisów itd.  ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2010, 15:46:13 wysłana przez Piotr-p40 »

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudnia 2010, 16:08:37 »
witaj kolego
niezależnie od tego co planujesz lub chwilowo nie odnośnie ukierunkowania swoich zbiorów , warto na pewno kupić i strawić pozycje wręcz nakazaną będącym na naszym forum  ;) czyli Kłkowskiego, ponadto każdą złotówke którą zainwestujesz w literaturę czyli w siebie , odbierzesz w przyszłości w postaci przyswojonej wiedzy , która wielokrotnie się ci przyda
z pewnościa jeszcze nie jedna osoba wskaże ci inne pozycje , które warto sobie przyswoić , więc korzystaj z tego
polecam zajrzeć na posty zamieszczone w naszym forum , wiele sie dowiesz a jest tam również co najmniej jeden , który cie może zainteresować
nie pisze specjalnie o który chodzi , sam nam to napisz ;)
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudnia 2010, 16:42:57 »
Szczegóły są istotne i nieistotne - ważne to nauczyć się je rozróżniać.
Wspominałeś o temacie półtoraków - zobacz sam ile może zrobić przykładowe podwójne uderzenie + opis sprzedającego.
Dziś może jeszcze znajdę chwilę między jednym a drugim komputerem zobaczyć co to tam dokładnie jest z tymi orcikami.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Grudnia 2010, 18:11:24 »
ort bydgoski Zygmunta III Wazy z roku 1622
Kopicki 948 bez stopnia rzadkości
odmiany napisowe najczęściej różnią się końcówką awersu lecz Kopicki takich nie odnotowuje w swoim katalogu.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Grudnia 2010, 19:36:32 »
W ,,moim" Kopickim Zygmunt ma numer 1278, oczywiście także bez stopnia rzadkości.

Kolego Rubinowakrew - w jakim katalogu sprawdzałeś? Nie wiem, być może czepiam się nieistotnych drobiazgów, ale chyba nie udało mi się znaleźć drugiego orta z tego rocznika o identycznym układzie znaków interpunkcyjnych w napisie otokowym, szczegółów korony, ozdobników tarczy itp. Czy orty nie mają podziałów na odmiany? Czy może po prostu nikt tego podziału na razie nie zrobił?

W sumie ciekawa sprawa - niektóre monety są opisywane/ rozróżniane niesamowicie ogólnie - powiedzmy rok/mennica - a przy innych typach podstawą do wydzielania nowych odmian jest inna jedna literka lub jej brak lub dwukropek zamiast kropki  ;)

Kolego Petroniusz - Tysiąc Lat Monety Polskiej mam oczywiście, nawet kiedyś przeczytałem, z tym że chwilowo książeczka jest ,,na wypożyczeniu" (w sumie dobrze, że mi się przypomniało, to będę miał pretekst aby kolegę pospieszyć). Postów na forum przeczytałem już dużo, niestety nie wiem który miałeś na myśli pisząc, że mógłby mnie zainteresować. Zresztą obecnie na forum jest już taka ilość wątków, że naprawdę, nawet przy użyciu wyszukiwarki, ciężko czasem znaleźć dokładnie to czego się szuka...

Dziękuję Wam w każdym razie za pomoc i pozdrawiam
Piotr

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Grudnia 2010, 19:46:02 »
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2190.0.html :)
ale zdaje się że nie jesteś aż tak zielony za jakiego sie podajesz , ale to dobrze że masz już pewną wiedzę
i tak trzymaj

pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 686
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Grudnia 2010, 19:48:31 »
Dzięki - ten wątek rzeczywiście mi umknął - ,,mea culpa"  ;) A ,,zielony" to niestety jestem, tylko że mam taką śmieszną cechę, że jak coś polubię to staram się drążyć temat - a siłą rzeczy odrobinka informacji w głowie zostaje  ;D

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Orty i tymf
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Grudnia 2010, 20:00:58 »
Kopicki - Monety Zygmunta III Wazy

a o jego zawartości też napisałem ...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet