Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 10:38:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc  (Przeczytany 6930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus@

  • Gość
RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« dnia: 13 Grudnia 2010, 13:46:19 »
Tu znajdował się wpis autora, który zażądał, aby imię jego na tym forum już więcej nie było wymawiane. Cytuję:
Niedawno Pan Zenon w innym wątku zaprezentował monetkę z Londynu z kwadrygą z Solem na rewersie i oznaczeniem MSL w odcinku.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2864.msg25828.html#msg25828

Przy okazji pojawił się problem zaklasyfikowania typu popiersia na awersie. Nie bardzo wiadomo, czy to jeszcze zbroja, czy już nie itp. itd. Pan Zenon opowiedział się za zbroją.

Z drugiej strony, napisał do mnie szczęśliwy nabywca tej monetki, który z kolei uważa, że to nie zbroja i widzi tam szatę konsularną (trabea). Nie jest to bez sensu. Rzecz w tym, że cała ta emisja S|P/MSL jest wyjątkowo mętnie opisana. Prócz zwykłych popiersi B5 (zbroja), trafiają się tam monetki w czymś, co Bruun w przypisach określił jako "elaborate cuirass, resembling drapery", czyli coś w rodzaju zdobionej zbroi, co może przypominać togę. Rzecz w tym, że niektóre monetki z tą niecodzienną zbroją zaklasyfikował jako B4 lub B4 l. (LONDON 74 i 75), inne zaś, dokładnie tymi samymi słowami opisane (LONDON 69, 73, 76, 77) zaklasyfikował jako B5 lub B5 l.

Dlaczego? Jaką dostrzegł różnicę? Ano, nie wiadomo!

Dlatego postanowiłem poważnie zająć się tą emisją i na początek potrzebuję zdjęć.

Będę wdzięczny za podesłanie mi zdjęcia KAŻDEJ monetki z tej emisji tj. LONDYN 64-84.

Nb. pierwsze takie B4 zastosowane do "dziwnej zbroi" pojawia się już we wcześniejszej emisji (LONDON 55) - zdjęcia tej monetki też szukam!

Proszę zdjęcia wysyłać raczej na mojego maila ze strony NiR - po co zapychać forumowy serwer. Chyba że jest to coś ciekawego, wymagającego komentarza.

Oczywiście popularne miejsca sam przejrzę. Tak więc proszę NIE przesyłać zdjęć z WildWinds, DOC, Acsearch, CNG czy British Museum. Wyjątkiem są zdjęcia monet schowane pod mylnym opisem/atrybucją.

Bardzo będę wdzięczny za pomoc. Szczególnie liczę na miłośników Soli, bo zdecydowana większość tej emisji to właśnie Sole, w tym także rzadkie i ciekawe - jak właśnie wspomniany Sol w kwadrydze.
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2021, 22:31:52 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudnia 2010, 21:49:17 »
Ilustracyjnie niestety nic tu nie dodam.

Kiedy przyuważyłem ten okaz i w naiwności swojej wielkiej liczyłem, że uda mi się go odstrzelić, to zakładałem, że pacjent jest w pancerzu paradnym (zdobionym). Teraz zasiał Pan w moim pierwotnym mniemaniu spore wątpliwości. Zakres porównań przedstawienia awersu rozszerzyłem o sąsiedni Trewir.
Ma Pan już w posiadaniu książeczkę A-Z o Beatkach - proszę zwrócić uwagę na monetki Konstantyna z awersem typu 19L ( str. 30, 31), poz. 15 i 16 oraz juniora 140a - 147b.

W przypadku monetki z kwadrygą możemy, chyba mówić o analogii ubioru na awersie.

Omnes

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 523
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudnia 2010, 17:35:58 »
Na moje oko w tym zdjeciu http://www.notinric.lechstepniewski.info/7lon-76.html władca ma ubrana zbroje i na zbroje ma zalozona toge spieta na środku jakims kołkiem ::)
------------------------LICYNIUSZ------------------------

TPZN nr 056

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudnia 2010, 15:02:48 »
O takie ciekawostki Panu chodzi? Wiem, nie ta edycja, ale blisko.

ZM

PS. Poszedł właśnie na ebay-u (150533137114) za prawie 100 EUR :( Poległem na polu chwały...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Grudnia 2010, 18:04:09 »
Cytuj
czy jest możliwe istnienie jakiejś odmiany zbroi, która bardziej przystoi konsulowi (specyficzne zdobienie itp).

Dlaczego zaraz zakładać istnienie specjalnej, konsularnej zbroi. O wiele prostszym wytłumaczeniem jest zbroja na którą nakładano ozdobny, konsularny strój.

Wszyscy posiadacze VIII tomu RIC znają ilustracje z obwoluty, przedstawiającą Konstancjusza II - konsula w roku 354. Drugim konsulem był wtedy Konstancjusz Gallus przedstawiony również w stroju konsularnym, ale nieco odmiennie. Konstancjusz II ubrany po cywilnemu, a Gallus ma raczej pancerz pod strojem konsula.   

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Grudnia 2010, 18:25:07 »
jakby nie nazwać tego stroju: zbroja, zbroja z paludamentum, trabea... to jest to nirowiec.
Tak, wiem, tym mocniej go opłakuję...
 :(  :(  :(  :(  :(  :(  :(
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:09:26 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Grudnia 2010, 18:35:19 »
To może na otarcie łez ten gagatek - cena jedyne 250 funtów...

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Grudnia 2010, 20:56:49 »
To może na otarcie łez ten gagatek - cena jedyne 250 funtów...
A gdzie on jest do dostania? Bo jeśli mnie oczęta nie mylą, to jest to ten sam NiR (nawet mordka jakby znajoma), tylko w innym, ładniejszym jeszcze kaftaniku...

ZM

PS. Coś się ostatnio tych londyńskich NiRów namnożyło. Czyżby ktoś gdzieś jakiś ciekawy garnuszek wykopał...?
PS 2. Na otarcie łez jest równie miły Konstantyn z Londynu w fantastycznym ustrojstwie na głowie - patrz: sezon łowiecki...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Grudnia 2010, 22:30:12 »
Cytuj
A gdzie on jest do dostania?

eBay - 290479565324


Cytuj
Coś się ostatnio tych londyńskich NiRów namnożyło. Czyżby ktoś gdzieś jakiś ciekawy garnuszek wykopał...?

Zwyczajny ruch w interesie...

Cytuj
kryteria odróżniania, czy facet jest tylko w zbroi, czy też w zbroi z czymś i kiedy to coś to może jest raczej paludamentum, a kiedy - toga konsula.

A może autor stempla miał najnormalniej w świecie problem z interpretacją plastyczną obrazu? Ileś tam lat dziargał pacjentów w zbroi i draperii, a teraz każą mu dłubać jakąś konsularną pstrokaciznę, której on w życiu na oczy nie widział. Podłubał, wydłubał, a my się teraz głowimy :-\


zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: RIC VII LONDON 64-84 Prośba o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Grudnia 2010, 22:49:43 »
Dziękuję za namiary!
Sprzedawca nad wyraz ciekawy dla wszystkich miłośników Konstantyna!!!
ZM
PS. ale ceny też ciekawe...

 

R E K L A M A
aukcja monet