Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:25:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam wszystkich  (Przeczytany 23317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lubuszanin

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • IN SILENCIO ET SPE FORTITVDO MEA
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Stycznia 2011, 19:53:00 »
To się z panem zgodzę, w takiej sytuacji ciężko jest o te ramy.
Historia marki - germańska jednostka wagowa metali szlachetnych wymieniana w źródłach od drugiej połowy IX w., dziląca się na 8 uncji öre, odpowiadająca 1/2 funta karolińskiego, rozpowszechniona także w Polsce pod nazwą pod nazwą grzywny. Podstawowe znaczenie miała marka kolońska, lecz jej ciężar nie był zupełnie ujednolicony, gdyż jeszcze w XIX w. wynosił w Niemieckim Związku Celnym i Hamburgu 233,95 g, w Królestwie Polskim i Saksonii 233,81 g, w Wiedniu 233,89 g. Marka kolońska srebrna dzieliła się na 8 uncji, 16 łutów, 256 fenigów, natomiast marka złota zawierała 24 karaty i 288 granów.
@petroniusz15 - dokładnie, może ktoś wtedy by dopisał coś ciekawego do poruszonego tematu.........

Pozdrawiam
MK

bogthor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Stycznia 2011, 09:50:44 »
Czyli opisując monety pomorskie należałoby stosować określenie z marki wybijano tyle to a tyle sztuk monet, z zaznaczeniem, że była to marka - w konkretnym okresie - np. kolońska. Określenie grzywna bardziej pasuje do mennictwa polskiego? Wiadomą rzeczą jest, że należy być jednolitym jak raz zastosuje się pojęcie grzywna to należy je stosować do końca tak samo z pojęciem - marka.
Czasami wydaje mi się, że im bardziej się zagłębiam w tematykę mennicy szczecińskiej tym głupszym się staje, tym więcej watpliwości mam w głowie. Tym mniej jednoznaczych odpowiedzi.
Pozdrawiam

Lubuszanin

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • IN SILENCIO ET SPE FORTITVDO MEA
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Stycznia 2011, 21:47:13 »
Także już często spotkałem się w polskiej literaturze numizmatycznej z formą używania tego obcego słowa " marka ". Faktycznie, istnieją i tacy autorzy, którzy mieszają w tekstach " marka - grzywna ". Ktoś początkujący w numizamatyce może skojażyć, że ta " marka ", to może  dawna waluta niemiecka. Też jestem tego zdania, że powinno się używać jedynie polskiej formy " grzywna ".
Na pewno większość wydanych opracowań na temat pomorskich, tak do końca nie zostało zbadane, chociażby jak Pan wspomina o używaniu tego samego stempla monet także i w innej mennicy. Jak to teraz zbadać, może jedynie po zawartości kruszcu w danej monecie. Nie wiadomo jest, czy wszystkie istniejące w tym czasie mennice pomorskie trzymały się używania tej samej próby srebra. Jeśli tak, to problem jest ciężki do rozwiązania...........
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2011, 21:49:16 wysłana przez Lubuszanin »
MK

 

R E K L A M A
aukcja monet