Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:23:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza  (Przeczytany 93866 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #105 dnia: 01 Lutego 2013, 20:42:21 »
Obserwujących jest wielu, chociaż żaden nie dorównuje w tej kategorii Vittorio. Każda taka inicjatywa, jeśli tylko autorowi wystarcza cierpliwości, może przynieść ciekawe efekty. Osobiście mam jednak pewną uwagę metodologiczną, a jednocześnie propozycję zmiany. Mianowicie katalog układany jest według skorowidza Kopickiego. Nie jest to dobra podstawa - ten katalog z konieczności, skoro obejmuje całość mennictwa polskiego i "powiązanego", jest opracowaniem bardzo ogólnikowym.
Dla półgroszy Jagiełły podstawą powinna być raczej klasyfikacja opracowana przez S. Kubiak w "Monetach pierwszych Jagiellonów", oczywiście z uwzględnieniem późniejszych uwag samej autorki i uzupełnień innych, zwłaszcza Witolda Borowskiego w kilku  numerach Biuletynu Numizmatycznego. Każdy, kto poważniej wgłębia się w te monety nie może ominąć tych właśnie opracowań. Przejście Twojego katalogu na ten system, z uwzględnieniem typów korony, bardzo ułatwiłoby korzystanie, a zbieranie odmian legend (które prowadzisz) w powiązaniu z typem rysunku dałoby znakomity efekt końcowy.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #106 dnia: 02 Lutego 2013, 14:36:26 »
Dziękuję za sugestię Kolego Gradiv, na początku próby szerszego opracowania odmian półgroszy też się nad tym długo zastanawiałem.

Suma sumarum wybrałem system oparty na Skorowidzu Pana Kopickiego z kilku względów:
1. Nie ,,przemawia" do mnie podział Pani Kubiak - mam umysł ścisły i dla mnie różnica ma być konkretna i zawsze rozróżnialna (czyli znaki pod koroną i napisy otokowe). Sam kształt korony to dla mnie za mało - są co prawda monety na których korona jest bardzo charakterystyczna ale ja muszę mieć konkrety...
2. Opracowanie Pana Kopickiego jest o niebo bardziej popularne niż praca Pani Kubiak - a moje dalsze próby ,,rozgryzienia" tematu mają być niejako uzupełnieniem tego co szerokiej rzeszy odbiorców znane.
3. Skorowidz Pana Kopickiego uwzględnia stopnie rzadkości, co stanowi według mnie jeden z najważniejszych elementów cechujących użyteczne opracowanie dla osoby amatorsko zajmującej się numizmatyką.

Zostanę więc na razie przy dotychczasowym podziale  :)
Pozdrawiam serdecznie
Piotr

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #107 dnia: 02 Lutego 2013, 17:33:45 »
właczę  sie do dyskusji , bo i ja miałem podobny zamiar , ale jak to niekiedy bywa , na tym sie skończyło jak na razie
uważam Piotrze że sugestie kol Gradiva są do przyjęcia , a nawet byłbym zdania , że trzeba by połaczyć świetne i jednak znane szerokiemu gronu " Jagiellończyków" opracowanie , uwzględniając poprawki i auto poprawki , z tym że jednak na bazie Kopickiego , bo systematyzuje rocznikowo , a to do mnie , też jak ty technokraty ha ha , przemawia
a wszelkie odmiany jak najbardziej warto uwzględnic i pewnie okaże się że nawet w tych monetkach , którymi dysponuje nasze skromne jednak grono, znajdą się białe kruki , czyli niespotykane wcześniej w wydawnictwach odmiany
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #108 dnia: 02 Lutego 2013, 18:06:43 »
Cóż Ty piszesz, Piotrze ! Wygląda na to, że niestety zaniedbałeś zapoznania się z „Monetami pierwszych Jagiellonów”. W rzeczywistości ich autorka w swojej klasyfikacji ujmuje znaki pod koroną jako element pierwszoplanowy, uzupełnia go o typ korony, zinwentaryzowała także legendy. Jako przykład zamieszczam skan stron z opisem półgroszy z literą „N”.
http://images49.fotosik.pl/1784/ba1a894ecdb4c5ee.jpg
Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza

Tworzenie jakiegokolwiek opracowania katalogowego, jeśli ma mieć sens, MUSI być poprzedzone dokładną lekturą wszystkiego, co do tej pory w temacie napisali inni. Ktoś, kto tego zaniedba, skazany jest na nieustanne, mozolne wyważanie otwartych drzwi.

Nie wydaje się też przemyślane zdanie, że ścisły umysł nie dostrzeże „nieistotnych” elementów rysunku, takich jak korona. Na dowód szybkie zestawienie kilku odmian typu XI (bez znaków pod koroną), zebrane z JEDNEJ strony ( z pośród 14) z półgroszami z archiwum WCN. Czy to są rzeczywiście minimalne różnice ?
http://images41.fotosik.pl/1927/1f7fbe19a03dd2be.jpg
Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza

Stopnie rzadkości, owszem, mają pewien walor informacyjny. Tylko, że przez prawie 20 lat od opracowania „Skorowidza…” Kopickiego wiele się zmieniło, zwłaszcza dzięki zastosowaniu wykrywaczy metali. Poza tym, powiązanie w tej sprawie obu opracowań – jak możesz stwierdzić choćby z powyższego skanu nie jest trudne.
W półgroszach Władysława Jagiełły dużo jeszcze można znaleźć nowości i zagadek. Warte wykonania jest zwłaszcza powiązanie legend z konkretnymi pododmianami, czego programowo zaniechała ś.p. dr Kubiak. Ale żeby to zrobić…

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #109 dnia: 02 Lutego 2013, 18:46:51 »
Moi Drodzy, ja Was doskonale rozumiem ale zrozumcie mnie również.

Dla mnie podział Pana Kopickiego jest najprostszy - a jednocześnie szerszy w podstawowych typach. Oczywiście wiem że Pani Kubiak też ma podział wg znaków, ale poprzez dodanie typów korony jej podziały są dla mnie niezbyt przejrzyste. Kolego Gradiv-  nie gniewaj się ale ze zdjęć które wstawiłeś ja naprawdę widzę tylko dwa różne rysunki korony - a resztę złożyłbym na karb choćby błędów mincerzy.

Będę więc dalej robił swoje według przyjętej przeze mnie metodologii a być może kiedyś, gdy ktoś że tak powiem ,,profesjonalnie" zajmujący się numizmatyką w końcu wpadnie na pomysł żeby temat półgroszy wreszcie solidnie opracować - to będzie mógł od takiego amatora i laika jak ja trochę informacji podebrać  ;)

Gdyż jak to mawia bohater bardzo życiowego sitcomu: ,,Mądry każdy a robić nie ma komu"  ;D

Pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2013, 18:53:42 wysłana przez Piotr-p40 »

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Humanorum errare, diabolicum perseverare
« Odpowiedź #110 dnia: 02 Lutego 2013, 19:46:04 »
Cytuj
Pani Kubiak też ma podział wg znaków, ale poprzez dodanie typów korony jej podziały są dla mnie niezbyt przejrzyste.
Hmmm...
Cytuj
ja naprawdę widzę tylko dwa różne rysunki korony - a resztę złożyłbym na karb choćby błędów mincerzy.
Po takim tekście, opartym na zamieszczonym wyżej zdjęciu nawet zadeklarowany ateista zbierający półgrosze zakrzyknąłby gromko "Jezus, Maria !"

Na prawdę, chciałem tylko być pomocny. Więcej się w tym wątku nie wypowiadam.

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #111 dnia: 02 Lutego 2013, 20:03:07 »
Witam !
 Widzę,że coś mi umknęło w ostatnich dniach,ale skoro było już Jezus,Maria,to ja solidaryzując się ze z zdaniem kol Gradiva powiem tylko Amen.
 Pozdrawiam wszystkich.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #112 dnia: 02 Lutego 2013, 20:58:51 »
No i Amen - koniec pogaduszek, trzeba dalej działać  ;D

Pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2013, 21:23:26 wysłana przez Piotr-p40 »

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #113 dnia: 02 Lutego 2013, 21:06:09 »
Wracając do tematu powtórzę pytanie zadane kilka postów wcześniej:

Czy poniższy półgrosz będzie nową odmianą?


Typ 367, odmiana 3: Awers: + MONE * WLADISLAI     Rewers: + REGIS +* POLONIE * ?
Tak jak również wcześniej pisałem do tej pory nie spotkałem się z krzyżykiem w formie przerywnika w napisie otokowym.

Zdjęcie:


Pozdrawiam
Piotr

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Katalog półgroszy Władysława Jagiełło - wersja robocza
« Odpowiedź #114 dnia: 17 Grudnia 2013, 14:05:32 »
Czy ktoś ma ochotę przejąć dalsze prace nad mini-katalogiem półgroszy Władysława Jagiełło?
Brakuje mi ostatnio notorycznie czasu a i sam temat przestał mi sprawiać przyjemność...

Może ktoś chciałby dalej rozwijać wątek?

Pozdrawiam
Piotr

 

R E K L A M A
aukcja monet