Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 25 Kwietnia 2024, 20:08:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Adrians  (Przeczytany 6807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adrians

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Adrians
« dnia: 08 Października 2008, 20:42:58 »
Witam wszystkich! Nazywam się Adrian i mam 26 lat. Numizmatyką sam nie wiem kiedy się zainteresowałem, ale było to już dosyć dawno temu i wiem, że wkręcił mnie mój wujek, który jest dosyć zaawansowanym numizmatykiem. Jako łebek każdy pieniążek był dla mnie wielkim skarbem i starałem się je starannie przechowywać w klaserach. Były to głównie obiegówki z różnych krajów europejskich. Jednak z biegiem lat zainteresowań było coraz więcej, a zbieranie pieniążków schodziło na coraz dalszy plan. Po tych kilku latach rozbratu z tym pięknym hobby stwierdzam, że nie da się tego rzucić ;) Powróciło ze zdwojoną siłą :) Zbieram ogólnie to co mi się podoba nie patrząc jak dużo będzie warta dana pozycja, choć nie powiem - świadomość posiadania oszczędności zamrożonych w kolekcji od razu poprawia humor :)
Jestem fanatykiem pięknego sportu co się żużel nazywa. Kolekcjonuje w związku z tym również programy żużlowe. Co jeszcze? Uwielbiam chodzić po górach, jeździć na bajku, czytać książki (niestety na to zbytnio czasu nie mam ostatnio).

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem. Tutejsze forum z ciekawością będę czytał, ale wybaczcie jak się będę rzadko wpisywać. Wolę czegoś się dowiedzieć niż pisać o czymś na czym się do końca nie znam.
Pozdrawiam wszystkich!
Pozdrawiam
Adrian

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Adrians
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Października 2008, 21:31:21 »
Witaj i gratuluję powrotu do tego pięknego hobby :)
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Adrians
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Października 2008, 22:43:29 »
Witam,

W żadnym wypadku nie zanudziłeś, miło jest gościć nowych uczestników forum,
A co obecnie zbierasz, czy dalej są to obiegówki, czy może jakieś starsze blaszki?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Adrians

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Adrians
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Października 2008, 12:09:02 »
Staram się nie być ograniczony i tak jak już pisałem jak mi się podoba jakaś moneta i jest w zasięgu mojego portfela to urządzam na nią polowanko ;) Kupuje obecne sreberka tak do kolekcji choć nie zawsze rozumiem politykę NBP, no ale to inny temat. Zbieram również próby PRL. Pisałem o zainteresowaniu żużlem, ale ogólnie cały sport szeroko pojęty mnie kręci w związku z tym staram się stopniowo uzupełniać kolekcję o monety polskie właśnie związane z tematyką sportową. Ostatnio z coraz większym zainteresowaniem spoglądam na monety zastępcze, ale tutaj absolutnie nie ma co mówić o jakiejkolwiek kolekcji...może kiedyś. Nie posiadam żadnych monet antycznych, średniowiecznych czy też starszych niż 300 lat ;) Złotek w mojej skromnej kolekcji również nie znajdziecie. To chyba tyle jak na początek... Ogólnie zbyt wiele czasu nie mam na numizmatykę. Pracuje w 2 firmach, studiuje drugi kierunek, udzielam się w jednym ze stowarzyszeń no i dziewczynie trzeba też troszku czasu poświęcić ;) Chyba rozumiecie ;)
Pozdrawiam
Adrian

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Adrians
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Października 2008, 12:29:08 »

Witaj Adrian !

    Twój przypadek potwierdza, że jak ktoś już raz zahaczył o numizmatykę, to trudno mu się później pozbyć tego nałogu ! :)

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Adrians
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Października 2008, 12:59:38 »
Rozumiemy :)

U mnie też złotych monet się nie znajdzie, dlaczego? Są za drogie, przekraczają wielokrotność mojej pensji, a przy okazji strach mieć coś takiego w domu. Ostatnio wyczytałem w regionalnej gazetce, że komuś skradziono 24 monety złote i kolekcję broni palnej, wartość kolekcji wyceniono na 100 tysięcy...
Wole blaszki ogólnie dostępne, mniej znane w sensie detali i odmian, ze znanym motywem. Tak jak Kolega też jestem zamknięty w jednym temacie (tanie monetki z III i IV wieku). Też lubię czasem kupić blaszkę która mi się podoba, ale obejmuje raczej okres historyczny którym się interesuję.
Medali NBP, czyli sreberek nie zbieram, i szczerze powiedziawszy niewiele one mają wspólnego z monetami, poza fikcyjnym nominałem. Lubię monetę która tworzyła historię namacalnie, przewaliła się przez setki rąk, uratowała bądź zmarnowała czyjeś życie, przesiąkła anonimowymi epizodami... to mnie wkręca.

Słyszałeś może hymn żużlowy, nagrany przez zespół Monstrum,
http://pl.youtube.com/watch?v=h43e-SPhjG8

nie znam się na na tym żużlowym sporcie, tak jak na wszystkich wyścigach, gdzie jeździ się w kółko. Zbyt monotonne jak dla mnie. Wole sporty ekstremalne ;) Wspinaczka bez zabezpieczenia, Le Parkour, windsurfing, Kitesurfing czy też Kolarstwo ekstremalne...     
 
A po górkach to chodziłem, od małego :) dawno nie byłem w Tatrach, ostatnio jak wybraliśmy się na Słowację to były koszmarne pożary, szkoda tych zniszczonych drzew, to już nie ten sam widok co dawniej... rozmarzyłem się o wyprawach wakacyjnych.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Adrians

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Adrians
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Października 2008, 13:28:13 »
Hymn oczywiście słyszałem. Bardzo melodyjny, jednak nie mojej drużyny ;) Nie wiem czy kolega miał kiedyś możliwość zobaczenia żużla na żywo, bo tutaj się będę upierał - to jest sport ekstremalny. W 3 sekundy do 100 km/h i brak hamulców! Sport dla szaleńców :) Ale na tym forum żużel nie jest istotny... Kto wie, może kiedyś dorosnę do monet "starych" ale do tego przede wszystkim potrzebna mi jest wiedza, której póki co brakuje. Łatwo byście mnie wrobili w kupno nic nie wartej blaszki, będącej na dodatek marną kopią i to jest główny powód dlaczego takowych nie zbieram. Skłamałbym, gdybym napisał, że mi się nie podobają, bo niektóre są przepiękne. Wielką radość sprawia mi za to znalezienie monety obiegowej z okresu choćby PRL lub troszkę starszych np. przy remoncie u babci. Nawet jeśli jej wartość jest znikoma i pełno takich na wszelakich giełdach, alle... itp.
Pozdrawiam
Adrian

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Adrians
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Października 2008, 18:59:42 »
Na tym forum raczej na brak chętnych do pomocy nie powinieneś narzekać ;), zwłaszcza jeżeli chodzi o literaturę numizmatyczną związaną z Twoimi zainteresowaniami.

Miło mi powitać nowego Kolegę na forum.
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

 

R E K L A M A
aukcja monet