Na początek troszkę bardzo ogólnych informacji o tym jednym z pierwszych miejsc na naszym globie związanych z numizmatyką.
Myzja (Mysia) to kraina w północno-zachodniej części Azji Mn., pomiędzy Propontydą od północy, Hellespontem od północnego-zachodu i Morzem Egejskim od zachodu, granicząca na wschodzie z Frygią, a od południa z Lidią. Część północna, zwana Mysia minor, obejmowała Troadę i Frygię nad Hellespontem; część południową zwano Mysia mator lub Mysia. Kraina o wybrzeżu morskim rozwiniętym, górzysta, pokryta w dużej części lasami i bagnami, nawadniana przez wody rzeki Makestos. Dwoma najważniejszymi miastami Myzji były Pergamon i Kyzikos. Jej mieszkańcy słynęli jako doskonali łucznicy. Podbita przez Persów tworzyła wraz z Lidią w czasach Dariusza dwunastą satrapię. Wraz z całym państwem perskim została podbita przez Aleksandra Wielkiego. W r. 280 p.n.e. została włączona do królestwa pergameńskiego. W r. 133 p.n.e. na mocy testamentu Attalosa III dostała się pod panowanie rzymskie i weszła w skład prowincji Azji.
[IMG=http://img809.imageshack.us/img809/60/mysiamapancientcommunit.jpg]http://[/img]Wróćmy jednakże do miasta Kyzikos. Zostało ono założone jako kolonia Miletu po raz pierwszy w 756 roku p.n.e., a następnie ponownie w roku 676 p.n.e. po zniszczeniu przez Kimmeryjczyków. Polis należała do Związku Ateńskiego. W okresie hellenistycznym miasto zostało przyłączone do Pergamonu. Po zniszczeniach na skutek licznych trzęsień ziemi, zostało odbudowane przez cesarza Hadriana. Kyzikos słynęło z elektronu i wełny. To właśnie w VI wieku p. n.e. Kyzikos stała się na kolejne dwa wieki potęgą jeśli chodzi o monety złote i elektronowe (statery) z charakterystycznym symbolem tuńczyka. Dopiero wzrost wpływu i dominacja Macedonii zakończyły ten okres. Za czasów rzymskich podczas panowania Gallienusa (253-268) w Kyzikos została otwarta mennica rzymska, która biła monety przez kolejne dwa stulecia.
A oto i sprawca tego zamieszania najstarsza aktualnie moneta będąca w moim posiadaniu - obol z Kyzikos wybity pomiędzy 530-500/480 rokiem p.n.e. o wadze 0,6 g. i średnicy 7/10 mm.
Numery referencyjne: SNG Tuebingen 2210; SNG von Aulock 7328; Klein KM 261. Monetka przedstawia na awersie tuńczyka a na rewersie odcisk podzielonego na 4 kwadratu.
Nowy okaz do kolekcji - obol z Myzji (Mysia) mennica Kyzikos (Cyzicus)