Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:53:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Reforma monetarna Łokietka 1315r.  (Przeczytany 12219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robbo2k

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« dnia: 17 Października 2008, 13:08:39 »
Prosze o opinie
http://www.historiapieniadza.pl/wp/?page_id=8

A moze ktos by cos napisał ciekawego do portalu o jakims wybranym zagadnieniu?

Warto ciagnac taki temat i cel portalu ?

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Października 2008, 14:11:16 »
Temat historii pieniądza dobry.

Nie mogłeś uprzedzić, że masz takie plany? :)
Zaproponowalibyśmy konto redaktora na http://artykuly.tpzn.pl i osobną kategorię. Oszczędziłbyś na domenie, serwerze i reklamie :)

A co do katalogu monet. Hmm, jest http://www.katalogmonet.pl, jest strona Shivera http://www.m4n.pl/monety, chcesz duplikować ich zawartość, czy skatalogować monety, których nie ma w obu serwisach?


robbo2k

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Października 2008, 14:57:58 »
E tam zaraz reklamie :)  Domena to z 60zł wiec bez przesady moze kiedys cos sie z tego urodzi.

Co do Katalogu to oczywiscie moje marzenie jest od Kazimierza Wielkiego do Jana III Sobieskiego w rozdzialkach
nie mniej niz 1024x768 czyli duze ładne czytalne. Czy cos z tego wyjdzie zobaczymy.






chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Października 2008, 23:17:40 »
Spoko do dzieła, bedziemy sledzic postepy :)
Ja mam podobne plany wiec bede cie gonił ;)
Ale znajac moj zapał to juz bedziesz kończyl jak ja zaczne ;)
Pozdrawiam
Krzysiek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Października 2008, 23:27:47 »
Mam takie małe pytanko, czy nie lepiej zebrać wspólnie siły na jeden duży projekt, temat?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

robbo2k

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Października 2008, 08:02:01 »
Jasne jak ktos cos napisze umieszcze bez pytan lub zlinkuje do tematu.  Problem jest jak zwykle w wypracowaniu formuly gdzie dwoch  Polakow tam trzy zdania :) i kazdy ma inna wizje.
No ale jak ma byc konstruktywnie to jakies propozycje ?


Przy okazji troche przebudowalem artykuł o stopy mennicze owszesnych monet.
 
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 08:24:08 wysłana przez robbo2k »

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Kwietnia 2010, 13:22:58 »
Buszowałem po numizmatycznych zakamarkach google i wypatrzyłem tam tą stronę.

Ostatni artykuł: 27 listopad, 2008
Ilość artykułów: 15

Czyli projekt upadł. Jeśli autor tu jeszcze zagląda - chętnie przejmę serwis i odkupię domenę :)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwietnia 2010, 00:54:36 »
Witam :)

moja opinia o cytowanym artykule: niestety traktuje temat w sposob niezwykle powierzchowny - przez uproszczone sformulowania mogac wrecz w niedoswiadczonych czytelnikach prowokowac z gruntu falszywe wnioski!

UZASADNIENIE:
1) Ton wypowiedzi "reforma wprowadza pojecie grzywny rachuby polskiej lub krakowskiej" kojarzy sie z rodzajem dekretu takiego jak go rozumiemy wspolczesnie - ze z dnia na dzien dotychczasowa jednostka obrachunkowa ustepuje miejsca nowej, bo taka jest wola np. prezydenta IVRP... Nic w tym duchu! Pomijajac fakt ze wladza Lokietka byla w 1315 dopiero w ostatecznym stadium stabilizacji ("zakonczonej" jesli w ogole tak mozna powiedziec koronacja 1320), mogl on tylko marzyc w obliczu nadzwyczaj skromnych mozliwosci swojego mennictwa, ze idea wprowadzenia nowej grzywny obrachunkowej w rychly sposob sie przebije - w gaszczu rozmaitych grzywn: pruskiej, torunskiej, czeskiej, starej piastowskiej, czeskiej, poznanskiej - nawet pyzdrskiej... W znanej pracy B. Paszkiewicza "Mennictwo Wladyslawa Lokietka" pierwsze wzmianki o pismiennictwie na temat poslugiwania sie "rachunkiem krakowskim" datowane sa na okres ok. 1327-29!
2) Pojecia GROSZ PRASKI jako jednostki platniczej nie musiano bynajmniej wprowadzac - poniewaz takowy istnial juz intensywnie na rynku - co najwyzej oparto na nim (juz istniejacym) rachube nowego rodzaju grzywny.
3) Jesli podkresla sie zasadnicza idee "reformy" Lokietka polegajaca na dostosowaniu kursu denara do grosza praskiego (a podkreslenie to z tonu artykulu nie wynika w sposob wystarczajaco jednoznaczny - zauwazy je moim zdaniem tylko czytelnik z odpowiednim przygotowaniem!), nalezaloby bardziej zwrocic uwage na czysto teoretyczne znaczenie tego zjawiska. Juz w momencie wprowadzenia "reformy" Lokietka bylismy po pierwszej dewaluacji grosza praskiego, zarzadzonej przez Jana Luksemburskiego w 1311. W pozniejszych latach nastapily kolejne trzy dewaluacje - az do smierci tego krola - ostatnia notabene polozyla kres oplacalnosci bicia groszy krakowskich Kazimierza... Jesli zatem idea 1:12 za Lokietka w ogole zdobyla jakikolwiek praktyczny sens, to chyba tylko na okres nanosekund... Stwierdzenie artykulu "Pełna zgodność wartości jednostek wagowych i obrachunkowych nie mogła się długo utrzymać gdyż sam grosz praski tracił srebro z roku na rok. Jednak jako moneta obca nie była wymieniana obowiązkowo na nowe emisje i w Polsce długo utrzymywała swoja wartość nabywczą" - nie pozwala mi niestety w tym kontekscie na wyciagniecie jakichkolwiek konkretnych wnioskow...
4) ... a propos Jana Luksemburskiego - jesli wspomina sie o tym, ze byl on “tytularnym królem Polski” i rościł pretensje do tronu Polskiego (po co dwa razy pisac o tym samym...), warto byloby napomknac, ze "pretensji" tych zrzekl sie po uzyskaniu sowitego odszkodowania od Kazimierza Wielkiego
5) Nie jest prawda sformulowanie, ze "Reforma ta (Lokietka - przyp. Harpsycho) miała duże znaczenie w sposobie myślenia i liczenia, ale w dzisiejszej numizmatyce jest traktowana po macoszemu i Łokietek kojarzy się dziś głównie z florenem (czasami zwanym dukatem)." W rzeczywistosci istnieje duze zainteresowanie mennictwem Lokietka - udokumentowane przede wszystkim znakomitymi badaniami i pracami prof. Paszkiewicza. Oczywiscie floren albo dukat Lokietka, jako pierwsza polska udokumentowana moneta zlota, musi chyby wszystkim milosnikom tej epoki dzialac na wyobraznie (por. moj awatar...). Tak czy inaczej "reforma" Lokietka zostala juz wyczerpujaco opracowana przez prof. Kiersnowskiego w poznych latach 60-tych ubieglego stulecia. Tym niemniej sformulowanie, ze akurat to posuniecie "miało duże znaczenie w sposobie myślenia i liczenia" wydaje sie niestety przesadzone. Dopiero reformy syna Lokietka - Kazimierza zyskuja w tym kontekscie rzeczywiste znaczenie (nie przeczac, ze profitowal on z idei ojca) - przede wszystkim dlatego, ze propagowany nowy system monetarny mogl zostac przenajmniej na jakis czas poparty odpowiednim quantum wlasnych solidnych emisji...
(Co zreszta autor cytowanego artykulu w jakis sposob sobie uswiadamia - ale sposob w jaki sformulowany tu zostal komentarz nie pozwala znow na wyciagniecie zadnych konkretnych wnioskow...)

Pozdrawiam!

Marek
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2010, 01:02:35 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwietnia 2010, 07:05:48 »
Marek napisał właściwie wszystko, mennictwo Łokietka, przynajmniej to późniejsze jest dobrze opracowane, braki są raczej w denarach wcześniejszych /przedkoronacyjnych/, gdzie istnieją wątpliwości, co i kiedy bito.
Mennictwo Łokietka było tematem pracy doktorskiej prof. Paszkiewicza, która była opublikowana w WN /poświęcono jej osobny zeszyt/, bodajże w 1986 roku. Rzecz do nabycia na allegro.

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Kwietnia 2010, 22:45:25 »
Szkoda, że nie ma jeszcze artykułu o Stasiu i jego reformie, przydałby mi się :D
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwietnia 2010, 23:38:56 »
Jest!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Kwietnia 2010, 23:42:37 »
Jest w sensie, że na http://www.historiapieniadza.pl/wp/ , czy gdzieś indziej? Bo jeśli na stronie to jestem ślepy... :/
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwietnia 2010, 23:46:19 »
Jest, ale nie w necie, ale drukowany, już pisałem.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Kwietnia 2010, 23:50:34 »
Aha, myślałem, że pisze kolega, że jest na tej stronie. O tych na papierze pisałeś w innym temacie (moim) i nie skojarzyłem :) pisząc szkoda, że nie ma jeszcze artykułu o reformie poniatowskiego miałem na myśli stronę http://www.historiapieniadza.pl/wp/ :)
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

wordlord

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Reforma monetarna Łokietka 1315r.
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Kwietnia 2010, 12:03:04 »
Aha, myślałem, że pisze kolega, że jest na tej stronie. O tych na papierze pisałeś w innym temacie (moim) i nie skojarzyłem :) pisząc szkoda, że nie ma jeszcze artykułu o reformie poniatowskiego miałem na myśli stronę http://www.historiapieniadza.pl/wp/ :)

I raczej nie będzie sadzać po tym kiedy ostatnio został tam dodany jakkolwiek wpis autor autor zarzucił projekt :-\
Zbieram, więc jestem...

TZPN nr 067

 

R E K L A M A
aukcja monet