Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:31:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację.  (Przeczytany 11475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Maja 2011, 17:47:47 »
Co do tej większej monety to po obejrzeniu dokładniejszych zdjęć mam podejrzenia co to jest.

Udało mi się odczytać "NORM...M", "CO...VENTION" oraz z legendy wokół popiersia "EODOR D". Znalazłem monetę, na której występują te fragmenty, ale to nie ta: Pfalz Karl IV. Theodor - Ad Normam Convention 10 Kreuzer 1764 s.

Można jednak przypuszczać, że to moneta tego samego władcy bawarskiego - Karola IV Teodora z II połowy XVIII wieku.

Może ktoś znajdzie coś więcej na temat tej monety.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Maja 2011, 15:56:57 »
Jedno wydaje sie pewne: raczej nie jest to Karl Theodor zu Guttenberg (do niedawna niemiecki minister obrony; ustapil ze wzgledu na afere zwiazana ze swoja "praca doktorska"...) - bo w przeciwnym wypadku nie obronilibysmy sie przed zarzutem, ze monetka to plagiat...  8)

A na powaznie - wciaz nie moge dostrzec danych na temat wymiarow i wagi obiektu... Mogloby miec znaczenie  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

ZlamanyMiecz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Maja 2011, 22:00:32 »
Możliwe że pruskie, ale nie mam pewności do do nominału. Nie będą to raczej 3 krajcary?

Opierając się na artykule http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/duttchen.html, a właściwie na zdjęciach z tej strony widzę, że w groszach pod "jabłkiem" trzymanym przez orła jest "gr", natomiast samo "3", jak na zdjęciach od Natalii jest właśnie na krajcarach.

Niby wartość ta sama, ale jednak pewna różnica jest.

Proszę o potwierdzenie moich domysłów przez kogoś lepiej obeznanego w tym okresie.

to są 3 krajcary pruskie - konkretnie z Wrocławia za panowania Fryderyka II:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/duttchen/trojak13.jpg
moneta praktycznie identyczna z bitą wcześniej w państwie Fryderyka, czyli 3 groszami (stąd skrót "gr" obok cyfry 3...)
ponieważ Śląsk należał do Austrii (został przez Fryderyka zdobyty podczas wojny siedmioletniej) funkcjonował tam inny system monetarny...

natala-figlara

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Aniołem człowieka jest czas....
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Maja 2011, 14:38:19 »
Wagi nie podam, bo nie mam jak ich zważyć.

Wyimiary-średnica:
mniejsza z monet z cyfrą 3- 1,8 cm
większa- 2,4 cm

natala-figlara

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Aniołem człowieka jest czas....
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Maja 2011, 11:20:27 »
Witajcie!

Pomogłam jakoś z tymi wymiarami?

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Prośba o identyfikację.
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Czerwca 2011, 01:53:32 »
Mysle ze tak. Ale i Prankster chyba mial racje. Uwazam ze bedzie to 10 Kreuzer Karla Theodora z Pfalz, ale inna odmiana, niz ta, do ktorej mielismy odnosnik (srednica pasowalaby do 10-krajcarowki...). Odmiana ktora odpowiadalaby naszemu wycieruchowi bita byla pozniej, bo miedzy 1774 a 1794 i jest chyba rzadsza, bo nigdzie nie znalazlem jak dotad porzadnej fotografii. Wg. Krausego, ktory umieszcza te odmiane jako bita z bilonu albo ze srebra (z dwiema odmianami napisow otokowych) pod ## 149, 150 i 161 nie jest ona mimo to wiecej warta, niz monetki wczesniejsze.
Prosze porownac ponizej:

Pozdrawiam!

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet