Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:22:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Follis - chronologia terminu  (Przeczytany 136672 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #90 dnia: 14 Maja 2011, 16:32:01 »
Cytuj
Czyli sugeruje Pan, że edyktem z 301 Dioklecjan starał się wrócić do stanu z roku 300?


Raczej nie wrócić, a zatrzymać ceny na pewnym (edyktowym) pułapie. Z drugiej strony, taki wymuszony nakazem prawnym "powrót" do wcześniejszych cen, również mógł być możliwy w zamyśle Dioklecjana. Proszę porównać to zjawisko, z działaniami Juliana II w Antiochii, kiedy zwalił się tam z cała armią. Ceny poszybowały w górę, a wspaniałomyślny cesarz, nakazał je znacznie obniżyć.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #91 dnia: 28 Maja 2011, 20:11:39 »
"Usłyszeli go przebywający tam przypadkiem młodzi szydercy i szli za nim, kiedy już opuścił [to miejsce], podrwiwając sobie z niego, że prosi męczenników o pięćdziesiąt follisów, by kupić sobie szatę. On zaś, przechadzając się w milczeniu, zobaczył wyrzuconą na brzeg, jeszcze ruszającą się  wielką rybę. Z pomocą i przy zachęcie tamtych pochwycił ją i sprzedał za trzysta follisów pewnemu kucharzowi..."

  Augustyn z Hipony, O Państwie Bożym 22,8,39

Augustyn pisał ten tekst wiele lat po wprowadzeniu follisa. Wspominam jednak o nim, bo okazuje się, że mamy na naszym rynku wydawniczym pozycję, która może okazać się pomocna w rozważaniach nad nazewnictwem monet okresu późnego antyku.

J.Jundziłł, Pieniądz w łacińskiej literaturze chrześcijańskiej późnego cesarstwa rzymskiego, Studia Antiquitatis Christianae 3, Warszawa 1984.

Nie znam tej pracy i bardzo jej poszukuję, wiec jeśli ktoś ma dostęp, to ja bardzo bym prosił o użyczenie...

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #92 dnia: 28 Maja 2011, 21:12:35 »
Chyba znalazłem to czego szukasz, w wersji niemieckiej

- Das Geld in der lateinisch-christlichen Literatur des spätrömischen
Kaiserreiches

http://pomoerium.eu/pomoer/pomoer1/jundzil1.pdf

a może też to się przyda:
Jan ILUK, Wartosc follisa w swietle inskrypcji nagrobnych z pierwszej polowy IV w. n.e., Wiadomości Numizmatyczne 20, 1976, pp. 174-179
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2011, 21:16:52 wysłana przez nabializm »
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #93 dnia: 28 Maja 2011, 21:28:25 »
Witam!
Już do tego zajrzałem: bardzo ciekawa pozycja. A to motywuje mnie, aby wrzucić tu następujący tekst (Michael Grant, From Rome to Byzantium. The Fifth Century AD):

As against this view, consider how St Gregory of Nyssa (c. AD 330-95) had found the public - much more typically:
"Every corner of the city is thronged with men arguing on incomprehensible subjects. Ask a man how many obols a thing costs,
and he dogmatises on generated and ungenerated Essence. Enquire what is the price of bread, and you are answered, the
Father is greater than the Son, and the Son is subordinate to the Father. Ask about your bath, and you are told, the Son was created out of nothing".11

11 See G. Young, Constantinople, (1992), P. 28.

Pozdrawiam
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #94 dnia: 29 Maja 2011, 20:13:17 »
Chichot losu. Człowiek szuka tekstu polskiego i w efekcie musi go sobie tłumaczyć zwrotnie z nimieckiego.

Wielkie dzięki Macieju! Posiedzę nad tym tekstem, ale jednocześnie dalej będę poszukiwał oryginału.

Wielka szkoda, że tego typu opracowanie nie powstało dla tekstów greckich...

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #95 dnia: 30 Maja 2011, 20:57:30 »
Cytuj
Chichot losu

O tak, jest to zabawne. Oczywiście jak byś trafił na ten materiał oraz ten co podałem wyżej; z Wiadomości Numizmatycznych 20, 1976, artykuł J. Iluka będziemy mogli pewnie więcej powiedzieć na temat follisa
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #96 dnia: 01 Czerwca 2011, 21:42:03 »
Cytuj
Szukam i szukam, bo jestem na 90% pewien, że to miałem, i wciąż znaleźć nie mogę... Problem też w tym, że mam bibliotekę rozparcelowaną, a do tego jedna z części (piwniczna) - słabo dostępna.

Skąd ja to znam - również ciągle poszukuję książek we własnym domu...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #97 dnia: 21 Października 2012, 12:16:28 »
Przeglądając zdjęcia z British Museum, stwierdziłem, że warto odkurzyć na chwilę ten stary wątek i pokazać kolejną ciekawostkę.

W dawnej naszej dyskusji podnosiłem fakt funkcjonowania starszych emisji monet  rzymskich, jako drobnicy monetarnej w czasach po reformie
Dioklecjana.
Dla terenów Brytanii takie użytkowanie starych monet rzymskich, trwało jeszcze długo po wycofaniu się Imperium z kurateli nad tą wyspą.

Ciekawy depozyt grobowy wojownika pochowanego w pobliżu Dover ok. 500 roku n.e., zawierający monety brązowe datowane z grubsza na lata pomiędzy 1 - 400 rokiem n.e.
Wraz z monetami zdeponowana w grobie była również waga szalkowa.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #98 dnia: 25 Listopada 2012, 16:36:03 »
Jeszcze jeden namacalny dowód funkcjonowania starszych monet brązowych jako drobnicy monetarnej w późniejszych latach.

Przebitka pierwotnego "limesowego" antoniniana z lat 70-tych III wieku, z nabitym około 50 lat później stemplem URBS ROMA, z drugiej oficyny w Trewirze.
Wtórnie nabito wariant RIC VII Trier 522 lub 529, z lat 330 - 331.

średnica 16,4 - 17,7 mm;  waga 1,74 g

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #99 dnia: 01 Kwietnia 2015, 07:38:20 »
Cytat:

"Ceny produktów spożywczych będą w Moskwie ustalać urzędnicy. Na początek stworzono listę 24 towarów pierwszej potrzeby, zapowiadając cotygodniową aktualizację asortymentu i cen minimalnych. W ten sposób urzędnicy chcą ustrzec Moskwian przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy wykorzystując kryzys gospodarczy, sztucznie podbijają ceny.
Na liście towarów uznanych przez służby miejskie za najpotrzebniejsze, znalazły się między innymi: chleb, mleko, jajka, ser, masło, kasza i kurczaki. "

Jeszcze teraz tylko wyryć te ceny w betonowanym marmóże, przytwierdzić tytanowymi klamrami do jednaj ze ścian konserwatoryum Władimira Iljicza i za 1700 lat będzie można pokusić się o kontynuację tego wątku... 
 ;)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #100 dnia: 01 Kwietnia 2015, 19:29:32 »
Cytuj
zapowiadając cotygodniową aktualizację asortymentu i cen minimalnych

Ciekawie to zabrzmiało z tymi cenami minimalnymi. Będą walczyć aby sprzedawcy nie puszczali towaru zbyt tanio? Rozumiem, że chodziło o ceny maksymalne...

Cytuj
teraz tylko wyryć te ceny w betonowanym marmóże, przytwierdzić tytanowymi klamrami do jednaj ze ścian konserwatoryum Władimira Iljicza

Ichni car to nawet sika do złotego PiSuaru, złote klamki ma i kurki w kranach, a dekrety jego w betonach i kamlotach mają uwieczniać. Toż to golden wysadzany dyamenetamy budiet ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Follis - chronologia terminu
« Odpowiedź #101 dnia: 17 Września 2016, 19:33:33 »
W książce Branko Drca "Diocletian and Constantine's Monetary System" natrafiłem na intrygujący cytat edyktu Konstantyna z października 326 r., w którym pojawia się problematyczna chronologicznie nazwa follis. Mowa o przydziale 25.000 follisów dla weteranów którym nadano ziemię pod uprawę.

 In accordance with Our order, veterans shall receive vacant lands and they shall hold them tax exempt in perpetuity. To purchase necessary equipment for the land, they shall received twenty-five thousand folles of money cash, a yoke of oxen, and a hundred measures of assorted grains.

(Pharr, Code-De Veteranis, 180)

Sprawa jest dla mnie lekko problematyczna w interpretacji, gdyż Kodeks Teodozjusza w rozdziale  dotyczącym weteranów  (CTH VII 20) nie wymienia ustawy Konstantyna z 13 X 326 r.

 

R E K L A M A
aukcja monet