Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
15 Grudzień 2017, 11:20:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Follis - chronologia terminu  (Przeczytany 74346 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nabializm
TPZN 005
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 005
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie III/IV wiek

« Odpowiedz #135 : 30 Maj 2011, 19:57:30 »

Chichot losu

O tak, jest to zabawne. Oczywiście jak byś trafił na ten materiał oraz ten co podałem wyżej; z Wiadomości Numizmatycznych 20, 1976, artykuł J. Iluka będziemy mogli pewnie więcej powiedzieć na temat follisa

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek: ncr3i4@gmail.com
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #136 : 31 Maj 2011, 14:33:09 »

J.Jundziłł, Pieniądz w łacińskiej literaturze chrześcijańskiej późnego cesarstwa rzymskiego, Studia Antiquitatis Christianae 3, Warszawa 1984.

Szukam i szukam, bo jestem na 90% pewien, że to miałem, i wciąż znaleźć nie mogę... Problem też w tym, że mam bibliotekę rozparcelowaną, a do tego jedna z części (piwniczna) - słabo dostępna.

Swoją drogą, dla naszych rozważań nie będzie to pozycja przydatna. Jeśli dobrze pamiętam, to chodzi tam głównie o moralne kwestie związane z pieniądzem.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #137 : 01 Czerwiec 2011, 20:42:03 »

Szukam i szukam, bo jestem na 90% pewien, że to miałem, i wciąż znaleźć nie mogę... Problem też w tym, że mam bibliotekę rozparcelowaną, a do tego jedna z części (piwniczna) - słabo dostępna.

Skąd ja to znam - również ciągle poszukuję książek we własnym domu...
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #138 : 01 Czerwiec 2011, 21:05:18 »

Skąd ja to znam - również ciągle poszukuję książek we własnym domu...

W tym rzecz, że tu idzie o więcej adresów niż jeden...

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #139 : 21 Październik 2012, 11:16:28 »

Przeglądając zdjęcia z British Museum, stwierdziłem, że warto odkurzyć na chwilę ten stary wątek i pokazać kolejną ciekawostkę.

W dawnej naszej dyskusji podnosiłem fakt funkcjonowania starszych emisji monet  rzymskich, jako drobnicy monetarnej w czasach po reformie
Dioklecjana.
Dla terenów Brytanii takie użytkowanie starych monet rzymskich, trwało jeszcze długo po wycofaniu się Imperium z kurateli nad tą wyspą.

Ciekawy depozyt grobowy wojownika pochowanego w pobliżu Dover ok. 500 roku n.e., zawierający monety brązowe datowane z grubsza na lata pomiędzy 1 - 400 rokiem n.e.
Wraz z monetami zdeponowana w grobie była również waga szalkowa.

* DSC_0485.JPG (152.94 KB, 739x934 - wyświetlony 293 razy.)
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #140 : 25 Listopad 2012, 16:36:03 »

Jeszcze jeden namacalny dowód funkcjonowania starszych monet brązowych jako drobnicy monetarnej w późniejszych latach.

Przebitka pierwotnego "limesowego" antoniniana z lat 70-tych III wieku, z nabitym około 50 lat później stemplem URBS ROMA, z drugiej oficyny w Trewirze.
Wtórnie nabito wariant RIC VII Trier 522 lub 529, z lat 330 - 331.

średnica 16,4 - 17,7 mm;  waga 1,74 g

* TS 1167 a av.jpg (58.31 KB, 266x260 - wyświetlony 233 razy.)

* TS 1167 a rv.jpg (50.83 KB, 210x203 - wyświetlony 231 razy.)

* TS 1167 b av.jpg (55.46 KB, 248x267 - wyświetlony 248 razy.)

* TS 1167 b rv.jpg (51.88 KB, 210x217 - wyświetlony 267 razy.)
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #141 : 01 Kwiecień 2015, 06:38:20 »

Cytat:

"Ceny produktów spożywczych będą w Moskwie ustalać urzędnicy. Na początek stworzono listę 24 towarów pierwszej potrzeby, zapowiadając cotygodniową aktualizację asortymentu i cen minimalnych. W ten sposób urzędnicy chcą ustrzec Moskwian przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy wykorzystując kryzys gospodarczy, sztucznie podbijają ceny.
Na liście towarów uznanych przez służby miejskie za najpotrzebniejsze, znalazły się między innymi: chleb, mleko, jajka, ser, masło, kasza i kurczaki. "

Jeszcze teraz tylko wyryć te ceny w betonowanym marmóże, przytwierdzić tytanowymi klamrami do jednaj ze ścian konserwatoryum Władimira Iljicza i za 1700 lat będzie można pokusić się o kontynuację tego wątku... 
 Mrugnięcie

ZM
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #142 : 01 Kwiecień 2015, 17:59:10 »

i za 1700 lat będzie można pokusić się o kontynuację tego wątku...  

Ale koniecznie dodać wyczerpującą informację dla przyszłych pokoleń, czym Moskwianie płacili za jedno jajko albo za fryzjera. Bo ile kosztowała jakaś tam posiadłość albo pierwszorzędny koń (czy inny mercedes), to się da w źródłach wygrzebać, natomiast z tym jajkiem są wiecznie problemy.

Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #143 : 01 Kwiecień 2015, 18:29:32 »

zapowiadając cotygodniową aktualizację asortymentu i cen minimalnych

Ciekawie to zabrzmiało z tymi cenami minimalnymi. Będą walczyć aby sprzedawcy nie puszczali towaru zbyt tanio? Rozumiem, że chodziło o ceny maksymalne...

teraz tylko wyryć te ceny w betonowanym marmóże, przytwierdzić tytanowymi klamrami do jednaj ze ścian konserwatoryum Władimira Iljicza

Ichni car to nawet sika do złotego PiSuaru, złote klamki ma i kurki w kranach, a dekrety jego w betonach i kamlotach mają uwieczniać. Toż to golden wysadzany dyamenetamy budiet Mrugnięcie
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

« Odpowiedz #144 : 17 Wrzesień 2016, 18:33:33 »

W książce Branko Drca "Diocletian and Constantine's Monetary System" natrafiłem na intrygujący cytat edyktu Konstantyna z października 326 r., w którym pojawia się problematyczna chronologicznie nazwa follis. Mowa o przydziale 25.000 follisów dla weteranów którym nadano ziemię pod uprawę.

In accordance with Our order, veterans shall receive vacant lands and they shall hold them tax exempt in perpetuity. To purchase necessary equipment for the land, they shall received twenty-five thousand folles of money cash, a yoke of oxen, and a hundred measures of assorted grains.

(Pharr, Code-De Veteranis, 180)

Sprawa jest dla mnie lekko problematyczna w interpretacji, gdyż Kodeks Teodozjusza w rozdziale  dotyczącym weteranów  (CTH VII 20) nie wymienia ustawy Konstantyna z 13 X 326 r.
Strony: 1 ... 8 9 [10]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM