Pieniądz w Polsce > 1506 - 1586

Dwudenar 1578

(1/1)

mike79:
Witam kolegów, z powodu zimowej aury, która mnie dobija i  aby nabyć trochę tajemnej wiedzy o  monetach Polsce Królewskiej wyszukuje w necie monetki i staram się w miarę dostępnych źródeł identyfikować je. Niestety na tej utknąłem google milczy, wcn się zamknął w sobie i dlatego też zwracam się do specjalistów. Dwudenar taki jak na zdjęciach poniżej, wszystko na nim dziwne, bynajmniej dla mnie. Już prawie byłem pewien że to ten jak ładnie na wcn napisali : "POLSKA, Stefan Batory 1576-1586, dwudenar 1578, Mitawa, Aw: Monogram królewski, Rw: Pogoń, Kurp.250 R4, H-Cz.618 R2, T.8, moneta uznawana przez większość numizmatyków za monetę litewską ale herb Kettlerów świadczy, że była ona bita w Kurlandii w Mitawie; prawdopodobnie na zlecenie mennicy wileńskiej, gdyż w latach 1578-1579 mennica wileńska była nieczynna", no tylko że ja na tej ze zdjęć nie widzę herbu Kettlerów, tylko znak ( nie wiem jak fachowo się on nazywa ) że dwudenar ten jest na stopę litewską. Za każdą cenną informację z góry dziękuję.
Dwudenar 1578
Dwudenar 1578

qcho:
Pod monogramem Króla SR ( Stephanus Rex) znajduje się godło rodowe Kettlerów: Hak Kotłowy. Na Pana monetce jest on nieco
wytarty, proszę spojrzeć na lepiej zachowane egzemplarze, np w archiwum WCN.

Dużo na ten temat jest u Mrowinskiego w "Monety Księstwa Kurlandii i Semigalii"

Jesli cos więcej Pana interesuje to mogę zajrzeć i poszukać.



Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej