Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:59:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe książki - może się zrzucimy?  (Przeczytany 130897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kojak77

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 60
  • TPZN 082
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Listopada 2012, 21:36:45 »
Witam wszystkich mam małą prośbę, a mianowicie potrzebuje książki pana Andrzeja Kunisza nie mam niestety zadnej, tak więc każda książka mi się przyda. Mój adres email mbrodowski16@gmail.com.
Ps. Jeśli chodzi o książki użytkownika okejos to bardzo poprosze o przesłanie mi następujących tytułów:
1.Flawiusz Jozef-Dawne dzieje Izraela
2.Religia w armii Cesarstwa Rzymskiego
3.SZPIEDZY I DETEKTYWI W ŚWIECIE RZYMSKIM
4.TRUDNE SĄSIEDZTWO RZYMU I JEROZOLIMY
5.EXPLORATORES W ARMII RZYMSKIEJ NA PRZYKŁADZIE KAMPANII GALIJSKIE.
Z góry dziekuje.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Listopada 2012, 07:56:51 »
poszło
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

vertigo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Grudnia 2012, 11:26:49 »
Czy ja też mógłbym poprosić? Adres email w profilu.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Grudnia 2012, 07:41:36 »
wysle wieczorkiem
pozdr
Paweł
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Minataar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Stycznia 2013, 23:45:04 »
Również prosiłbym o przesłanie tego zbioru tekstów jeśli można ;) Adres email : sumeria@o2.pl

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #50 dnia: 21 Stycznia 2013, 07:06:33 »
poszło
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Stycznia 2013, 07:59:39 »
kupiłem -przeczytałem - sprzedam... książka  popularno naukowa. ciekawostki.. dla mnie najciekwaszy zawód to - organizator orgii (byle nie za Nerona :D )
 cena 10 zł+ wysyłka
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Sierpnia 2013, 19:52:37 »
Ulegając sugestii pana Lecha, zamieszczam kilka refleksji na temat najnowszego katalogu jaki ukazał się ostatnio dla mennictwa IV wieku. Chodzi o pracę Vincenta Drosta, opisującą i katalogującą mennictwo Maksencjusza.



Pierwsze co rzuca się w oczy, to ewidentna inspiracja stylem katalogowania wypracowanym przez Bastiena. Część pierwsza - opisowa; część druga - katalog podzielony na mennice, a tam z podziałem na monety złote, srebrne i brązowe, które z kolei dzielone są na serie emisyjne; część trzecia - tablice z ilustracjami monet, plus powiększone rewersy wybranych egzemplarzy. Zabrakło konsekwencji w odwzorowaniu katalogów Bastiena i nie wydzielono tablicy ilustrującej typologię rodzajów przedstawień na awersie, co u Bastiena jest sporym ułatwieniem, zważywszy na język opisu. Odstępstwem od katalogów Bastiena jest wydzielenie części katalogowej do zestawień pdf na płycie CD. Moim zdaniem zbędne i lekko rozczarowujące. Załączona płyta CD zawiera jedynie zestawienia przebadanych monet, bez opisu awersu i rewersu, a jedynie symbol katalogowy, proweniencję monety, jej wagę i oś przesunięcia. Wielka szkoda, że nie zamieszczono tam jednocześnie dużych i czytelnych ilustracji monet przedstawionych na tablicach.

System katalogowania, tak jak wspominałem wyżej, z podziałem na mennice, metale i serie emisyjne. Np. monetka RIC VI Aquileia 118, to oznaczenie u Drosta A.14.

Schody zaczynają się przy wydzielaniu podwariantów w zależności od różnych pojawiających się wariacji awersu i rewersu, co skutkuje dodaniem oznaczeń literowych do numeru. Wpływ na wariantowość może mieć łamanie legendy na awersie, jak i na rewersie, ale również rodzaj zakończenia tasiemek wieńca (trzy odmiany), czy też sposób trzymania owoców przez szczęśliwą panią Kartaginę, albo rodzaj zwieńczenia narożników fasady świątyni. Jednym słowem, trzeba bacznie uważać na wszystkie szczegóły i szczególiki.

I tak, pospolity wariant RIC VI Roma 232, może mieć oznaczenie np.  R.122a - R.122e, a wariant RIC Ostia 54 - O.62a - O.62k.

Najlepiej rozpracowuje się klucz do poznania księgi identyfikując własne monetki. Wtedy można szybko załapać w czym rzecz.

Cieszy dodatek zawierający emisje Konstantyna z głową Maksencjusza, ale tam z kolei, ciężki jest dla mnie termin datowania poszczególnych monet przyjęty na wiarę za Bastienem i RIC. Przedział bardzo małej ilości monet z Trewiru i Lyonu, rozciągnięty aż na dwa lata, od pocz. 308 do końca 310 roku, jest chyba nie do pogodzenia z relacjami ciążącymi pomiędzy tymi władcami.
O ile Maksencjusz zabiegał o względy szwagra, co jest widoczne chociażby po masie monet emitowanych dla niego, to Konstantyn zdecydowanie dystansował się od niego, co również jest widoczne, ale w znikomości emisji konstantyńskich z głową Maksencjusza. Zaledwie jedna złota moneta z Trewiru, dwa brązy z tej samej mennicy oraz trzy odmiany brązów z Lyonu. W sumie, sześć rodzajów monet o bardzo symbolicznym nakładzie, przy czterdziestu wariantach monet Maksencjusza, bitych z głową i tytulaturą Konstantyna. Czytelne dysproporcje, chyba że monety z mennic konstantyńskich zostały celowo wycofane z obiegu na terytoriach opanowanych przez niego i stąd ta zakłócona statystyka.

Dla mnie sporym rozczarowaniem jest brak opracowania monet kartagińskiego uzurpatora Aleksandra, który pasuje do tej bajki idealnie, ale cóż, ars poetica. Może później autor dopisze jakiś artykuł, który będzie idealnym uzupełnieniem.

Pojawiły się również korekty w stosunku do monet opisanych w RIC, w związku z czym niektóre emisje zmieniły lokalizację menniczą.

Ilości monet z dopiskiem RIC-, nawet nie próbowałem liczyć. Trochę tego się nazbierało.

Dla zainteresowanych tym okresem mennictwa, praca warta poświęcenia kilku setek. Od widoku niektórych egzemplarzy zilustrowanych na tablicach, można dostać ślinotoku i to pomimo, że zdjęcia nie porażają jakością.

Polecam amatorom i koneserom tego specyficznego okresu :)

chmuris1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #53 dnia: 03 Marca 2014, 01:34:54 »
Czytam Czytam i nie wieże :-[, ten niema następny miał okres ktoś tam nie dojechał :P.
Proszę o listę jakich materiałów potrzebujecie.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #54 dnia: 03 Marca 2014, 07:22:35 »
wieże to są na bramach :D :D :D :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Marca 2014, 14:47:44 »
De mortibus persecutorum Laktancjusza... Mogę coś w tej kwestii zaradzić...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #56 dnia: 03 Marca 2014, 15:03:54 »
na priva napiszę w czym rzecz...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Konstantynopol - nowy Rzym
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Listopada 2014, 14:52:16 »
Tomiszcze za 25 złotych.
Ja to kupiłem w taniej książce w Krakowie na Grodzkiej chyba za jeszcze mniejsze pieniądze (rzędu 18-20 zł), ale że to było jakiś czas temu, to już nie pamiętam dokładnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 04:03:35 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Listopada 2014, 18:23:46 »
Miłośników starożytnej architektury (a także wieku czwartego...) powinno zainteresować to najstarsze kompleksowe opracowanie na temat pałacu Dioklecjana w Splicie.
Tutaj w formie zdigitalizowanej:
http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/DLDecArts/DLDecArts-idx?type=header&id=DLDecArts.AdamRuins&isize=M
Niestety, "zrzucenie się" na tę księgę raczej będzie trudne
http://www.christies.com/lotfinder/books-manuscripts/adam-robert-ruins-of-the-palace-5156040-details.aspx
 :(   :(   :(

ZM
 ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Grudnia 2014, 00:15:20 »
Cytuj
Zapaleni miłośnicy antyku pewnie nie zawahali się wydać na to tomiszcze (ponad 700 stron sporego formatu) 60-70 złotych.

Ja się do farciarzy nie zaliczam i za swój egzemplarz musiałem położyć w stosownym czasie cenę odrobinę wyższą od sugerowanej powyżej. Nie o tym jednak mowa. Jeśli kogoś zainteresowała ta pozycja, to informuję, że ekipa wydała właśnie coś w rodzaju kontynuacji. Mieszkańcy stolicy świata. Konstantynopolitańczycy między starożytnością a średniowieczem. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, w serii Byzantiana Lodziensia. Na temat wartości merytorycznej nic nie jestem wstanie na chwilę obecną powiedzieć, bo książkę dopiero wyrwałem z księgarni.

 

R E K L A M A
aukcja monet