Aktualności:

 • 02 Lipiec 2020, 21:00:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe książki - może się zrzucimy?  (Przeczytany 110003 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 995
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #75 dnia: 05 Marzec 2015, 22:01:38 »
Publikacje zbiorów monet z IV wieku należą do wielkiej rzadkości, więc miło jest powitać świeżuteńką pozycję katalogującą i prezentującą zwartą kolekcję zakupioną w 1986 roku do Gabinetu Monet i Medali na Zamku Sforzów w Mediolanie.

Twórcą kolekcji był Luigi Sabetta, który pieczołowicie i ze smakiem zbierał monety rzymskie okresu Konstantyna, zawężając swój zbiór do lat 313 - 337. Urodzony w Dubrowniku, jako syn dyplomaty, sam później będą włoskim dyplomatą spędzającym przez dziesiątki lat czas zawodowo w basenie morza Śródziemnego miał idealne, wymarzone wręcz warunki do poszukiwań monet dobieranych i włączanych do kolekcji.

Rzadki to przypadek, kiedy kolekcja nie uległa rozproszeniu po śmierci jej twórcy, a jeszcze rzadszy, że trafiła w odpowiednie miejsce i do odpowiednich ludzi. Piękną kulminacją losów tej kolekcji jest publikacja która właśnie się ukazała, a która prezentuje pieczołowicie zebrany materiał numizmatyczny - brązy rzymskie z lat 313 - 337.

Książka wydana na wysokiej jakości papierze, katalogująca wszystkie monety według podziału na persony, chociaż nie do końca zachowano tu konsekwencję. W części składowej z Konstantynem umieszczono emisje pośmiertne dla tatusia, teścia i przyszywanego dziadka. Sam układ katalogowanych głów lekko dziwi, gdyż nie oddaje kolejności chronologicznej pojawienia się danej persony na awersach monet. Mam tutaj na myśli pierworodnego Kryspusa, który pojawia się dopiero za Konstantynem II. Po Kryspusie jest Delmacjusz, a za nim Konstans i jako ostatni z synów Konstancjusz II. Kompletnie nie trzyma się to chronologii lat przyznania tytułu cezara, a co za tym idzie, pojawiania się emisji monet dla tych postaci. Pozytywne jest to, że przy katalogowaniu monet emitowanych dla poszczególnych osób, zachowano układ kolejności mennic przyjęty w RIC VII. Opisy wszystkich monet zawierają  numer z RIC z uwzględnieniem wszelkich odchyleń atrybucyjnych (jakości tego nie jestem jednak pewien, gdyż książka jeszcze ciepła), dane metryczne (waga, średnica, oś przesunięcia). Najbardziej sympatyczne w tej publikacji są tablice - 62 strony prezentujące blisko 1700 monet na wysokiej jakości kolorowych zdjęciach w skali  1:1. Kolorowy zawrót głowy :-*

Sporym zaskoczeniem dla mnie jest wydzielenie interesującego zestawienia czysto kropkologicznego, prezentującego 30 odmian symboli pojawiających się na grzbiecie wilczycy w emisjach UBRS ROMA (sic !). Nie rozgryzłem jeszcze, czy był to specyficzny konik samego autora zbioru, Luigiego Sabetty, czy specyficzne zainteresowanie autorki opracowania, Chiary Morveggio, wtrącone przez nią przy okazji publikacji tej kolekcji.
Oczywiście symbole z grzbietu wilczycy zostały wyeksponowane w trzech tabelach i w kolorze na oddzielnej tablicy.

Dla zachęty krótka informacja o samej publikacji:

Cytuj
Chiara Marveggio, Collezione Sabetta. Gabinetto Numismatico e Medagliere delle Raccolte Artistiche del Castello.
Presentazione • Premessa
• 1. Collezione Sabetta (Il collezionista - La raccolta – Bibliografia Sabetta)
• 2. Avvertenze al Catalogo (Introduzione - Corona (RIC VII, wreath) - Insegne legionarie (aquila, vexillum, signum) (RIC VII, standard) - Simboli di zecca (RIC VII, mint-marks) - Testa diademata (RIC VII, diademed head) - Testa laureata (RIC VII, laureate head) - Prigioniero (RIC VII, captive) -Ramo di palma (RIC VII, palm-branch)
• 3. Catalogo (Constantinus (529 essemplari) - Licinius(139) - Licinius Filius (79) - Constantinus Filius (318) - Crispus Caesar (215) - Delmatius Caesar (31) - Constans Caesar (30) - Constantius Caesar (129)- Helena (43) - Fausta (42 ess.) - Urbs Roma (69) - Constantinopolis (65) - Populus Romanus (2) - Emissioni di imitazione (8)
• 4. Addenda (Simboli dell'emissione Urbs Roma - 1. Stato della questione - Elenco dei simboli del Catalogo - Sviluppi dell'indagine - Emissioni mancanti nel RIC VII)
• 5. Apparati (Bibliografia consultata - Abbreviazioni e simboli - Indice delle leggende - Tavole - Illustrazione A)
Il volume presenta 1699 folles dell'epoca di Costantino e Licinio, che Luigi Sabetta raccolse scegliendo particolarmente i mancanti nel RIC VII, oppure varianti. Nell'introduzione sono illustrati criteri del catalogo ed discussi alcuni problemi iconografici. In appendice è affrontato in via preliminare il problema dei simboli sul dorso della lupa nel tipo Urbs Roma. Nelle tavole, a colori, solo illustrati gli esemplari dei quali si può apprezzare anche la splendida conservazione

Info:
Chiara Marveggio, Collezione Sabetta. Gabinetto Numismatico e Medagliere delle Raccolte Artistiche del Castello. Constantinus-Licinius (313-337 d.C.), Mneia. Numsiamatica 1, pp.336, 63 tavole, 8 figure a colori , 14 illustrazioni nel testo, 15 tabelle – Cartonato (hardbound)

i plakacik, czyli okładka:
Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 790
  • NOT IN RIC
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #76 dnia: 05 Marzec 2015, 22:44:27 »
A tych "Emissioni mancanti nel RIC VII" to dużo jest?

Jeśli zaś idzie o znaczki z wilczego grzbietu, to podobna mania występuje też u Failmezgera. Na ogół jest znacznie mniej drobiazgowy niż RIC, a tu go akurat dopadło, by grzebać i wyszczególniać.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 995
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Marzec 2015, 23:14:40 »
Cytuj
A tych "Emissioni mancanti nel RIC VII" to dużo jest?

Szczerze mówiąc, to diabli wiedzą, bo jeszcze nie zdążyłem wgryźć się w logikę układu opisu i katalogowania.
Strony opisujące szumnie Emissioni mancanti nel RIC VII zawierają zaledwie 21 pozycji, ale ni jak się to ma do opisów samej listy katalogu, gdzie RIC manca i opisy różnych odchyleń pojawiają się zdecydowanie w większej ilości.

Co ciekawe i co zapewne Pana podbuduje, to widoczne zainspirowanie (pozytywne oczywiście !)  sposobem jaki Pan stosuje w przypadku nirowców w stosunku do opisanych egzemplarzy w RIC. Używanie przez autorkę zwrotów dopo, czy prima del w odniesieniu do numeracji w katalogu RIC, wyraźnie wskazuje na pewien dobrze wypracowany wzorzec ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 23:16:46 wysłana przez Tomanek »

DzikiZdeb

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 4 148
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Marzec 2015, 20:59:51 »
Dzisiaj w Akademickiej natknąłem się na coś takiego, może Wam się Panowie przyda:

Olszaniec Sz., "Prosopographical Studies on the Court Elite in the Roman Empire (4th Century AD)". Przeglądnąłem, wyglądało solidnie.


http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=9907582

zenonmoj

 • Rada Oficerów TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 3 695
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Marzec 2015, 22:09:45 »
Publikacje zbiorów monet z IV wieku należą do wielkiej rzadkości, więc miło jest powitać świeżuteńką pozycję katalogującą i prezentującą zwartą kolekcję zakupioną w 1986 roku do Gabinetu Monet i Medali na Zamku Sforzów w Mediolanie.

Wygląda zachęcająco... Tylko ta cena, choć biorąc pod uwagę ilość ilustracji...

Ja aktualnie czytam sobie coś takiego:Jest to katalog wystawy reprezentacyjnych posągów brązowych (czy też raczej ich resztek) z rejonu limesu.
Jak to często bywa w przypadku podobnych publikacji "okołowystawowych", książka zawiera kilkadziesiąt wysoce interesujących artykułów (rozdziałów) dotyczących różnych aspektów tematu oraz mnóstwo wysokiej jakości ilustracji (plany, diagramy, schematy etc.).
Ciekawy jest np. fragment o warsztacie z Hambacher Forst, wykorzystującym złom brązowy (ze zniszczonych posągów...) do produkcji dobrze nam znanych "pseudo-Tetryków". Inny rozdział omawia miecze z rękojeścią w kształcie głowy orła - takie jak widać np. na trewirskich "Beatkach". Sporo też ciekawych informacji na tematy związane z technologią produkcji i obróbki brązu.

Polecam!
ZM

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 995
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #80 dnia: 09 Marzec 2015, 10:58:00 »
Cytuj
Olszaniec Sz., "Prosopographical Studies on the Court Elite in the Roman Empire (4th Century AD)"

Nie jest to przypadkiem angielskojęzyczna wersja pracy tego autora, która ukazała się kilka lat wcześniej w narodowym języku?

Cytuj
katalog wystawy reprezentacyjnych posągów brązowych (czy też raczej ich resztek) z rejonu limesu.
Jak to często bywa w przypadku podobnych publikacji "okołowystawowych", książka zawiera kilkadziesiąt wysoce interesujących artykułów

Wygląda na smakowity kąsek, zresztą, jak spora część zachodnich publikacji będących uzupełnieniem katalogów wystaw.

Pytanie odnośnie wystawy i zawartości katalogu. Ile brązowych głów cesarskich zostało tam zaprezentowanych. Kogo można tam było podziwiać w brązie? Czy są jakieś artykuły "śledcze" na temat interpretacji domniemanych zachowanych przedstawień, albo próby przypisania do kogoś popiersia bez głowy?

DzikiZdeb

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 4 148
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #81 dnia: 09 Marzec 2015, 11:44:42 »
Nie jest to przypadkiem angielskojęzyczna wersja
To już byś musiał jako spec porównać dokładnie obie wersje - układ jest przerobiony, a wersja anglojęzyczna wygląda na skróconą, z naciskiem na materiały źródłowe:

Wersja polska

Wstęp 11

Rozdział I - Consistorium i comites 19
Kształtowanie się comites consistoriani 19
Powstanie consilium principis w czasach pryncypatu. Jego metamorfoza ł rozwój
w czasach późnego Cesarstwa 27
Consistorium - problemy terminologiczne 38
Miejsce comites ordinisprimi w Consistorium 44
Consistorium a prefektpraetorio 49
Consistorium jako źródło prawa i sądowniczy trybunał odwoławczy 54
Consistorium jako miejsce przyjmowania poselstw zagranicznych 58
Appendix: Doradcy cesarza w dziele Ammiana Marcellina 60

Rozdział II -Konsystorianie w ujęciu prosopograficznym 63
Miejsce w hierarchii rang 63
Przywileje prawa cywilnego 74
Działalność jako doradca cesarza w ramach consilium 82
Konsystorianin w sytuacjach nadzwyczajnych 96

Rozdział III - Konsystorianie w ujęciu socjologicznym 119
Kariery 119
Czas trwania urzędu 160
Wiek w momencie osiągnięcia stanowiska w konsystorium 181
Pochodzenie. Kwestia ruchliwości wertykalnej i horyzontalnej 181
Krewni, rodzina, powiązania 217
Wykształcenie, kultura i zainteresowania literackie 228
Religia 244

Część druga - prosopograficzna

Założenia wstępne 267
Quaestores sacripalatii 270
Magistri officiorum 377
Comites Sacrarum Largitionum 471
Comites Rerum Prwatarum 553
Zakończenie 606
Fasti comites consistoriani 615

Wykaz skrótów 619
Bibliografia 625
Comites consistoriani in the Fourth Century(Prosopographical Study of the Court Elit in the Roman Empire, A.D. 320-395) 653
Indeks 663

Wersja angielskaPreface / 7

I. Introduction / 9

I.1. Palace ministries in the hierarchy of ranks / 9

I.2. Civil law privileges / 23

II. The Prosopography / 35

II.1. Initial assumptions: the way of making biograms / 35

II.2. The Biograms / 37

Summary / 441

Fasti of comites consistoriani divided according to particular courts / 443

List of abbreviations / 449

Bibliography / 457

Index of historical names / 487

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 995
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #82 dnia: 09 Marzec 2015, 18:21:41 »
Cytuj
układ jest przerobiony, a wersja anglojęzyczna wygląda na skróconą

Dzięki Pawle za rozpiskę ze spisem treści obydwu pozycji. Wygląda na to, że to lekko zmodyfikowana i okrojona wersja wydania polskojęzycznego. Z drugiej strony, może być tak, że to "obce" wydanie po latach zawiera wersję poprawioną, uaktualnioną itp.

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 790
  • NOT IN RIC
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #83 dnia: 09 Marzec 2015, 18:32:17 »
Wygląda na to, że wersja angielska to przekład głównie części drugiej, prosopograficznej, wydania polskiego. Jak znam życie, bez poprawek się nie obeszło. Zwłaszcza że 7 lat to szmat czasu.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

zenonmoj

 • Rada Oficerów TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 3 695
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Marzec 2015, 19:59:15 »
Pytanie odnośnie wystawy i zawartości katalogu. Ile brązowych głów cesarskich zostało tam zaprezentowanych. Kogo można tam było podziwiać w brązie? Czy są jakieś artykuły "śledcze" na temat interpretacji domniemanych zachowanych przedstawień, albo próby przypisania do kogoś popiersia bez głowy?
Z samych głów cesarskich są dwie: Gordiana III z castellum w Niederbieber i Aleksandra Sewera z Carnuntum.
Oprócz tego resztki posągów z Waldgirmes, czy posągu z wielkiej "kolumny Jowiszowej" z Mainz.
Głównie chodzi tu o posągi pokawałkowane na złom, czy wręcz "pogranulowane" tuż przed przetopem - kawałki te zazwyczaj były łatwe w transporcie (kilka, kilkanaście centymetrów długości...). Niektóre fragmenty można rozpoznać: palce, pteruges, kawałki fałd, loki włosów etc. - na tej podstawie próbuje się rozpoznać, do jakiego typu posągu ewentualnie mogły należeć. Takich fragmentów rozpoznano niemal 5.000 (z rejonu limesu), co jednak nie znaczy, że wszystkie można dokładnie przyporządkować...
Domniemania dotyczą przede wszystkim kawałków nieco większych. W zależności od miejsca znalezienia, ewentualnie innych zachowanych śladów, próbuje się określić, co to był za posąg. Tak jest np. w przypadku rzeźb z Waldgirmes (z których największym kawałkiem jest koński łeb), datowanych z użyciem monety z kontrmarką Varrusa. Tutaj głowy raczej nie mogły się zachować - z oczywistych, politycznych względów...

ZM

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 790
  • NOT IN RIC
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #85 dnia: 30 Marzec 2015, 14:22:29 »
Nie pamiętam, czy to już było, ale raz jeszcze nie zaszkodzi. Trzy legalne PDF-y książek Wiesława Kaczanowicza

http://www.sbc.org.pl/dlibra/aresults?action=SearchAction&QI=21856AC4F9F5C830B0FA6BB647E77F99-1

I jeszcze dorzucę. Robert Suski udostępnia na academia.edu wiele swoich artykułów, a także ostatnią książkę: "Jowisz, Jahwe, Jezus. Religie w Historia Augusta". Kto wie, może dał całość przez pomyłkę, więc radzę ściągać póki jest.

https://uwb.academia.edu/RobertSuski
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2015, 16:33:00 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

zenonmoj

 • Rada Oficerów TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 3 695
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #86 dnia: 30 Marzec 2015, 17:15:06 »
Nie, jeszcze nie było.
Jeden z Kolegów szukał jakieś dwa lata temu książki o Probusie.
W naszej bibliotece uniwersyteckiej była w wersji elektronicznej, ale niedostępna z zewnątrz.
Teraz wreszcie jest! I to nie tylko Probus.
Wyszukiwarka wypluła mi też cztery tomy "Rzym Antyczny : polityka i pieniądz" (red. A. Kunisz).
Smasznie się to zapowiada...

ZM

okejos

 • Członkowie TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 3 230
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #87 dnia: 30 Marzec 2015, 19:31:29 »
mi nic nie wypluła :( wiecej info please)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 4 148
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #88 dnia: 30 Marzec 2015, 19:37:03 »
mi nic nie wypluła
Mnie też podane linki nic nie dawały, więc zacząłem od http://www.sbc.org.pl/dlibra i tak poszło.

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 790
  • NOT IN RIC
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Marzec 2015, 19:46:03 »
Przepraszam, wkleiłem link bez sprawdzenia. Na szczęście wszyscy tutaj są inteligentni i bez problemu sami znajdą.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

 

R E K L A M A
aukcja monet