Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:37:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe książki - może się zrzucimy?  (Przeczytany 130914 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #75 dnia: 01 Lipca 2015, 20:53:01 »
We will send the book out to you as soon as it is available.
To jest chyba jakaś obowiązująca moda. Cambridge robi to samo, Butcher z Pontingiem mieli chyba ze trzy lewe terminy wydania, zanim pojawili się w sprzedaży - w sumie coś trzy miesiące różnicy.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #76 dnia: 01 Lipca 2015, 23:24:47 »
Skoro już o nowościach wydawniczych mowa, to pozwolę sobie polecić interesującą pozycję z naszego, rodzimego rynku wydawniczego.

"Żydzi i judaizm w zwierciadle sztuki antycznej " autorstwa Magdaleny Maciudzińskiej-Kamczyckiej, może zainteresować osoby zafascynowane relacjami zachodzącymi w prądach kulturowych antyku. Jest tam sporo odniesień do numizmatyki i co najbardziej interesujące, pozwala zrozumieć pozorne sprzeczności pomiędzy rygorami ikonoklazmu, a realiami w postaci przedstawień z Dura Europos, czy Bet Alfa.

Sporym minusem książki są miniaturowe wręcz ilustracje, co w przypadku prezentacji mozaik jest mało czytelne.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Lipca 2015, 22:12:34 »
Cytuj
jaki jest główny argument za tym, że między rygorami a realiami istniały "pozorne sprzeczności", a nie na przykład "jawne niekonsekwencje"?

Podstawowa zasada jest taka, że nie można rozpatrywać problemu idolatrii jednakowo dla całej kultury żydowskiej,  w sensie czasu i miejsca. Coś, co było rygorystycznym wyznacznikiem dla okresu schyłku Drugiej Świątyni (I w. p.n.e - I w. n.e.), całkiem inaczej wygląda u zarania okresu Rabinicznego ( III - IV wiek n.e.).

Zdecydowanie polecam lekturę i zamiast kadzić o przemianowaniu podejścia do wizerunków jako do ornamentów, pozwolę sobie dla zachnty głos oddać autorce.

"Zrozumienie epoki rabinicznej i nowej, tj. przyzwalającej na tworzenie sztuki przedstawiającej postwy środowisk religijnych w Palestynie, niesie konieczność lektury i analizy pism pochodzących z tego okresu [...] Pozytywny stosunek rabinów do sztuk wizualnych, ukazujących postaci ludzkie w pełni swego cielesnego kształtu, nie wynikał z akceptacji idolatrii, ale raczej z przemianowania formuły biblijnego zakazu."

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #78 dnia: 18 Września 2015, 05:02:30 »
The book, London Mint of Constantius & Constantine has not yet been published. We will send the book out to you as soon as it is available. We expect the book before the end of July 2015.

Książka dotarła wczoraj...
Warto było jednak czekać - już widok obwoluty wywołuje "mentalny ślinotok".
Całość równie dobrze ilustrowana jak publikacja Żuczka o trewirskich Beatkach.
Chyba tylko jedną rzecz można było zrobić lepiej: dołączyć płytkę z dużymi, kolorowymi zdjęciami.

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Listopada 2015, 12:21:26 »
Cytuj
Warto było jednak czekać - już widok obwoluty wywołuje "mentalny ślinotok".

Właśnie oswajam się z tym typem katalogowania, a że najlepiej rozgryza się nowy katalog na żywym towarze,
więc zacząłem ustalać atrybucję swoich londyńskich krążków za pomocą układu wprowadzonego przez tandem
Cloke & Toone.

Utknąłem już na opisie drugiej mojej monetki jaką poddałem weryfikacji: C & T 3.01.003

Jakiś czas temu wstawiłem ją do działu nirowców, a Pan Lech jakimś dziwnym trafem zapomniał ją zamieścić na
stronie Not in RIC. Nawet dobrze, gdyż według nowego katalogu mennictwa londyńskiego, okazało się, że mój domniemany
nirowiec nie jest okazem, którego w VI tomie RIC nie odnotowano. Wyszło na to, że w RIC jest błąd - nie istnieje (nie został potwierdzony)
wariant RIC VI Londinium 24 - został opisany z błędnym wariantem legendy, więc mój okaz okazał się skorygowanym egzemplarzem z poz. 24,
opisany w tabeli przez panów C &T jako RIC 24 cor.


Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Listopada 2015, 14:04:32 »
Cytuj
Czy panowie C & T dają jakiś jasny przepis

Księgą cieszę się dopiero od wczoraj i dopiero zaczynam poznawać jej arkana.

Z tego co zauważyłem, to panowie próbują uporać się z tym problemem pokazując po kilka egzemplarzy
w różnych wariantach stylistycznych i na szczęście łącząc pod jednym numerem rozdwojone egzemplarze z RIC.

Dla przykładu monetki:

C&T 2.01.003 = RIC VI 6a & 16A

C&T 2.01.007 = RIC VI 6b & 17

C&T 2.01.010 = RIC VI 14a & 20

C&T 2.01.013 = RIC VI 16 & 22

C&T 2.01.015 = RIC VI 15 & 21


Jednak aby nie było zbyt słodko, w innym miejscu potrafią lekko namieszać czyniąc
zupełnie odwrotnie.

Konsternacji doznałem przy identyfikacji "emerytalnej" monety emitowanej dla
Dioklecjana - QVIES AVGG - RIC VI 98. Nie wiedzieć dlaczego, u panów C&T
nastąpiło rozdwojenie bytów i dokładnie ten sam wariant, w tej samej  zbliżonej
wadze, opisali dwukrotnie: 5.01.010 & 5.04.013 - z inną datą emisji. Powodzenia
życzę przy próbie rozróżnienia.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Listopada 2015, 14:33:49 »
Trzeba by się przekopać przez całą część opisową by to wszystko zrozumieć - a i tak nie zawsze jest logicznie...
Panowie C&T w zasadzie jednak odrzucają podział na klasy ze względu na "wielkość głowy", zwracając (słusznie chyba) uwagę, na wielką mnogość różnych wariantów, wynikającą ich zdaniem z częściowego udziału w produkcji mistrzów lokalnych, przyzwyczajonych do stylistyki karauzjuszowo-allektusowej oraz z procesem dostosowywania się mennicy londyńskiej do "ogólnie obowiązujących standardów".
Tak to w każdym razie zrozumiałem...

Mnie samemu podoba się w tym tomie przede wszystkim ZADOWALAJĄCA MNOGOŚĆ ilustracji (można obejrzeć i porównać...), przedstawienie najnowszego stanu wiedzy na temat mennicy londyńskiej (choć pytań otwartych nadal pewnie pozostaje sporo...) oraz solidne uaktualnienie oceny rzadkości poszczególnych wariantów.
Brakuje mi natomiast płytki z ilustracjami (do ewentualnego powiększania) lub bazy danych (jak w nowym RIC V) - choć może jeszcze ktoś na taki pomysł wpadnie...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Stycznia 2016, 12:23:52 »
Tym razem nie będzie o książce dotyczącej numizmatyki antycznej, ale o interesującej pozycji, która prezentuje i omawia
"greckie i łacińskie źródła do najdawniejszych dziejów ziem Polski".

Vistula amne discreta autorstwa Jerzego Kolendo i Tomasza Płóciennika.

Niestety, profesor Jerzy Kolendo nie doczekał publikacji książki, która jak mówi drugi ze współautorów, była
wielkim marzeniem zmarłego Profesora.

Dla nas, dla maniaków zafascynowanych antykiem greckim i rzymskim pozycja wręcz kanoniczna - zwłaszcza, że jest
to "korpus źródeł greckich i łacińskich  do najstarszych dziejów ziem Polski".

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #83 dnia: 02 Stycznia 2016, 21:38:48 »
"greckie i łacińskie źródła do najdawniejszych dziejów ziem Polski".
Zapowiada się bardzo ciekawie, trzeba będzie dokładnie przerzucić, a pewnie i nabyć :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Stycznia 2016, 20:18:07 »
Ukazały się kolejne dwa tomy "Biblioteki Antycznej", jak to bywa po przejęciu serii przez Uniwersytet Wrocławski, są to dzieła z zakresu literatury pięknej:

47. Eurypides, Tragedie, t. V: Fragmenty, przekład zbiorowy pod red. Małgorzaty Borowskiej;
48. Marcjalis, Księga widowisk, przeł. Katarzyna Różycka-Tomaszuk

TomekP

  • Gość

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #86 dnia: 19 Stycznia 2016, 07:48:48 »
Cytuj
Ciekawe kiedy będzie

Pozytywna wiadomość, gdyż już się obawiałem, że ta seria umarła śmiercią naturalną
przez zaniechanie.

Ogromnie jestem ciekaw tej nowej jakości wydania.

Tak na marginesie zawartości planowanego tomiku, to mam pewne wątpliwości odnośnie interpretacji zamieszczonego
tam barbarzyńskiego złotka z legendą runiczną. O tym możemy jednak pogawędzić w Toruniu.

Pozdrawiam,
T.

TomekP

  • Gość
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #87 dnia: 19 Stycznia 2016, 10:03:53 »
Bardzo chętnie ;)

Otrzymałem informację od autora - książka będzie w sprzedaży już w tym tygodniu, cena: 35 zł  :)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #88 dnia: 21 Stycznia 2016, 20:02:01 »
Tym razem nie będzie o książce dotyczącej numizmatyki antycznej, ale o interesującej pozycji, która prezentuje i omawia
"greckie i łacińskie źródła do najdawniejszych dziejów ziem Polski".

Vistula amne discreta autorstwa Jerzego Kolendo i Tomasza Płóciennika.

Niestety, profesor Jerzy Kolendo nie doczekał publikacji książki, która jak mówi drugi ze współautorów, była
wielkim marzeniem zmarłego Profesora.

Dla nas, dla maniaków zafascynowanych antykiem greckim i rzymskim pozycja wręcz kanoniczna - zwłaszcza, że jest
to "korpus źródeł greckich i łacińskich  do najstarszych dziejów ziem Polski".
 kupiłem czekam ... ::D

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ciekawe książki - może się zrzucimy?
« Odpowiedź #89 dnia: 29 Stycznia 2016, 17:18:49 »
kupiłem , przyszło przejrzałem i to troche za poważne dla mnie..... odprzedam za 37 zł juz z wysyłką czyli ciut taniej niz ja kupięłm nie ma sladów czytania
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2016, 21:01:28 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet