Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 10:45:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stanisław August Poniatowski  (Przeczytany 6120 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Stanisław August Poniatowski
« dnia: 31 Października 2008, 20:37:25 »

Na stronie Shivera (www.m4n.pl) znalazłem świetne opracowanie Mieczysława Kurnatowskiego Przyczynki do historyi medali i monet Polskich bitych za panowania Stanisława Augusta (Zapiski Numizmatyczne, Kraków, 1886-1888). Oczywiście, najnowsze badania zweryfikowały wiele podanych tam informacji, niemniej jednak praca godna jest polecenia wszystkim zainteresowanym tą epoką!
Pasjonatom okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego - a ja zaliczam się do nich - gorąco polecam także mało znaną wśród numizmatyków książkę Zbigniewa Góralskiego Stanisław August w insurekcji kościuszkowskiej (PWN, Warszawa 1988), w której można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat dziejów mennicy warszawskiej w ostatnich dwóch latach panowania Poniatowskiego.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Stanisław August Poniatowski
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopada 2008, 08:22:35 »
Już Shiver polecił mi tą książeczkę w wątku http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,292.0.html czy książka Pana Z. Góralskiego bardziej przybliża postacie dyrektorów mennicy?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Stanisław August Poniatowski
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopada 2008, 19:23:03 »
Ta książka ma całkiem inny charakter, ponieważ poświęcona jest wszystkim wątkom ukazującym Stanisława Augusta w okresie insurekcji. Liczne wątki dot. mennicy warszawskiej ukazane są tu jakby na marginesie, w konteksie relacji króla z rządem powstańczym. Ukazują np. nieudane próby odebrania Poniatowskiemu jego regale menniczego, czy też zaangażowanie JKM w zapewnienie działania mennicy - zresztą dla pożytku insurekcji, a kosztem jego samego.
Trudno więc porównać wprost te dwa opracowania.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Stanisław August Poniatowski
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2008, 20:43:32 »
Dla każdego zainteresowanego okresem stanisławowskim obowiązkową jest lektura "Dziejów wewnętrznych Polski za Stanisława Augusta" Tadeusza Korzona. O ile sie nie mylę wszystkie tomy są dostępne w którejś z bibliotek cyfrowych.
Pozdrawiam,
Krzysiek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Stanisław August Poniatowski
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopada 2008, 09:59:00 »
Dziękuję Shiver znalazłem dzieła T. Korzona w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, na allegro widziałem oryginał, poszukajcie tego 6 tomowego dzieła. Poza tym są pamiętniki Króla Stanisława Augusta i inna literatura poświęcona tematyce ostatniego króla.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet