Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:24:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II  (Przeczytany 3657 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gmwojcik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
« dnia: 02 Listopada 2008, 19:26:00 »
Szanowni Panstwo,

Posiadam monete (zdjecie w zalaczniku) - to cenna dla mie pamiatka z racji tego, ze rozmawialem na jej temat z p. Wojtkiem Bogdanskim, nieodzalowanym ekspertem, ktorego wiedza i doswiadczenie do tej pory budza we mnie najczystsze i najszlachetnijsze numizmatyczne wspomnienia. Dzis przy okazji swieta zmarlych wspominajac wszystkich niezyjacych juz przyjaciol wspomnialem i p. Wojtka, a tym samym nasza korespondencje dotyczaca trzeczonego Konstancjusza.

Nieco ponad rok temu, a wiec niedlugo przed smiercia Pan Bogdanski ogladajac to wlasnie zdjecie na poczatku przypuszczal iz mozemy miec do czynienia z moneta nie wystepujaca w RIC. Po konsultacji z p. Lechem Stepniewskim (dziekuje za to, ciesze sie ze sa jeszcze  w cywilizacji lacinskiej prawdziwi numizmatycy tacy jak Pan) okazalo sie, ze jest to RIC VIII SIRMIUM 80. Tylko tyle, ze na podstawie krazacego w sieci arkusza excela pod tym odwolaniem jest A SIRM, a na mojej monecie zdaje sie, ze mamy wyrazne B.

Moja prosba - czy ktos moglby mi sprawdzic czy B wystepuje we wlasciwym RIC-u? A moze ktos zechalbym mi podeslac skan/zrzut ekranu ze strona gdzie ta moneta jest opisana?

dziekuje i pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopada 2008, 19:57:09 »
Witam Panie Grzegorzu :)

Wszyscy wspominamy Wojtka bardzo serdecznie, dzięki niemu sporo ludzi zaczęło interesować się blaszkami antycznymi.

Tak w RIC VIII 80 Sirmium występuje oznaczenie ASIRM, i BSIRM, w tabelce z oznaczeniem Location ale poczekajmy na Pana Lecha może nam coś wyjaśni jeśli potrzeba :)

awers: D N CONSTAN-TIVS P F AVG oznaczenie Csl
rewers: SPES REI PVBLICE

monetka zanana w zbiorach: London, British Museum, Dept. of Coins and Medals

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

gmwojcik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopada 2008, 21:22:47 »
Witam!
W takim razie bardzo dziekuje za informacje. Monetka bez watpienia coraz bardziej ma dusze.

pozdrawiam,
Grzegorz


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet