Aktualności:

• 19 Lipiec 2019, 03:37:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: I kolejny follis w "kolekcji":-)  (Przeczytany 5152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
I kolejny follis w "kolekcji":-)
« dnia: 04 Listopad 2008, 09:37:19 »
Dziś nad ranem zakończyła się aukcja, w której kupiłem tę monetę. Sprzedawca podaje wagę (3,06 g), ale niestety, nie podaje średnicy.
Awers:Przedstawia Konstancjusza II (324 - 361); popiersie skierowane w lewo w wieńcu laurowym, zbroi i płaszczu (typ B4 l.); legenda: FL IVL CONSTANTIVS NOB C (typ legendy 8).
Rewers: Brama obozu bez drzwi, dwie wieże, pomiędzy nimi gwiazda; legenda: PROVIDEN - TIAE CAESS.
Oznaczenie mennicy: ASIS i dwa wchodzące w siebie, otwarte od góry, łuki (nie potrafię tego inaczej opisać, poza tym to "A" bardziej przypomina mi deltę :)) - mennica Siscia, oficyna 4 (delta). Moneta bita w latach 328 - 329, rzadkość C3.
Jak dla mnie to RIC VII 217.
Qrcze, coraz bardziej mnie to wciąga :), ze szkodą dla Polski Królewskiej. :D
P.S. Jak zwykle proszę o ocenę atrybucji.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopad 2008, 11:38:02 »
Atrybucja bezbłędna!

Oczywiście to Pana zabawa i przyjemność, ale skoro już "wciąga", to może pora zastanowić się, CO w tej zabawie najbardziej wciąga. I dalej bawić się pod tym kątem...

Naturalnie można kupować monety, które "wpadły w oko" (i akurat są na naszą kieszeń), ale wydaje mi się, że prędzej czy później takie "impulsowe" zbieranie wywoła niedosyt. Nie mówię, żeby w ogóle z niego natychmiast zrezygnować, ale dobrze jest też mieć swoją własną, przez siebie wymyśloną działeczkę kolekcjonerską. Jest to mobilizujące, bo w węższej dziedzinie łatwiej dostrzec, jak przybywa nam wiedzy, co mobilizuje do jej dalszego zdobywania. A z czasem można stać się ekspertem - co i miłe i pożyteczne dla innych kolegów-zbieraczy.

WAŻNE. Nie namawiam do wymyślania zbioru "na siłę", bo tak wypada itp. To musi w jakiejś mierze wypłynąć samo z Pana innych zainteresowań, osobowości etc.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopad 2008, 11:53:38 »
Co mnie wciąga w antyku? Chyba ta różnorodność monet... Doszukiwanie się różnic w monetach tej samej mennicy bitych w różnych oficynach, porównywanie monet o tym samym motywie z różnych mennic...Przekopywanie literatury (chociaż jak na razie RIC mam tylko w wersji pdf - jeszcze raz dziękuję Maćku :D) Na początek chciałbym się ograniczyć do brązów Konstancjusza II (ładnie się mówi - "ograniczyć" :), skoro to 37 lat bicia monet z jego podobizną; od 324 do 361 r. w naprawdę wielu mennicach ;D)i przypuszczam,że zajmie mi to ładnych parę lat-a gdzie monety nieopisane? ;) - mam nadzieję że takie też mi się trafią :)
Ucierpi na tym moja "pierwsza miłość numizmatyczna" - Polska Królewska i wiem, że prędzej czy później, będę musiał wybrać (oby czas i środki pozwoliły na "później" :D)
Przy okazji podszkolę swój angielski :), co też nie jest bez znaczenia, no i oczywiście poszerzę zakres wiedzy z historii ogólnej.
Powoli doba staje się za krótka :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopad 2008, 12:48:55 »
Na początek chciałbym się ograniczyć do brązów Konstancjusza II

No tak. Trudno to nazwać wąską specjalizacją.

Może uda mi się znaleźć jakąś monetkę Konstancjusza II, która pasowalaby do serii "Ciekawa antyczna moneta do kupienia".

P.S. A czy można wiedzieć, dlaczego akurat ten Konstancjusz?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad 2008, 12:55:34 »
Moja pierwsza moneta to właśnie follis Konstancjusza II (powtórzę się, ale trudno - dziękuję Maćku :)). Poza tym, jak na ówczesne warunki i dużą śmiertelność (zwłaszcza wśród panujących i ich rodzin - rzadko z przyczyn naturalnych ;)) panował stosunkowo długo :), tak więc mam zajęcie na lata. Nie od rzeczy będzie również wspomnieć o przyczynach ekonomicznych - są to monety do kupienia w dobrych, czytelnych stanach za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poza tym, parafrazując naszego nieodżałowanego kolegę wojtka4b - miło pomyśleć,że ten kawałek metalu ma prawie 2000 lat :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

• TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Listopad 2008, 22:30:26 »
Miło mi, że zaraziłem pozytywnie i dokupiłeś kolejną monetę :)

Tym razem brama obozowa, no to już całkiem ciekawie, jeszcze trochę i uzbierasz po wariancie rewersów. Tak też zaczynałem swoją przygodę z monetami antycznymi. U mnie zapoczątkował tą podróż po antyku Cesarz Probus. Zacząłem od zbierania wszystkiego czyli jak pojawił się wariant rewersu brakujący do kolekcji to polowałem i trochę ich nazbierałem. Później okazało się, że kolekcję zdominowała jedna postać, a jest nią bóstwo Sol. Tak więc wybrałem za temat przewodni w poszerzaniu kolekcji właśnie Sola. Kupowania monet pociągnęło za sobą rozbudowanie prywatnej biblioteki antycznej, więc zacząłem gromadzić literaturę związaną z Cesarstwem Rzymskim, kryzys, przełom III/IV wieku. Powoli się człowiek zawęża do jednej działki antyku (chodzi mi o specjalizację w jednej mennicy) w każdym razie ja tak mam.   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek: ncr3i4@gmail.com

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad 2008, 14:50:34 »
tak więc mam zajęcie na lata.

Gwarantuję, że do końca życia nie zbierze Pan wszystkiego. Po pierwsze dlatego, że nikt tak naprawdę nie wie, co miałoby w tym wypadku znaczyć "wszystko"...

Nie od rzeczy będzie również wspomnieć o przyczynach ekonomicznych - są to monety do kupienia w dobrych, czytelnych stanach za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Jeśli idzie o stan zachowania, to radzę od razu postawić sobie poprzeczkę na raczej wysokim poziomie - zwłaszcza w odniesieniu do odmian popularnych. PEŁNA czytelność to warunek minimum.

Oczywiście inna jest sytuacja, gdy w grę wchodzi odmiana bardzo rzadka albo wręcz nowa, nieznana.

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad 2008, 20:29:01 »
Nawiązując do stanu zachowania, to właśnie kupiłem taki brązik.Mam nadzieję,że kąpiel w oliwie i ciepłej wodzie z płynem jakoś poprawi jego wygląd :). Sprzedawca raczej poprawnie opisuje swoje monety (ale dla pewności sprawdziłem ;)) To RIC VII 86 Cyzikus (oznaczenie mennicy SMKA)rzadkość określana jako r5 (czy raczej było r5 w momencie publikacji katalogu :)) Jak bardziej doświadczeni koledzy ocenią mój zakup? Bylbym wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

• TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopad 2008, 20:47:30 »
no z numerkiem blisko, ale to nie to oznaczenie ;) przyjrzyj się jeszcze raz na spokojnie i popatrz na popiersie do pomocy polecam ten link :)
http://www.constantinethegreatcoins.com/busts/

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Listopad 2008, 20:57:36 »
Blisko tylko przy założeniu, że w odcinku naprawdę jest tylko SMKA. A co z naszymi kochanymi kropkami? Jak łatwo zauważyć, są w RIC trzy niemal identyczne emisje różniące się jedynie kropką w odcinku (lub jej brakiem).

Ja powiem od razu, że mimo różnych sztuczek ze zdjęciem (rozjaśnianie, wyostrzanie itp.), nie mogę z ręką na sercu jednoznacznie zidentyfikować tej monetki. Wydaje mi się więc, że jej stan to nie jest to, co miałem na myśli pisząc o PEŁNEJ czytelności.

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopad 2008, 21:08:13 »
Widzę popiersie w płaszczu, zbroi skierowane w prawo. Na głowie diadem perełkowy (może po lekkim oczyszczeniu będzie wyraźniejsze :-\),a więc na chwilę obecną popiersie E9 i legenda 8. Możliwe,że jest to popiersie w wieńcu laurowym, a więc B4, w kombinacji z tą legendą daje RIC VII 84 Cyzikus rzadkość R3. Możliwe też,że w odcinku jest SMK[delta], co dla numeru 86 daje rzadkość R4, a dla numeru 84 rzadkość R2. I to właśnie jest ZABAWA!!!!!!!!
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

• TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad 2008, 21:17:23 »
Ja patrząc na to zdjęcie dopatruję w nim popiersia typu B4, jakoś nie wiem gdzie można by widzieć diademy? Oznaczenie mennicy to dla mnie SMK[delta], kropek żadnych nie widzę. Tak to naprawdę jest ciekawa zabawa :)

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopad 2008, 21:48:20 »
Ja też żadnej kropki nie widzę, ale nie przysięgnę, że jej tam nie ma...

Co do popiersia to perełki są raczej kuliste, a listki raczej liściaste :-)

A zabawa rzeczywiście jest...

R E K L A M A
aukcja monet