Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:33:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: I kolejny follis w "kolekcji":-)  (Przeczytany 6983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
I kolejny follis w "kolekcji":-)
« dnia: 04 Listopada 2008, 09:37:19 »
Dziś nad ranem zakończyła się aukcja, w której kupiłem tę monetę. Sprzedawca podaje wagę (3,06 g), ale niestety, nie podaje średnicy.
Awers:Przedstawia Konstancjusza II (324 - 361); popiersie skierowane w lewo w wieńcu laurowym, zbroi i płaszczu (typ B4 l.); legenda: FL IVL CONSTANTIVS NOB C (typ legendy 8).
Rewers: Brama obozu bez drzwi, dwie wieże, pomiędzy nimi gwiazda; legenda: PROVIDEN - TIAE CAESS.
Oznaczenie mennicy: ASIS i dwa wchodzące w siebie, otwarte od góry, łuki (nie potrafię tego inaczej opisać, poza tym to "A" bardziej przypomina mi deltę :)) - mennica Siscia, oficyna 4 (delta). Moneta bita w latach 328 - 329, rzadkość C3.
Jak dla mnie to RIC VII 217.
Qrcze, coraz bardziej mnie to wciąga :), ze szkodą dla Polski Królewskiej. :D
P.S. Jak zwykle proszę o ocenę atrybucji.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2008, 11:53:38 »
Co mnie wciąga w antyku? Chyba ta różnorodność monet... Doszukiwanie się różnic w monetach tej samej mennicy bitych w różnych oficynach, porównywanie monet o tym samym motywie z różnych mennic...Przekopywanie literatury (chociaż jak na razie RIC mam tylko w wersji pdf - jeszcze raz dziękuję Maćku :D) Na początek chciałbym się ograniczyć do brązów Konstancjusza II (ładnie się mówi - "ograniczyć" :), skoro to 37 lat bicia monet z jego podobizną; od 324 do 361 r. w naprawdę wielu mennicach ;D)i przypuszczam,że zajmie mi to ładnych parę lat-a gdzie monety nieopisane? ;) - mam nadzieję że takie też mi się trafią :)
Ucierpi na tym moja "pierwsza miłość numizmatyczna" - Polska Królewska i wiem, że prędzej czy później, będę musiał wybrać (oby czas i środki pozwoliły na "później" :D)
Przy okazji podszkolę swój angielski :), co też nie jest bez znaczenia, no i oczywiście poszerzę zakres wiedzy z historii ogólnej.
Powoli doba staje się za krótka :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopada 2008, 12:55:34 »
Moja pierwsza moneta to właśnie follis Konstancjusza II (powtórzę się, ale trudno - dziękuję Maćku :)). Poza tym, jak na ówczesne warunki i dużą śmiertelność (zwłaszcza wśród panujących i ich rodzin - rzadko z przyczyn naturalnych ;)) panował stosunkowo długo :), tak więc mam zajęcie na lata. Nie od rzeczy będzie również wspomnieć o przyczynach ekonomicznych - są to monety do kupienia w dobrych, czytelnych stanach za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poza tym, parafrazując naszego nieodżałowanego kolegę wojtka4b - miło pomyśleć,że ten kawałek metalu ma prawie 2000 lat :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopada 2008, 22:30:26 »
Miło mi, że zaraziłem pozytywnie i dokupiłeś kolejną monetę :)

Tym razem brama obozowa, no to już całkiem ciekawie, jeszcze trochę i uzbierasz po wariancie rewersów. Tak też zaczynałem swoją przygodę z monetami antycznymi. U mnie zapoczątkował tą podróż po antyku Cesarz Probus. Zacząłem od zbierania wszystkiego czyli jak pojawił się wariant rewersu brakujący do kolekcji to polowałem i trochę ich nazbierałem. Później okazało się, że kolekcję zdominowała jedna postać, a jest nią bóstwo Sol. Tak więc wybrałem za temat przewodni w poszerzaniu kolekcji właśnie Sola. Kupowania monet pociągnęło za sobą rozbudowanie prywatnej biblioteki antycznej, więc zacząłem gromadzić literaturę związaną z Cesarstwem Rzymskim, kryzys, przełom III/IV wieku. Powoli się człowiek zawęża do jednej działki antyku (chodzi mi o specjalizację w jednej mennicy) w każdym razie ja tak mam.   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopada 2008, 20:29:01 »
Nawiązując do stanu zachowania, to właśnie kupiłem taki brązik.Mam nadzieję,że kąpiel w oliwie i ciepłej wodzie z płynem jakoś poprawi jego wygląd :). Sprzedawca raczej poprawnie opisuje swoje monety (ale dla pewności sprawdziłem ;)) To RIC VII 86 Cyzikus (oznaczenie mennicy SMKA)rzadkość określana jako r5 (czy raczej było r5 w momencie publikacji katalogu :)) Jak bardziej doświadczeni koledzy ocenią mój zakup? Bylbym wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopada 2008, 20:47:30 »
no z numerkiem blisko, ale to nie to oznaczenie ;) przyjrzyj się jeszcze raz na spokojnie i popatrz na popiersie do pomocy polecam ten link :)
http://www.constantinethegreatcoins.com/busts/
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopada 2008, 21:08:13 »
Widzę popiersie w płaszczu, zbroi skierowane w prawo. Na głowie diadem perełkowy (może po lekkim oczyszczeniu będzie wyraźniejsze :-\),a więc na chwilę obecną popiersie E9 i legenda 8. Możliwe,że jest to popiersie w wieńcu laurowym, a więc B4, w kombinacji z tą legendą daje RIC VII 84 Cyzikus rzadkość R3. Możliwe też,że w odcinku jest SMK[delta], co dla numeru 86 daje rzadkość R4, a dla numeru 84 rzadkość R2. I to właśnie jest ZABAWA!!!!!!!!
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: I kolejny follis w "kolekcji":-)
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopada 2008, 21:17:23 »
Ja patrząc na to zdjęcie dopatruję w nim popiersia typu B4, jakoś nie wiem gdzie można by widzieć diademy? Oznaczenie mennicy to dla mnie SMK[delta], kropek żadnych nie widzę. Tak to naprawdę jest ciekawa zabawa :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet