Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:58:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Keklin  (Przeczytany 8388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

keklin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Keklin
« dnia: 04 Listopada 2008, 18:33:34 »
Witam
Mam na imię Krzysiek i mam 18 lat.
Jestem całkowicie nowym użytkownikiem, z tego wszystkiego aż błąd w nicku zrobiłem  ;D
Zbieram monety PRLu, GNy oraz aktualne sreberka polskie.
Numizmatyką interesuję sie od ponad pół roku.
Pozdrawiam  :)

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Keklin
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2008, 21:45:49 »
Witam serdecznie i przyłączam się do pytania Pana Lecha. Te "wynalazki" można zbierać "odhaczając" w katalogu. Tym niemniej, każdy zbiera to, co lubi i co przynosi mu satysfakcję :). Witam ponownie...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Keklin
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopada 2008, 22:16:01 »
Witamy na forum :)

Panie Krzysiu może nam coś więcej opowiesz o blaszkach które zbierasz i dlaczego właśnie ten okres historii monetarnej Cię interesuję? Współczesna biżuteria to jest; medaliki, lustrzanki ze srebra i złota  mnie nie interesują. Również trudno mi jest zrozumieć pasję do tego. No tak o gustach się nie dyskutuje, ale również jak moi poprzednicy jestem ciekaw co decyduje, że właśnie te a nie inne blaszki są w obrębie twojego zainteresowania?
 
 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

keklin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Keklin
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Listopada 2008, 15:28:37 »
Na początku chciałem podziękować za odpowidźi na mój post :)
Zacznę od sreberek, które budzą największe zdziwienie (zauważam, że również odrazę). Mianowicie posiadam ich 5 sztuk i kupiłem je na samym początku mojego zafascynowania monetami. Bardziej chciałbym się skupić na monetach obiegowych od roku 49, których chcę mieć wszystkie roczniki jakie wyszły do obiegu. Odpowiadając na pytanie: dlaczego ten okres. Odpowiedź może być zabawna, ale pamiętam czasy w których bawiłem sie banknotami i monetami z przed denominacji. Wtedy sprawiało mi to wiele radości, więc mam nadzieję że i teraz będzie.
Jesli chodzi o "wynalazki" - GN-y sam nie umiem odpowiedzieć czemu, jednakże chciałbym je wszystkie mieć.
Korzystając z okazji chciałem wyrazić swoje zadowolenie że na tym forum nie ma tematów na temat inwestowania w monety :)
Pozdrawiam serdecznie.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Keklin
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopada 2008, 20:27:02 »
Nie chodzi o to,czy "sreberka" budzą odrazę, czy też nie (bo z pewnością nie :)). Może nie każdy z nas, ale z pewnością większość przechodziła przez ten etap. Jedni od niego odeszli i zajęli się monetami starszymi (czyt.obiegowymi w przeszłych wiekach) inni pozostali przy "sreberkach" i GN-ach (ale ci raczej nie mają czego szukać na tym forum - brak chętnych do rozmowy na temat "po ile parciak Sokoła" i  czy warto kupować "Szlak Bursztynowy" ze Skarbnicy Narodowej :D).Zresztą tzw. "inwestowanie" jest sprzeczne ze Statutem TPZN, natomiast jak najbardziej dozwolone jest posiadanie zarówno GN-ów jak i "sreberek" we własnej kolekcji. Może Cię zaskoczę, ale ceny monet z okresu Polski Królewskiej czy też antyku są niższe niż starszych GN-ów i obecnie emitowanego srebra. Inna sprawa,że monety starsze wymagają włożenia większego wysiłku w ich rozpoznanie, prawidłowe sklasyfikowanie, po prostu pobudzają do poszukiwań w literaturze - a to nie każdemu odpowiada. To tyle, jeżeli chodzi o stronę materialną oraz rozszerzanie wiedzy historycznej i ekonomicznej przy okazji zajmowania się numizmatyką wieków minionych. Napisz do mnie na priv czego brakuje Ci z PRL - u, zwłaszcza późniejszego (gdzieś mam trochę miedzionikli, to jak tylko będzie w nich coś potrzebnego, pomogę uzupełnić Twoją kolekcję).
Przepraszam za przydługi post i,żeby nie przeciągać, witaj raz jeszcze.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Keklin
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopada 2008, 22:56:18 »
Pozdrawiam nowego Kolegę. ;)

Każdy może zbierać to co naprawdę mu sprawia przyjemność. Zbieranie współczesnych monet też ma zapewne swój urok. Warto jednak by za tym zbieraniem też szła wiedza na temat swoich zbiorów.

Zachęcam się do rozejrzenia się po forum (innych działach, możesz zacząc od antyku ;)), a może znajdziesz jeszcze coś dla siebie.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Keklin
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopada 2008, 23:05:11 »
O taaaaaaak! W antyku najprędzej ;D Mówię to jako nowo nawrócony :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

kujol

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Keklin
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopada 2008, 07:19:10 »
Od Lat zbieram PRL łącznie ze wszystkimi tajemniczymi odmianami a najlepsze jest to, że nie da się ich kupić na rynku trzeba wygrzebać, wyszukać, znaleźć. Polecam ci stronę Pana Jerzego  http://monety.polskie.webpark.pl/ znajdziesz tam katalog tych odmian oczywiście niepełny takiego chyba nie ma. GNy oczywiście Niektórym mogą się podobać  twój wybór nie pochwalam nie neguje.
Jeśli cos brakuje ci z PRL to napisz na Priv lub e- mail parę dubli, również tych ciekawszych,  mam to cos podeślę.
Serdelecznie Pozdrawiam :)

TPZN 026

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Keklin
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopada 2008, 10:22:30 »
Przyłączam się do powitań :)

Listę braków wrzuć najlepiej do działu Kupię, sporo osób zbiera obiegówki PRL (ja też) więc pomożemy w uzupełnieniu kolekcji.


Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Keklin
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Listopada 2008, 13:07:39 »
Witaj na FORUM
Życzę Ci, abyś poza tematami, które interesują Cię dzisiaj, znalazł sobie coś jeszcze – dopiero wtedy zacznie się fajna zabawa !
W odróżnieniu od moich kolegów „zagrzebanych” w Rzymie ;) namawiałbym Cię na Polskę królewską ..., czy np. pieniądz zastępczy z Twojego regionu (temat niedrogi, dostępny i jakże ciekawy !)
Zresztą myślę, że sam niedługo wpadniesz na jakiś dodatkowy temat.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet