Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 09:47:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej  (Przeczytany 9017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej
« dnia: 05 Listopada 2008, 21:02:15 »
Witajcie,

Jak wiecie to nie moja działka jeśli chodzi o takie wynalazki zastępcze. W najnowszym numerze Mówią Wieki listopad 2008, jest artykuł Pana Bartosza Stefańczyka właśnie o monecie zastępczej, reprodukcje pieniędzy w artykule dzięki uprzejmości Juliusza Bieniasia.

Właśnie przeczytałem artykuł i przypomniałem sobie, że mam w domu coś czym się muszę wam pochwalić. Sięgając z wysokiej półki klaser ze znaczkami z początków XX wieku, trafiłem na rosyjską monetę zdawkową o nominale 1 i 2 kopiejki.
Oto one:
http://images33.fotosik.pl/398/1b54e5b372fb52f3.jpg
Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej

http://images40.fotosik.pl/27/212fd589e786e95f.jpg
Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej


Początkowo rząd rosyjski produkował w większych nakładach monety i banknoty, ale zaczęły szybko znikać z obiegu. Zastąpiono monety na polecenie Ministerstwa Poczty i Telegrafu znaczkami o niminałach od 1 do 20 kopiejek, oczywiście później wymienialne na monety.

Czy ktoś z Was ma w swojej kolekcji coś podobnego, powiedzmy o większych nominałach?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopada 2008, 22:49:06 »
Zupełnie przypadkiem posiadam.



Dodam jeszcze, że używanie znaczków pocztowych jako drobnego pieniądza nie było niczym dziwnym. Znaczków pocztowych o nominałach 5, 10 i 20 fenigów używano np. w łódzkim getcie przed wprowadzeniem monet 10-fenigowych.
Pozdrawiam,
Krzysiek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopada 2008, 23:11:46 »
Widzę że Shiver masz w kolekcji ładny znaczek :) no to nie jestem osamotniony w posiadaniu zastępczaków może ktoś jeszcze ma ciekawostki tego typu.

A możesz pokazać te znaczki z getta łódzkiego, może jakiś link?   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopada 2008, 09:23:28 »
Bony pocztowe z getta łódzkiego:


Ostatnio nawet jeden pojawił się na allegro:
 http://www.allegro.pl/item455372666_getto_lodz_10_pf_1942_poczta_st_1.html
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada 2008, 09:30:46 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Pieniądz zastępczy w czasie pierwszej wojny światowej
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Listopada 2008, 09:43:32 »
Bony pocztowe to trochę inna historia. Wyemitowała je poczta getta z własnej inicjatywy oczywiście za zgodą Rumkowskiego. Poczta miała ogromne problemy z wydawanem reszty. Polski i niemiecki bilon szybko znikł z getta jako waluta będąca normalnie w obiegu poza gettem. Do planowanej emisji banknotów 10- i 20-fenigowych nie doszo więc najniższym nominałem był banknot 50-fenigowy. Karta pocztowa kosztowała wówczas 10 fenigów. Nie można było jednak kupić ich od razu np. 5 gdyż były towarem reglamentowanym sprzedawanym na kartki żywnościowe po 1 sztuce na miesiąc. Druga emisja tych bonów z datą 1944 właściwie nie weszła do obiegu, gdyż już w sierpniu pieniadz getta stracił jakąkolwiek wartość.

Pisząc o znaczkach pocztowych miałem na myśli takie:



Może ktoś wie czy pełniły rzeczywiście formę drobnego pieniądza a może ktoś ma lub widział na jakiejs aukcji?
Pozdrawiam,
Krzysiek

 

R E K L A M A
aukcja monet