Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:09:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynki:)  (Przeczytany 12127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Boratynki:)
« dnia: 08 Listopada 2008, 15:46:37 »
witam.

mam kilka pytań:)

Jakie są stany poniższych monet i jaka jest w przyblizeniu ich katalogowa cena:) (za stan pierwszy i za realny)


za wszelkie info serdecznie dziekuje:)

moneta nr 1.





moneta nr 2.



« Ostatnia zmiana: 08 Listopada 2008, 15:53:49 wysłana przez Gadelko »

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopada 2008, 16:14:06 »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Listopada 2008, 12:59:55 »
z tego co widze to odbiegaja.. szczegolnie ta litewska. na allegro sa w wiekszosci poscierane i malo czytelne.


przecietne to nie okreslenie numizmatyczne. chodzilo mi raczej o stan wyrazony za pomoca numerka... I II III IV ? Nie umiem dopasoc starych monet do oceny stanow monet znajdujacych sie na stronie nbp
http://www.nbportal.pl/pl/np/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

pozdrawiam.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopada 2008, 13:09:18 »
może ta strona pomoże w ocenie:
http://www.monety.d2.cz/d-stany.html
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopada 2008, 14:02:48 »
dzieki nabializm:) na ciebie zawsze mozna liczyc:)


ps.porownujac je ze zdjeciami na tamtej stronie ocenilbym je na stan II. slusznie? ta pierwsza to nawet I/II... tak mi sie przynajmniej wydaje..


ps.w jakim katalogu moglbym znalezc jej wycene na biezacy rok? I nie chodzi mi tutaj o katalog allegro:)

Patriota

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopada 2008, 16:54:48 »
dlamnie stan III moze III+. poszukaj takich boratynek na allegro i ebay.

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopada 2008, 17:24:20 »
w ocenie stanu na stronie ktora podal nabializm ni jak nie pasuje to do zdjecia przy stanie 3.


ps.te wszystkie pytania kieruje do was gdyz chcialbym nauczyc sie oceniac stan monety. z banknotami sprawa jest troszke latwiejsza... chociaz niektore "UNC" na allegro pozostawiaja duzo do zyczenia:)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Listopada 2008, 21:17:24 »
Dla mnie jest to mocny stan III, naprawdę ładne monety, jak w jednym i drugim przypadku wyraźne, większość detali, nieznacznie naruszona obiegiem. Stany monet bardzo trudno jest określać po zdjęciach, które jak zawsze zniekształcają obraz rzeczywisty.
Dla mnie jako kolekcjonera, osobiście nie istotne jest zaszufladkowanie monety w jakimś przedziale stanów zachowania, szczególnie tyczy się to monet dawnych, miedzianych z okresów; nowożytne, średniowieczne, antyczne. Jeżeli na monecie widzę szczegóły które jednoznacznie pozwalają zidentyfikować monetę to jest odczytać litery i zinterpretować znaki takie jak herby czy inne kropki, oraz postacie władców to znaczy, że moneta jest w stanie od IV do I.
Dla mnie ważne jest również to co mogę powiedzieć o danej monecie, o czasach w jakich przyszło ludziom płacić tymi blaszkami, o władcy który nadał taki wzór monet dla szerzenia propagandy. Istotna jest umiejętność odnajdywania odmian, rozpoznawanie mennic w jakiej bito monetę.   

Cytuj
ps.w jakim katalogu moglbym znalezc jej wycene na biezacy rok? I nie chodzi mi tutaj o katalog allegro:)

to raczej pytanie dla inwestorów ;) Dla prawdziwego kolekcjonera cena nie jest istotna, płaci za monetę tyle ile uważa że może za nią dać. Boratynki nie są GN-ami dla których miał byś katalog i napompowane ceny przez inwestorów. Tak jak mówią poprzednicy, wystarczy prześledzić aukcje internetowe, i zorientować się w temacie, tydzień przesiedzisz przed wertowaniem stron z netu i może nauczysz się czegoś :) numizmatyka to nie wyścigi, tu trzeba dać coś z siebie i nie do końca ufać nawet cenom z aukcji... Może sam stworzysz katalog dla boratynek? ;)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Listopada 2008, 21:36:23 »
hehe:) Lubie twoje wypowiedzi nabializm:) wiele w nich madrego:)

dziekuje za sluszne rady:)



Moze i kiedyś stworze. poki co probuje sie odnalezc w numizmatyce. sledze aukcje na allegro. czytam to forum jak i kilka innych. znalazlem rowniez kilka madrych artykulow w numizmatycznych serwisach internetowych. Ucze sie.

Przez jakis czas interesowalem sie banknotami. potem padlo mi na antyk:) a teraz polska krolewska. z kazdego z tych dzialow mam kilka sztuk. ale poki co nie tworzy to jakiejs glebszej kolekcji. wciaz szukam. kiedys znajde...

co do inwestycji to na pewno nie zawodowo. sreberka i gn jakos mi nie przypadly do gustu.

co do ceny jaka mozna za dany numizmat zaplacic trzeba miec jakis poziom odniesienia zeby na dac sie zrobic w balona.

Ok. nie robie juz offa bo sie troche rozpisalem nie na temat.




nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Listopada 2008, 21:59:58 »
off oftopem nie grozi, w sumie gadamy :) z rozmów zawsze się robią podrzędne tematy.

Masz rację co do odniesienia, ale nikt z nas nie kupuje po raz pierwszy blaszek jakie mu się nagle spodobały. Wiadomo jeśli coś nas interesuje to przecież w ciemno nagle nie damy stówy za coś co warte jest dwa złote. Jeśli mowa o boratynkach to ich cena waha się w takich widełkach, że wiemy ile tak naprawdę możemy za taką blaszeczkę dać kasy, raczej nie przepłacimy jak wiemy co chcemy kupić. Katalogi aukcyjne są dość mylne, tam ceny monet są zazwyczaj większe niż w praktyce, no i raczej boratynek tam się nie spotka, chyba że jest to naprawdę jakieś bardzo rzadkie cudeńko w idealnym stanie.

Masz za sobą banknoty antyk i teraz polska królewska, bardzo dziwnie skaczesz. w każdym z tych okresów o które zahaczyłeś znalazł byś coś wspaniałego i rozwijał, a być może nawet odnalazł byś motyw łączący ze sobą te wszystkie okresy.

Eksploruj sieć w odnajdywaniu pasji :)
 
   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Listopada 2008, 22:10:57 »

Masz za sobą banknoty antyk i teraz polska królewska, bardzo dziwnie skaczesz.
   

Ja nie mam nic za soba:) można powiedzieć ze w tych tematach nadgryzlem ciasto ale wciaz nie znalazlem wisienki:)

Banknoty temat interesujacy i o wiele latwiejszy od monet moim zdaniem. Poza klasycznym Prlem sklaniam sie do IIRP (wersja markowa poki co). Jak w przyslosci fundusze pozwola to insurekcja czeka:)

Antyk. Niesamowite jest w nim to ze trzyma sie cudenka sprzed ok 2000lat... Az zapiera dech w piersiach wyobrazenie ze ktos z tamtych czasow mogl ja trzymac w reku..
W antyku inspiruja mnie dwie rzeczy. kolekcja rzymkow z wizerunkiem wszystkich cesarzy. I grecja antyczna... ale temat nie sprecyzowany.. poki co chcialbym po prostu moc dotknac numizmatu sprzed 2300lat...

Polska krolewska... nasza historia... ciekawa intrugujaca.. ale temat swiezy.. jeszcze nie mam rozeznania.. zaczynam od jana kazimierza:D

Jak bedzie dalej zalezy od checi, inspiracji i srodkow:)

ps.dodam ze mam rowniez pokazna kolekcje znaczkow (nie mojego zbioru) ale ten temat poki co mnie nie wciagnal.. filatelistyka chyba przezywa mala stagnacje.

Gadelko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Listopada 2008, 10:27:29 »
Wracając do oceny stanu monety. Na stronie WCN jest są wystawione 3 szelągi litewskie na sprzedaż. Oceniono je na stan III+. Moim zdaniem monety zaprezentowane przeze mnie są w stanie znacznie lepszym. Czy to WCN zawyża ocene czy to po prostu moje subiektywne spojrzenie?

ps.nie chodzi mi tu o szufladkowanie monet do stanu tylko o ciekawa dyskusje:)


Ze strony WCN:




i ocena stanu na III+

http://www.wcn.pl/pl/index.htm

pozycja na samym dole strony.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopada 2008, 10:29:02 wysłana przez Gadelko »

milus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Listopada 2008, 16:19:09 »
Jak dla mnie są dobrze zachowane bo ja mam w gorszym stanie.
Pozdrawiam, milus- Dziewczyny lubią brąz... a ja srebro i złoto ;D

robbo2k

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Boratynki:)
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Listopada 2008, 21:40:40 »
Katalogi z boratynkami istnieja Parchimowicz wydaje takie cudo w 2008r. jest od Wladyslawa Wazy.
Sa ceny w roznych stanach. Nastepny w 2011 podobno z monetami od Zygmunta Starego

 

R E K L A M A
aukcja monet