Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:48:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Abdykacja Dioklecjana  (Przeczytany 6803 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus@

  • Gość
Abdykacja Dioklecjana
« dnia: 23 Kwietnia 2011, 14:32:25 »
Tu znajdował się wpis autora, który zażądał, aby imię jego na tym forum już więcej nie było wymawiane. Cytuję:
Zainspirował mnie do tego wątku Pan Zenon. Uznałem, że to, co początkowo miało być odpowiedzią, w ogólnym wątku o nowych monetkach, zasługuje na wyodrębnienie.

No i dlaczego w ogóle nie ma egzemplarzy dla Dioklecjana???!!!

I to jest bardzo dobre pytanie. Bo dotyka już tej granicy, gdzie numizmatyka łączy się bezpośrednio z historią.

No właśnie -  gdzie Dioklecjan? I w ogóle czemu abdykacja w Siscji tak jakoś chyłkiem oznajmiona? Dioklecjan znika, ale emisja PROVIDENTIA DEORVM jest rozpaczliwie symboliczna. Chyba nigdy nie udało mi się zobaczyć jakiegokolwiek egzemplarza (mam na myśli zdjęcie).

Z drugiej strony Maksymian Herkulisz tam się pałęta. Te dwa maluchy najwyraźniej pasują do reszty emisji, ale zostały wywalone do grupy przedabdykacyjnej. Może to znaczyć, że emisja przypada właśnie na środek 305 roku i abdykacja miała miejsce w jej trakcie (no ale gdzie ten Dioklecjan?). Znaczyłoby to, że jeśli już jakaś emisja poszła wg planu to nawet takie wydarzenie, jak abdykacja nie wystarczało, by ją zamknąć i rozpocząć nową emisję.

Ale ten Maksymian Herkuliusz też trochę dziwny? Może więc to wcale nie miał być Herkuliusz, ale Galeriusz - w pośpiechu dostał taką właśnie tytulaturę i fizjonomię również jakby pośrednią: trudno się zdecydować, czyja paszcza figuruje na tych monetkach (o czym Sutherland też nadmienia w przypisie).

Wygląda na to, jakby w Siscji sprawa abdykacji pojawiła się nagle, bez zapowiedzi i przygotowań i stąd te kiksy w mennicy. Jedno zrozumiano wyraźnie: że Dioklecjan jest passe. Ale reszta jakby improwizowana na wariata. Monetki Herkuliuszowo/Galeriuszowe z dziwną legendą. PROVIDENTIA wybita na chybcika tak pro forma.

Jak to z tą abdykacją było? Czy na pewno była to starannie przygotowywana od dłuższego czasu wszechimperialna impreza? Przygoda z PROVIDENTIA, jaka zdarzyła się w Kyzikos, też zdaje się świadczyć, że montowano to naprędce.

Więc, pytam raz jeszcze, jak to było? Aż tak ciągnęło Dioklecjana do tej jego ulubionej kapusty? Czy może było raczej jakieś "nie chcem ale muszem"?

Zazwyczaj twierdzi się, że Laktancjusz mocno przesadza robiąc z Galeriusza głównego autora polityki Imperium od roku 303, a Dioklecjana odsuwając w cień. Ale może faktycznie Galeriusz był "szarą eminencją" (czego z oficjalnych inskrypcji wyczytać się nie da, bo szare eminencje lubią właśnie chować się za cudzymi plecami i tytułami), a opowieści o tęsknocie Dioklecjana do kapusty to tylko propagandowe bajki. Coś w rodzaju naszego "Biuro Polityczne przyjęło rezygnację towarzysza Gomułki z uwagi na stan zdrowia".
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2021, 22:29:03 wysłana przez zenonmoj »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwietnia 2011, 22:42:14 »
A można prosić o jakieś fotki - oczywiście Maksymiana Herkuliusza, skoro z Dioklecjanem taki problem ;) (dla bliżej niezorientowanych)?

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2011, 08:58:46 »
Proszę bardzo, na życzenie: MAXIMIANVS HERCVLIVS

ZM

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwietnia 2011, 19:41:42 »
Dzięki za fotkę, ale ja mysłałem bardziej o czymś takim, jak poniżej. Tylko czy ta moneta jest z Sisci? ;)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Kwietnia 2011, 20:30:23 »
Dioklecjan znika, ale emisja PROVIDENTIA DEORVM jest rozpaczliwie symboliczna. Chyba nigdy nie udało mi się zobaczyć jakiegokolwiek egzemplarza (mam na myśli zdjęcie).

Panie Lechu, czy chodziło Panu o coś takiego?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Kwietnia 2011, 21:34:56 »
Obstawiam Ticinum.

Ja też!  :)
Monetka należy do mojego zbiorku. Mam ją opisaną jako Ticinium 68b.

Chodziło mi jakieś bliższe przyskłady Maksymianusa z Siscji. Ja takiego w moim zbiorze nie mam (mam jeszcze tylko folisa abdykacyjnego M.H. z Aquileii).
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:18:59 wysłana przez zenonmoj »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwietnia 2011, 08:55:06 »
Witam!

Mój abdykacyjny MH też z Aquilei. Za to przyjrzałem się nieco dokładniej Dioklecjanowi z klaserka (mój avatar) i pozwolę sobie zapytać, czy ktoś z Kolegów natrafił na egzemplarz z kropką po SEN AVG w legendzie awersu?
Wiem, że do wszelkiego gdybania na temat ewentualnych kropek potrzebna są "nieskazitelne" egzemplarze, a mój jest pokryty patyną, która troszkę zamazuje jego czytelność (ale też, z mojego punktu widzenia, dodaje mu uroku), jednak... Na wszystkich egzemplarzach, które widziałem, legenda awersu - przypuszczalnie ze wzgl. na ilość literek do zmieszczenia - dochodzi z prawej strony bardzo blisko do przedstawienia cesarza (a są i legendy skrócone SEN AG...), tu natomiast pomiędzy G a cesarzem mamy sporą lukę, i tam, dokładnie w miejscu gdzie mogłaby być jeszcze jedna literka, mamy wyraźną, okrągłą kropkę.
Nie chcę tu niepotrzebnie "mnożyć bytów" (Ockham się kłania...), ale prosiłbym o życzliwe przyjrzenie się temu problemowi.
Ach, ten egzemplarz to wg. mnie chyba Treveri 676a.

Pozdrawiam przedmajowo

Zenon M.

PS. O kropeczce in ex. chyba raczej nie powinienem wspominać, bo mnie Koledzy wyśmieją...
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia 2011, 09:04:01 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwietnia 2011, 17:06:38 »
witam Panie Lechu!

Jak Lądek, to Lądek (77a). Niestety nie mam materiału porównawczego (styl), więc miałem do wyboru Lądek albo Trewir, a z tego co mam, to mi ten Dioklecjan bardziej trewirsko wyglądał...
A co do tych kropeczek: monetka w fajnym stanie, ale ze względu na tą patynę niejednokolorową parszywie trudna do sfotografowania. Gdyby nie to, to by wszystko było widać bardzo wyraźnie (w ręku rozpoznawalne są wszystkie pojedyncze włosy cesarza, broda, paluszki, kanty literek etc.), ale nie chciałbym monetki tej patyny pozbawiać, tylko żeby lepsze zdjęcia zrobić - to by był wandalizm, przepraszam gotyzm, przepraszam normanizm, przepraszam landsknechtyzm... Ale ad rem: kropeczka in ex, choć wyraźna, wygląda mi na paproch, kropa na rewersie jednak jest w ręku dość jednoznaczna (argumenty w poprzednim poście), okrągła i wypukła, nie jest też zwykłym produktem korozji. Może kiedyś, przy jakiejś okazji, będę mógł to Panu pokazać osobiście. Dlatego też ostrożnie pytałem, czy może ktoś coś podobnego widział. Wrzucę też posta na FAC - w końcu tam się też mnóstwo zainteresowanych kręci.

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Abdykacja Dioklecjana
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Maja 2011, 20:18:29 »
Aquileia64a, z ostatniego polowania :)29-27mm.7, 81 g.

 takiego(byka) z tego okresu jeszcze nie miałem  :-[ pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet