Aktualności:

 • 08 Sierpień 2020, 08:45:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej  (Przeczytany 20889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 598
  • TWNA na Facebooku
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

po dłuższym milczeniu spowodowanym przez natłok pracy zawodowej powoli powracam na Forum i do zagadnień stricte numizmatycznych. Dziś ostatecznie ułożyłem program III edycji TWNA, który dojrzewał w rozmowach z pozostałymi organizatorami już od zakończenia II edycji w lutym br. Oto rzeczony program:

Warsztaty zaplanowane zostały na 3 dni (czwartek-sobota) i będą obejmować następne moduły tematyczne:
8 września (od godz. 12.00 do 19.00, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00 oraz na kawę):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
9 września (od godz. 10.00 do 18.30, między modułami obiad - od 14.30 do 15.30):
- „Numizmatyka a prawo. Karne, administracyjne oraz cywilne aspekty kolekcjonowania monet ze szczególnym uwzględnieniem numizmatyki antycznej” – 1,5 godz. wykładu + 45 min. dyskusji
- „Nummus locutus. Legendy i skróty na monetach republiki rzymskiej oraz imperialnych i prowincjonalnych” – 1,5 godz. wykładu + 45 min. dyskusji
- „Personifikacja Rzymu na monetach od republiki do późnego cesarstwa” – 1,5 godz. prezentacji + 30 min. dyskusji
- „Artemida/Diana na monetach antycznych” – 1,5 godz. prezentacji + 30 min. dyskusji
10 września (od godz. 10.00, o godz. 14.00 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Czyszczenie i konserwacja antycznych monet brązowych” - 2 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń.

Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne).
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” - moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) poświęcony następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V.
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – moduł (opracowany przez K. Jarzęckiego) poświęcony m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie.
- „Numizmatyka a prawo. Karne, administracyjne oraz cywilne aspekty kolekcjonowania monet ze szczególnym uwzględnieniem numizmatyki antycznej” – moduł (przygotowany przez P. Grońskiego) obejmie prezentację podstawowych przepisów prawnych regulujących obszary istotne z punktu widzenia numizmatyki z odniesieniem do konkretnych przykładów i orzeczeń sądowych oraz stanowisko służb archeologicznych, naukowców i organów Policji; po wykładzie przewidziana dyskusja, w trakcie której autor postara się pomóc w wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości dotyczących stosowania przepisów związanych z kolekcjonowaniem monet.
- „Nummus locutus. Legendy i skróty na monetach republiki rzymskiej oraz imperialnych i prowincjonalnych” – moduł (opracowany przez B. Awianowicza) poświęcony rozwiązywaniu skrótów w tytulaturze urzędniczej i cesarskiej oraz w podpisach bóstw i personifikacji na monetach rzymskich z uwzględnieniem odpowiednich form gramatycznych oraz tłumaczeniu i interpretacji napisów łacińskich (na monetach republiki i cesarstwa) i greckich (na monetach prowincjonalnych okresu cesarstwa).
- „Personifikacja Rzymu na monetach od republiki do późnego cesarstwa” – moduł (przygotowany przez J. Rakoczego) poświęcony przemianom wizerunku Romy (personifikacji Rzymu) oraz symboli z Rzymem związanych (wilczyca, Romulus i Remus).
- „Artemida/Diana na monetach antycznych” – moduł (przygotowany przez K. Jarzęckiego) poświęcony różnym przedstawieniom Artemidy na monetach greckich i odpowiadającej jej Diany na monetach rzymskich obejmujące różnorodne przedstawienia bogini od Efezu, poprzez greckie poleis i królestwa hellenistyczne krainy aż po Rzym i jego prowincje do III w. po Chr.
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – moduł M. Kołyszki popularyzujący fachową wiedzę konserwatorską, jaką zastosowano m.in. do oczyszczania i zabezpieczania monet rzymskich ze skarbu w Ptolemais, oraz przynoszący praktyczne porady na temat rodzajów patyny, metod czyszczenia i konserwacji monet brązowych starożytnej Grecji i Rzymu, z których część będzie można zastosować w warunkach domowych.

Warsztaty poprowadzą:
- Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (1. wyd. w r. 2006, 3. w 2010 r.), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (2010) oraz artykułów z zakresu epigrafiki i numizmatyki antycznej; współpracuje z wiedeńskim Institut für Numismatik und Geldgeschichte.
- Paweł Groński – Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.
- Krzysztof Jarzęcki – archeolog, członek Toruńskiego Oddziału PTN, autor pracy magisterskiej o monetach bosporańskich oraz artykułów na ten temat, tłumacz tekstów numizmatycznych z j. rosyjskiego, w przygotowywanej pod kierunkiem prof. Mariusza Mielczarka rozprawie doktorskiej bada m.in. mennictwo północnych wybrzeży Morza Czarnego.
- Marek Kołyszko – archeolog – specjalista w zakresie konserwacji zabytków archeologicznych, kierownik Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Instytutu Archeologii UMK, oczyszczał i konserwował m.in. monety rzymskie ze skarbu odkrytego przez polską ekspedycję w Ptolemais (Libia) w 2007 r.
- Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, członek Toruńskiego Oddziału PTN, autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych oraz gotowej już rozprawy doktorskiej o skarbach monet rzymskich z terenów Polski, napisanej pod kierunkiem prof. Mariusza Mielczarka.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca sierpnia 2011 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 100 zł za całość, 70 zł za dwa dni lub 40 zł za udział w wybranym module jednodniowym (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów udział darmowy (dodam, że zwolnienie z opłat studentów możemy wprowadzić dzięki ofiarności m.in. członków Forum TPZN, którzy zechcieli wspomóc Fundację "Traditio Europae" 1% swego podatku).

Prosimy o wpłaty najpóźniej do 6 września 2011 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Mam nadzieję, że kolejna edycja Warsztatów w powyższym kształcie spełni choć część Państwa/Waszych oczekiwań. Zachęcam do dzielenia się ze mną opiniami tutaj i na odsłonie TWNA na Facebooku: http://www.facebook.com/media/set/fbx/?set=a.110166452370042.15712.100001300646124#!/pages/Toru%C5%84skie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063?sk=wall

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Bartosz Awianowicz
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2017, 19:47:16 wysłana przez TomekP »

Aurelius

 • Członkowie TPZN
 • Stały bywalec
 • *
 • Wiadomości: 680
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Maj 2011, 07:23:12 »
A zatem do zobaczenia  :) P.S. Dziękuję za płytę z materiałami.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2011, 07:34:09 wysłana przez Aurelius »

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 800
  • NOT IN RIC
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Maj 2011, 12:26:52 »
Panie Bartoszu! Z podziwem patrzę na ten kawał dobrej roboty, którą Pan robi!

Imponuje mi też Pana metodyczność i zorganizowanie. Chciałem się dzisiaj poobijać, ale teraz, po Pana poście, jakoś nie wypada...
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Hermogenes

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 598
  • TWNA na Facebooku
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj 2011, 13:12:07 »
Drogi Pawle!

Już się cieszę na nasze wrześniowe spotkanie w Toruniu i Twój wykład :)

Szanowny Panie Lechu!

Dziękuję za miłe słowa, ale to przecież dopiero zapowiedź tego, co będzie za cztery miesiące, więc może się Pan dziś śmiało "poobijać". Ja sam, gdyby nie konieczność przygotowania jutrzejszych zajęć, też chętnie odpocząłbym sobie...

Pozdrawiam serdecznie!

B.A.

Aurelius

 • Członkowie TPZN
 • Stały bywalec
 • *
 • Wiadomości: 680
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maj 2011, 13:28:00 »
Ja też Bartku zacieram ręcę na samą myśl o spotkaniu i Warsztatach   :) P.S. Niestety również dzisiaj jestem daleko od obijania ... ahhh...

DIVUS JULIUS

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 38
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj 2011, 22:02:25 »
Zdaję sobie sprawę ze mamy dopiero maj - ale bardzo się cieszę ze kolejne warsztaty się odbędą. Wstępnie jestem zdecydowany wziąć udział. Nie mogę na tę chwilę niestety potwierdzić na 100% czy uda mi się  przyjechać, ale proszę wstępnie wpisać mnie na listę uczestników.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2011, 23:35:39 wysłana przez DIVUS JULIUS »

Chalupski

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 488
 • Zbierajmy monety!
  • Zbierajmy monety
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maj 2011, 23:30:25 »
Przymierzę się do udziału.
Najprawdopodobniej 2 dni - 9 i 10 września.
Jurek

zenonmoj

 • Rada Oficerów TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 3 706
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2011, 11:52:29 »
Witam!
Proszę o wstępne wpisanie na listę uczestników.
Może wreszcie uda mi się do Torunia dojechać...
Pozdrawiam
Zenon M.

Hermogenes

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 598
  • TWNA na Facebooku
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maj 2011, 17:57:35 »
Quirites,

voluntate vestra adventus Thorunium valde gaudeo!

Rzymianie,

wasza wola przybycia do Torunia cieszy mnie wielce!

Kiedy tylko termin III edycji TWNA będzie się zbliżał, będę Panów prosił o dokładniejsze dane, tj. imię, nazwisko i adres, bym po zakończeniu warsztatów mógł przesłać Panom wykorzystane prezentacje i ewentualnie inne materiały.

Tymczasem pozdrawiam serdecznie!

B.A. 

Mutaxi

 • Członkowie TPZN
 • Stały bywalec
 • *
 • Wiadomości: 225
 • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Maj 2011, 19:46:14 »
Witaj Bartku,

wbijam na Republikę, będę 09.09.11 pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia

Andrzej

hermiona

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Czerwiec 2011, 14:40:56 »
Witam!

ja również bym chciała uczestniczyć w tych warsztatach:) w zasadzie to jestem na to zdecydowana...:)

Hermogenes

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 598
  • TWNA na Facebooku
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Czerwiec 2011, 16:22:06 »
Salvete!

Dziękuję za kolejną deklarację uczestnictwa. W imieniu organizatorów mogę śmiało powiedzieć, że cieszy nas uczestnictwo każdego z Forowiczów TPZN!

Valete!

B.A.

Orpio

 • Członkowie TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 1 359
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpień 2011, 22:22:20 »
Witam wszystkich (po krótkiej przerwie)!

Warsztaty coraz bliżej, czas na jakieś deklarację!  ;)

Ja będę (najprawdopodobniej) na dwa dni 9-10 września.  :D Już się na to cieszę!
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Mutaxi

 • Członkowie TPZN
 • Stały bywalec
 • *
 • Wiadomości: 225
 • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Sierpień 2011, 12:39:52 »
Kochani,

a jak to jest z wieczorami, noclegami, jakieś spotkanka? Gdzie nocujecie?

Pozdrowionka

A.

Orpio

 • Członkowie TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 1 359
Odp: III edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Sierpień 2011, 16:01:39 »
Andrzeju,

dałem znać na priv.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet