Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 06:16:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skład chemiczny monet Aureliana XXI  (Przeczytany 7898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Skład chemiczny monet Aureliana XXI
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Maja 2011, 22:38:06 »
Jak już wcześniej wspomniałem - może we wtorek będę wiedział coś więcej. Nawet jeśli to badania tylko powierzchniowe to myślę, że grzechem byłoby nie skorzystanie z takiej okazji. Teraz, jeśli ten typ badania się potwierdzi, może dam do analizy denarki z I/II wieku. To może dać bardziej miarodajne wyniki.  :)

Panie Zenonie, dziękuję bardzo za zdjęcie. Niestety niemiecki jest mi obcy, jeśli mógłby Pan przybliżyć co jest napisane pod tymi tabelkami. Chodzi mi o to na ilu monetach wykonano te próbki, jakie były stany zachowania itd.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Skład chemiczny monet Aureliana XXI
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Maja 2011, 08:31:15 »
Piotrze ciekawy pomysł z tym badaniem, ale nie napalał bym się z efektywnością tego przedsięwzięcia, w sieci można znaleźć sporo artykułów dotyczących badań X-Ray:
[DOC] Study and Comparison of Coins by X-ray Diffraction (XRD) /wpisz w google/
czy też wykorzystanie do badań tekstury
http://trajan.numizmat.net/papers/num13.pdf

wychodzi na to, że w zależności od tego pod jakim kątem badana jest próbka (właśnie nie cała moneta) wyniki dla tego samego obiektu są różne, rozłożenie metali w monecie jest nierównomierne (tu więcej srebra a w innym mniej).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rentgenografia_strukturalna
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Skład chemiczny monet Aureliana XXI
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Maja 2011, 18:26:31 »
Grzegorzu, miałeś rację.
Spektrometr na którym wykonano badania:
http://www.metalogis.com/pl/spektrometry-xrf

zakładka alfa.

No trudno. Myślę jednak, że jeśli nadarzy się ponownie okazja na badanie - spróbuję ponownie - tym razem może będą to denarki II wiek i antoniniany z III.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Skład chemiczny monet Aureliana XXI
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Maja 2011, 10:09:46 »
Panie Zenonie, dziękuję bardzo za zdjęcie. Niestety niemiecki jest mi obcy, jeśli mógłby Pan przybliżyć co jest napisane pod tymi tabelkami. Chodzi mi o to na ilu monetach wykonano te próbki, jakie były stany zachowania itd.

W tabelce: geprägte Oberfläche = wytłoczona powierzchnia, Kern = jądro, wnętrze
Pod tabelką: Koncentracje (w % wagi) komponentów metalicznych badanych powierzchni antoniniana Aureliana / Probusa, wartości uśrednione i standardowe różnice dla n=10 pomiarów.
ESMA/WDX to metoda badania lub urządzenie - drobiazgowo opisane w innym miejscu - wytrącanie jakichś tam jonów i ich mierzenie/liczenie... Metoda nie całkiem nieinwazyjna, po badaniu pozostaje na powierzchni malutki "krater".

Dziełko z którego te tabelki pochodzą, to praca doktorska na temat metod posrebrzana monet rzymskich od czasów republiki: serrati, subaerati, antoniniani, falsy. Ciekawe, choć dla mnie to w większości fachowa chińszczyzna :(. Jednak z tego co zrozumiałem, badana była grubość powierzchniowej warstwy srebra, jej skład, a także skład tego co jest pod tą warstwą - to zresztą wynika z tabelek.

Co do stanu zachowania monetek, to zdjęcia badanych egzemplarzy wkleiłem obok tabelek: na moje skromne oko "nearly extremely fine or good very fine with almost full silvering" (wolę opisowo, niż cyferkami)  ;)

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

stokrotka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Skład chemiczny monet Aureliana XXI
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Września 2023, 16:20:19 »
Potrzebuję pomocy w przebadaniu składu chemicznego denarów z 2. połowy XIV w. z Kujaw. Wyniki potrzebne na konferencję w czerwcu 2024 r. Nie mam zbyt wiele pieniędzy, żeby zapłacić. Czy może mi Pan pomóc? Monet jest 13.

 

R E K L A M A
aukcja monet