Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 02:11:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?  (Przeczytany 40988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maciekp

  • Gość
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Listopada 2011, 13:51:40 »
Dla przykładu podam, że katalog ortów Zygmunta III bez kolorowych zdjęć, formatu zwykłego zeszytu szkolnego, stron raptem 110...kosztuje 90zł

Radzikowskiego, któremu daleko do "ekskluzywności" formy, w jakiej został wydany, nabyłem za 120 zł. Może i przepłaciłem. ;) Iger trzyma się na poziomie 200 zł. "Tryptyk" pana Suchanka dotyczący mennic - OK, ktoś napisał, że istnieje nieco tańsze wydanie z miękką oprawą. Ale ja nie mogę go jakoś znaleźć, a miałem fazę i na gdańską, i na toruńską. Tylko że ceny zaczynały się od 120 zł. Fakt, że to już dość specjalizowane pozycje.

marcin_sz_77

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 637
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Listopada 2011, 21:36:27 »
Jak ktoś chce zobaczyć i przejrzeć książkę to warto wybrać się do empik-u bo ona tam na półce jest
W Manufakturze egzemplarz to już chyba dość sporo ludzi ją przewertowało bo okładka już jest naddarta  ;D   
TPZN nr 51 - Brakteaty krzyżackie

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 357
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Listopada 2011, 21:48:42 »
Oj, odnoszę niepokojące wrażenie, że moje słowa dot. książki p. Dylewskiego są trochę niewłaściwie odbierane. :)

Samą publikację, jako taką oceniam (paradoksalnie porównując do tego co wcześniej mówiłem!) bardzo dobrze. Wręcz cieszę się, że taka publikacja ukazała światło dzienne.
Moja krytyka i negatywna ocena wynika jedynie z tego, że patrzę na tę książkę przez pryzmat tego co stara się stworzyć wydawca/autor/sprzedawcy. Oceniam tę pozycję pod kątem tego iż ma to być następczyni "Tysiąca lat...", nowy Kałkowski etc. etc. I stąd taka kiepska ocena.
Gdyby to było reklamowane inaczej, mniej buńczucznie (zresztą pisałem o tym wyraźnie w poprzednim poście), moja ocena byłaby znacznie wyższa.

I tak na marginesie, podajecie Panowie złe przykłady książek - niemal wszystkie wskazane pozycje to literatura fachowa, katalogowa. I jako taka nie miały być skierowane do szerokiego grona odbiorców tylko do osób, które akurat konkretne typy monet zbierają... ;)
Lepiej już byłoby odwołać się do ceny "Tysiąca lat...", która w 1981 r. wynosiła 400 zł (dla porównania, moja Mama pracowała wtedy na pełnym etacie jako salowa w żłobku i zarabiała 2400 zł miesięcznie - jak widać wydatek na książkę prof. Kałkowskiego mocno by ją uderzyło po kieszeni).

DagonX 8)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

saccus73

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Listopada 2011, 22:21:57 »
Wracając do (wy)ceny nowego wydania - pojawiło się już na alle... nawet za 180 zł  ??? co można nazwać lekką przesadą.
http://allegro.pl/historia-pieniadza-na-ziemiach-polskich-dylewski-i1964225797.html

Pracowałem kiedyś w drukarni, między innymi przy produkcji książek - cały etap od przygotowania komputerowego aż do produktu finalnego prosto w ręce klienta.  Koszt jednego przykładowego egzemplarza przy nakładzie kilku tysięcy sztuk wynosił wtedy o ile dobrze pamiętam niecałe 8 złotych (ładne wydanie, kilkaset stron tekstu, foliowana okładka), natomiast ta sama książka już w księgarniach kosztowała ok.50 złotych.
Wliczając w to honorarium autora, zysk wydawnictwa, wszelkie podatki, zarobek hurtowni/księgarni powstaje niezłe przebicie które niestety przekłada się na cenę końcową.
Zupełnie jak w starym mądrym przysłowiu: "...lepsze deko handlu niż kilo roboty..."

maciekp

  • Gość
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Grudnia 2011, 15:59:26 »
Książkę udało mi się zdobyć dzięki poleconemu wyżej sklepowi za łącznie 115 zł. Obsługa klienta znakomita.
Co do samej publikacji - ogromny format. Nie uznaję tego za wadę, ale trzeba przyznać, że mogłaby być trochę poręczniejsza. Nie znam się na kosztach drukarskich, ale książka sprawia wrażenie, że została wydana możliwie wysokim kosztem - w tym sensie, że użyto niesamowitego papieru kredowego, twarda błyszcząca oprawa, ogólnie dawno nie spotkałem się z tak solidnym wydaniem. Odnośnie zawartości merytorycznej - lubię rozbudowane narracje, ale formuła tego "albumu" też mi odpowiada. Informacje są bardzo systematycznie przekazywane. Wielkie słowa uznania dla Autora za bardzo przejrzyste tabele z danymi poszczególnych mennic za kolejnych władców. Tego mi było trzeba! Ogólnie publikacja do popatrzenia na piękne numizmaty i usystematyzowania wiedzy.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2011, 16:01:07 wysłana przez maciekp »

piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Stycznia 2012, 16:21:04 »
Pozycja zakupiona :) uważam, że bardzo dobra.

Ciekawe jak zdobyć autograf autora??
Legitymacja: TPZN nr 061

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Stycznia 2012, 18:17:35 »
Oglądałem książkę w Empiku, format faktycznie duży 255X355 mm (trochę większy od 250×353 B4) podobny do książki Garbaczewskiego Ikonografia... 220X305 mm (Kałkowskiego Tysiąc Lat... 210×297 A4) ale nie przesadzajmy są większe książki, no tak albumy hihi :) Twarda oprawa dla tego typu wydań albumowych jest dużym atutem, tu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że mamy do czynienia z albumem leksykonem, nie jest to książka do poduszki, chociaż jak ktoś ma duże łóżko i chce delektować się obrazkami, może na swój sposób podejść do tego bardziej rytualnie. Szybko to z półek nie zniknie. Kiedy dopłyną do mnie pieniądze zakupię ją no tak teraz muszę jeszcze plecak odpowiedni wziąć by ją zabrać :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Stycznia 2012, 12:46:36 »
Książkę kupiłem w Empiku - jako pierwszy nabywca (!) dostałem nawet rabat...   ;)
Znalazłem już trochę czasu, aby do niej zajrzeć i moja ocena jest jak najbardziej pozytywna.
Zacznę od ceny - jak na tego typu album jest raczej normalna. Nie spodziewałbym się na pewno ceny poniżej 100 PLN...
Co do zawartości: przede wszystkim jest co pooglądać. Zdjęć jest dużo i to w znakomitej jakości. Duże powiększenia są w moim mniemaniu wielkim plusem.
Teksty są w porządku - uwzględniają nowsze (od czasów Kałkowskiego jednak sporo latek minęło...) wyniki badań - a ten, kto oczekuje informacji bardziej fachowych lub wyczerpujących, powinien skorzystać z literatury fachowej.
Oczywiście nie jest to dzieło szczegółowo opisujące poszczególne monety / banknoty, ale tego od takiej pozycji nie powinno się oczekiwać.
Ostatecznie postawię ją na półce obok Kałkowskiego i tam sobię będzie stała, a od czasu do czasu podelektuję się pięknymi obrazkami...

ZM

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Stycznia 2012, 20:22:08 »
Pozycja zakupiona :) uważam, że bardzo dobra.

Ciekawe jak zdobyć autograf autora??

autograf autora będzie można zdobyć m.in 26 lutego podczas Giełdy Numizmatycznej Monetarium w Warszawie, gdzie o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie z autorem oraz dyskusja nt. rynku współczesnych wydawnictw numizmatycznych.

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Marca 2012, 16:58:42 »
A oto "Tysiąc lat monety polskiej" za taniochę (narazie 1,25 zł)
http://allegro.pl/tadeusz-kalkowski-tysiac-lat-monety-polskiej-i2223975407.html
jeszcze 4 godziny zostały
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2012, 17:01:31 wysłana przez swist@k87 »

Daniel82

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Sierpnia 2012, 08:37:43 »
Od dłuższego czasu śledzę tą książkę na allegro i jakoś nie miałem szczęścia trafić ja za przysłowiową złotówkę więc w końcu się przemogłem i zakupiłem za 30 zł przez Kup teraz. Ale chyba i tak nie przepłaciłem?

http://allegro.pl/tysiac-lat-monety-polskiej-tadeusz-kalkowski-i2550322619.html

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Sierpnia 2012, 09:24:08 »
Bardzo dobry zakup. Gratuluje ;)

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: Czy nie czas na nowe wydanie "Tysiąca lat monety polskiej"?
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Sierpnia 2012, 10:04:14 »
Ja mam wydanie z 1974. Czy w późniejszych wydaniach były zmiany ?

 

R E K L A M A
aukcja monet