Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:30:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 150975 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Postanowiłem otworzyć wątek o czyszczeniu monet i sprawach pokrewnych.
Zapewne każdy z nas często już z tym problemem się zmagał.
Proszę zarówno o przykłady pozytywne, jak i negatywne...

Przykład 1.
Monetka kupiona, aby sobie trochę czyszczenie poćwiczyć. Okazało się, że tak właściwie trzeba by całą patynę usunąć, żeby blaszka zrobiła się naprawdę wyraźna (choć stanu idealnego i tak nie udałoby się osiągnąć...), ale było mi jej jednak trochę szkoda, więc zostawiłem ją w stanie takim sobie średnim... I tak jest lepiej niż było, a w ręce monetka wygląda całkiem nieźle.

ZM

PS. Niestety oznaczenie mennicze nawet po czyszczeniu nieczytelne: P[??] - przypuszczam, że PLG albo PLN. Obstawiam to pierwsze, a jakie jest zdanie Kolegów?
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:26:10 wysłana przez TomekP »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Czerwca 2011, 11:36:35 »
Nr. 2
Tutaj problemem był awers, bo rewersu właściwie doczyszczać nie trzeba było. A monetka raczej rzadka (a i tania nie była...), więc musiałem przede wszystkim bardzo uważać, żeby nie popsuć. Stan oczywiście nie idealny, ale mnie się monetka teraz dużo bardziej podoba.

ZM

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Czerwca 2011, 12:16:26 »
A jaką metodę czyszczenia Pan zastosował?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Czerwca 2011, 14:45:34 »
Tę najbardziej konserwatywną: oliwka i dłutko miedziane.

ZM

PS. Zdaję sobie sprawę, że rezultaty mogłyby być lepsze, ale przede wszystkim nie chciałem popsuć. No i zdjęcia są nieubłagane - widać wszystko, czego gołym okiem się nie zauważa, każdą nierówność i każdy paproch. W ręku oba egzemplarze prezentują się dużo lepiej...

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Czerwca 2011, 18:59:30 »
Czyszczenie daje ogromną radość.Są też rozczarowania i kompletne porażki(chwila nieuwagi i pozamiatane).Jakiś czas temu ugotowałem sestercje w oleju tak że wytopilem z niej trochę cyny.Smrodu narobiłem garnek żonie spaliłem i mam  miedzianą sestercję :P
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwca 2011, 19:03:43 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Czerwca 2011, 23:00:22 »
PS. Zdaję sobie sprawę, że rezultaty mogłyby być lepsze, ale przede wszystkim nie chciałem popsuć.

Ależ przeciwnie - bardzo zadowalający rezultat. Podstawa to nie przegiąć. Ja eksperymentowałem trochę na poczerniałych monetach PRLu - klasycznie: cytrynka i cola, potem umycie, osuszenie, a czasem lekka oliwka rekreacyjna  ;) Nie wszystko zeszło, ale wyglądają jak nowe i pięknie się błyszczą  :) Chyba jestem sroką, bo lubię, co świeci... Oczywiście Rzymków z patyny nie obdzieram, ale w przypadku PRLu zdecydowanie podobają mi się bardziej błyskotki  ;)

Pozdrawiam

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Czerwca 2011, 07:57:32 »
był czas ze sie bawiłem w elektrolizę... prezentowałęm pare razy na forum monety przed i po. w sumie kiilka z totalnie nieczytelnych stały sie w 100% czytelne a nawet zaskoczyły jakością. ale pare też straciłem.. wnoski są takie że elektroliza jest dobra do monet pokrytych skamieniałą ziemią i zewnetrzną korozją. wtedy krótka elektroliza powoduje ze ten "kamien" odpada. wczesniej monete trzymałem w oliwce przez pare miesięcyi ziemia była dalej nie do ruszenia.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Czerwca 2011, 21:26:03 »
Zobaczymy, jak się ten denarek wyczyści...  ;)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Czerwca 2011, 22:07:42 »
Skoro o czyszczeniu mowa...
Jeśli dobrze kojarzę, to Pan również, Panie Zenonie, strzelał do zwierzaczków z hodowli niejakiego "carapuse..."
Pytanie - jak wyglądają monetki, po iluś tam miesiącach? Ja ze zgrozą stwierdziłem, że obrastają w jakieś dziwne zielonkawe ścierwo. Koszmar  :(
Czy zaobserwował Pan na swoich egzemplarzach podobne zjawisko ?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Czerwca 2011, 22:25:43 »
Skoro o czyszczeniu mowa...
Jeśli dobrze kojarzę, to Pan również, Panie Zenonie, strzelał do zwierzaczków z hodowli niejakiego "carapuse..."
Pytanie - jak wyglądają monetki, po iluś tam miesiącach? Ja ze zgrozą stwierdziłem, że obrastają w jakieś dziwne zielonkawe ścierwo. Koszmar  :(
Czy zaobserwował Pan na swoich egzemplarzach podobne zjawisko ?
Niestety, niektóre z moich też robią się nad wyraz dziwne... A szkoda, bo fajne i ciekawe. Przypuszczam, że były nie do końca doczyszczone i zostały tylko pomalowane "lakierem bezbarwnym", a teraz od środka się paskudzą. Będę musiał jakoś ten lakier ściągnąć i podczyścić je po swojemu (tzn. usunąć zielone świństwo i podmoczyć w oliwce...). Ale na razie całą akcję odwlekam, bo nie chcę czegoś popsuć.
A tak w ogóle to muszę pomyśleć o jakimś sensownym sposobie przechowywania mojego zbiorku. Obecnie trzymam wszystko w klaserkach, ale nie jestem tak całkiem pewny, czy jest to rozwiązanie optymalnie dla brązów. Mam wrażenie, że w tych "torebkach" klaserowych monety nie oddychają i koncentruje się tam minimalnie wilgoć.

Pozdrawiam
Zenon M

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwca 2011, 09:08:22 »
z zaciekawieniem sledze slowne poczynania kolegow odnosnie monetek rzymskich/greckich i bije czolobitna dla ich wiedzy. po wazeliniarskim wstepie, chcialbym podpowiedziec cos o tym zielonkawym syfie na monetach z brazu (czasami na miedziakach tez taki syf wychodzi) po zle przeprowadzonej elektrolizie. pewnie pan czysciciel od zwierzatek nasypal zwyklej soli oraz uzyl elektrody z nieodpowiedniego metalu. ze swojego doswiadczenia wiem, ze dobre rezultaty daje elektroliza w oparciu o stalowa elektrode (mozna jakis noz lub stara stalowa lyzke wykorzystac), dwie duze lyzki sody na litr wody i kontrolowac proces co jakis czas. monete zasyfiala ta zielona franca trzeba by jeszcze raz poddac dluzszej elektrolizie, zeby wygryzlo ten syf. pozniej pocisnac starwaxem do miedzi, dokladnie wymyc zwykla woda (dluzej lub krocej w zaleznosci od porowatosci powierzchni), nastepnie w wodzie destylowanej pare razy wygotowac i do oliwki. powinno pomoc, choc po jakims czasie moetka troche sciemnieje mimo wszystko.

nie wiem jak to sie ma do rzymkow, ale trzymanie monet z duza zawartoscia miedzi w klaserach prowadzi po jakims czasie (zaleznie od klaseru) do wytworzenia sie jakiego lepkiego nalotu na monetach. najlepiej kupic sobie pare paletek o odpowiednich otworach zaopatrzec sie w kapsle i gotowe - ladnie sie prezentuje i jest w miare bezpieczne dla monet.

pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lutego 2012, 10:13:35 »
Z okazji okazji postanowiłem ten stary, dobry wątek reaktywować.
Kupiłem ostatnio monetkę:
IMP C GAL VAL MAXIMINVS PF AVG
GENIO A-VGVSTI
 |A
MKV
Krążek o tyle ciekawy, że na rewersie zwyczajnemu (czyli nieciekawemu) Geniuszowi towarzyszy orzełek z wieńcem w dziobie. Jak wiemy, tego ptaszka dużo częściej widać w różnych kombinacjach (np. z Victorią lub z jeńcem po drugiej stronie) z Jowiszem (IOVI CONSERV...). Doczytałem, że ten zwycięski orzełek miał symbolizować podwyższony status Dazy, jako jedynego Augusta na Wschodzie po śmierci Galeriusza - konsekwentnie też (chronologicznie) motyw ten towarzyszy Maksyminowi w kolejnych mennicach od Syrii na zachód, w kierunku konfrontacji z Licyniuszem (Antiochia - Cyzicus - Nicomedia - Heraclea). To jedyne w RIC VI przypadki użycie tego motywu. Najrzadsze (R) są egzemplarze z Cyzicus.
Tak więc monetkę sobie ustrzeliłem, za stosunkowo nieduże pieniądze, bo za 8 euronów. Niestety (a może na szczęście) na zdjęciu całość wyglądała dość tragicznie... Nic to, pomyślałem sobie, spróbuję jakoś doczyścić.
Monetka doszła wczoraj  i ku mojemu zdziwieniu stwierdziłem, że ktoś potraktował ją ogniem!!! - nie wiem czy historycznie, czy w ramach próby czyszczenia. Ogniowe czyszczenie, jako rzecz wyjątkowo delikatną, niewprawnym w tej sztuce czyścicielom zdecydowanie odradzam!
W każdym razie nie pozostało mi nic innego, jak popiół usunąć (oliwka + dłutko miedziane + wykałaczki), no i proszę, zrobił się z tego brzydkiego kaczątka może nie łabędź śnieżnobiały, ale co najmniej jakieś inne, zdrowo wypasione ptaszysko.
Moneta w 100% czytelna, spore pozostałości srebrzenia, Daza ma bródkę i wąsik, a na rewersie nawet orzełkowe łapki widać!
Niewyraźny fragment poniżej centrum rewersu to nie wynik zużycia, ale specyfiki krążka, który jest w tym miejscu lekko wklęsły, więc stempel nie dobił.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, nie tylko Kolegów Czyścicieli

Zenon M
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2012, 10:15:43 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Lutego 2012, 11:13:04 »
Gratuluję cierpliwości przy czyszczeniu - reaktywował Pan nieco ten krążek i rzeczywiście stał się
czytelny.

Cytuj
(Antiochia - Cyzicus - Nicomedia - Heraclea). To jedyne w RIC VI przypadki użycie tego motywu. Najrzadsze (R) są egzemplarze z Cyzicus.

Może Pan nieco rozszerzyć znaczenie tej wypowiedzi.
Chodziło Panu o jedyne zestawienie Geniusza z orłem, czy o jedyne takie zestawienie
w odniesieniu do legendy GENIO AVGVSTI?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Lutego 2012, 11:38:53 »
Z tego co wiem, to GENIO AVGVSTI z orłem. Szczerze mówiąc nie znalazłem też w RIC VI innych Geniuszów z orłem - ale może nie szukałem wystarczająco dogłębnie.

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lutego 2012, 16:40:09 »
Cytuj
nie znalazłem też w RIC VI innych Geniuszów z orłem

W takim razie proszę wziąć na warsztat aleksandryjską serię GENIO POPVLI ROMANI
z lat 295-6. Znajdzie tam Pan wszystkich czterech pierwszych tetrarchów łącznie
z uzurpatorem Domitiusem Domitianusem.
Aby było ciekawiej, dla tego ostatniego mamy jeszcze ciekawszą wersję 1/2 follisa.

Można pomarzyć :-*

 

R E K L A M A
aukcja monet