Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:58:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza  (Przeczytany 4063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Lipca 2023, 10:01:35 »
Drodzy Panowie,

ponieważ w czerwcu przy okazji konferencji odwiedziłem znakomite Muzeum Calouste'a Gulbenkiana w Lizbonie ze wspaniałą ekspozycją monet greckich i punickich oraz medalionów z czasów Karakalii odkrytych w 1905 roku w Aboukir, a także może mniej efektowne, ale eksponujące niezmiernie ciekawe (częściowo jeszcze niepublikowane) skarby (w tym znaleziony w kontekście archeologicznym stempel denara Septymiusza Sewera) Regionalne Muzeum Historyczne w Sofii, zachęcam szczególnie do obejrzenia następujących odcinków:
&t=631s


Valete!

B.A.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Lipca 2023, 17:41:12 »
Bartku,

Ogromne dzięki za wirtualną wycieczkę po zacnych zasobach muzealnych :)

Zakładam, że uraczysz nas jeszcze jakimiś fotkami ciekawszych okazów...

Pozdrowionka,
  Tomek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lipca 2023, 23:59:23 »
Drogi Tomku,

proszę bardzo! Oto zdjęcia medalionów z Aboukir zakupionych przez Gulbenkiana od Jamesa Loeba w 1949 roku. Każdy z nich jest unikatem, każdy obecnie pobiłby rekord ceny antycznego numizmatu na aukcjach komercyjnych. Szanse na to są jednak znikome, bo choć muzeum Gulbenkiana jest formalnie placówkę prywatną, prowadzoną przez fundację, nie wyobrażam sobie, by sprzedało coś ze swym cymeliów...

Pozdrawiam serdecznie

B.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Lipca 2023, 00:00:13 »
I jeszcze kilka zdjęć medalionów...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Lipca 2023, 17:18:57 »
Cytując klasyka - "Złote, a skromne" :-*

Bartku, wielkie dzięki za te perełki :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Lipca 2023, 22:31:40 »
Drogi Tomku,

wierz mi, ekspozycja numizmatyczna Muzeum Calouste'a Gulbenkiana to było dla mnie absolutnie wspaniałe odkrycie. W Lizbonie byłem na zupełnie nienumizmatycznej konferencji i nastawiałem się raczej na wrażenia związane ze średniowieczem (katedra), zabytkami manuelińskimi i z XVIII wieku, a tu taka niespodzianka... W dodatku byłem w muzeum w czasie, gdy w jednym z moich ulubionych domów aukcyjnych była aukcja. Choć przegapiłem wiele dobrych monet, patrząc na wspaniałe obiekty zgromadzone przez ormiańskiego multimilionera, udało się wylicytować dwie sztuki, z których 1/48 statera z Fokai mogłaby się znaleźć jako archaiczna ciekawostka w kolekcji Gulbenkiana, bo nomos z Posejdonii już nie jako moneta w zbyt słabym stanie...

Serdeczności!

B.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Lutego 2024, 13:30:28 »
Drodzy Koledzy i Miłośnicy kanału Nummi loquuntur:

Uprzejmie informuję, że wczoraj prof. Bartosz Awianowicz założył konto na patronite i odtąd mamy wszyscy możliwość w prosty i nienachalny sposób wesprzeć finansowo jego znakomity kanał:

https://patronite.pl/nummiloquuntur.pl

Pokażmy Bartkowi, że doceniamy jego ogromną pracę i wiedzę stojące za tym kanałem. Nawet symboliczne kwoty (poziomy wsparcia zaczynąją się już od kwoty 10 zł miesięcznie), w przypadku wielu patronów, sumują się i mają duże znaczenie.

Kto jak kto, co jak co, ale Bartek i jego kanał na wsparcie zasługują, zwłaszcza że kanał istnieje już ponad 2 lata, a Bartek opublikował na nim 159 filmów!

Niestety nieco się spóźniłem i nie zostałem pierwszym patronem, lecz szóstym. Tym niemniej wierzcie mi, że to czysta przyjemność zostać patronem Bartka. Sami spróbujcie, a zobaczycie.

pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Ps. Jeśli któryś z użytkowników / członków TPZN jeszcze nie zna tego kanału to gorąco zachęcam, aby się z nim zapoznał. To chyba jedyny specjalizowany kanał o mennictwie antycznym w języku polskim na youtube, a jeśli nawet nie jedyny, to na pewno najlepszy!
« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2024, 19:33:53 wysłana przez Barnaba »

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Lutego 2024, 19:02:39 »
Jakiś czas temu nawet szukałem Nummi loquuntur na Patronite, ale wtedy bezskutecznie.
Świetna decyzja! Możemy w ten drobny sposób docenić wkład pracy w znakomity kanał i w popularyzację mennictwa antycznego.
Bardzo dobrze, że Pan Barnaba umieścił tutaj tę informację!

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 879
  • TPZN 080
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Lutego 2024, 21:35:49 »
Dobra inicjatywa, bo rzeczywiście należy docenić wkład i poświęcenie w propagowanie numizmatyki przez Pana Profesora. Mimo, że okres starożytnego Rzymu jest dla mnie abstrakcją, to z przyjemnością obejrzałem część odcinków na kanale  Numni Ioquuntur. Uwielbiam szelest starej literatury, widok rycin i oczywiście merytoryczne informacje przekazywane przez autora. Dzięki temu mogę podziwiać nieznane mi monety, poznawać co sobą przedstawiają.

Nie zagłębiałem się w regulamin, dlatego mam pytanie.
Na jaki okres podpisuje się patronat? Czy to kwartał, rok, czy do momentu anulowania?
Norbert

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Lutego 2024, 07:04:26 »
Ja też nie zagłębiałem sie w regulamin, ale zrozumiałem że w razie zapłaty karta, kwota wsparcia pobierana jest raz w miesiącu, a patronat jest na czas nieokreślony, przy czym w każdej chwili mamy opcję jego zakończenia lub zmiany kwoty płatności miesięcznych. Niczego (żadnych  formalnych zobowiązać) nie podpisujemy. W skrócie, przy płatnościach kartą, patronat jest zatem do odwołania. W przypadku płatności za pomocą blik jest to wówczas chyba płatność jednorazowa.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Lutego 2024, 09:34:01 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

przede wszystkim dziękuję Barnabie za promocję mojego Patronite. Zasad darowizn również sam się uczę, bo konto na Patronite założyłem w poniedziałek, a po weryfikacji przez platformę działa ono raptem od wtorkowego popołudnia. Większość obecnych Patronów wybrało, jak Barnaba, wsparcie bezterminowe (oczywiście można je, jak każdą stałą dyspozycję, zmienić), ale kilku wybrało wsparcie ograniczone do trzech miesięcy lub roku. Są więc obydwie możliwości. Stali widzowie Nummi loquuntur oraz uczestnicy TWNA wiedzą jednak, że skoro nagrałem już prawie 160 filmów bez żadnego dofinansowania, a Warsztaty organizuję od 14 lat, z obydwu aktywności nie zrezygnuję i śmiało można mnie wspierać w sposób stały.
Większość odcinków specjalnych - w różnych muzeach lub publicznych gabinetach numizmatycznych - nagrywałem podczas wyjazdów naukowych, do których z uwagi na długotrwałe i nasilające się niedofinansowanie nauki w Polsce często musiałem dopłacać lub w całości opłacać samodzielnie. Ponadto akurat na popularyzację najtrudniej zdobyć fundusze, bo w obowiązującym systemie taka działalność niemal zupełnie się nie liczy podczas ewaluacji. Środki z Patronite, mam nadzieję, zarówno ułatwią mi zagraniczne kwerendy, jak i pozwolą dofinansować udział zagranicznych prelegentów na TWNA, na co trudno wydobyć jakiekolwiek pieniądze z uczelni, bo formalnie jestem pracownikiem Instytutu Literaturoznawstwa, w którego działalności numizmatykę trudno zmieścić...

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam

B. A.

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Lutego 2024, 16:30:05 »
Większość obecnych Patronów wybrało, jak Barnaba, wsparcie bezterminowe (oczywiście można je, jak każdą stałą dyspozycję, zmienić), ale kilku wybrało wsparcie ograniczone do trzech miesięcy lub roku. Są więc obydwie możliwości. Stali widzowie Nummi loquuntur oraz uczestnicy TWNA wiedzą jednak, że skoro nagrałem już prawie 160 filmów bez żadnego dofinansowania, a Warsztaty organizuję od 14 lat, z obydwu aktywności nie zrezygnuję i śmiało można mnie wspierać w sposób stały.

Muszę wyjaśnić, że sposób realizacji wsparcia nie wynika z jakiejś niewiary w Nummi loquuntur ani tym bardziej w Pana. Wynika z prostych uprzedzeń zupełnie innej natury:
  • niechęci do zostawiania numerów kart płatniczych, jeśli nie jest to konieczne
  • niechęci do platformy PayPal - nie korzystania z niej, jeśli da się inaczej

Piszę za siebie, lecz wydaje mi się że inni "terminowcy" również się pod tym podpiszą. Jestem stałym widzem kanału i można mnie uznać za patrona nie mniej pewnego od "subskrybentów" :)
Życzę powodzenia i jak najwięcej patronów!

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Lutego 2024, 00:41:58 »
Drodzy Panowie,

ponieważ w czerwcu przy okazji konferencji odwiedziłem znakomite Muzeum Calouste'a Gulbenkiana w Lizbonie ze wspaniałą ekspozycją monet greckich i punickich oraz medalionów z czasów Karakalii odkrytych w 1905 roku w Aboukir, a także może mniej efektowne, ale eksponujące niezmiernie ciekawe (częściowo jeszcze niepublikowane) skarby (w tym znaleziony w kontekście archeologicznym stempel denara Septymiusza Sewera) Regionalne Muzeum Historyczne w Sofii, zachęcam szczególnie do obejrzenia następujących odcinków:
...

Valete!

B.A.

A odwiedzil Pan moze Muzeum Pieniadza w Lizbonie (niedaleko) - https://www.museudodinheiro.pt/en ? Jesli nie, to bardzo polecam, maja tam tez troche ciekawych monet i banknotow,
linki do kilku zdjec:
https://drive.google.com/file/d/1Ko2hX-2uahoGipxc76oFef6EOIZguAvb/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KnCLzkaMSzKF8GBv-Z2jH5NZZsanEalb/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KmhmS5dLUYGQwn409syzm284xXD6bbkg/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KhpfX3C-ufZ4LotBNsW9RoLdOF7wXHCy/view?usp=sharing





« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2024, 00:45:22 wysłana przez dusiolek »
Pozdrowienia, Tomasz

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Lutego 2024, 16:45:45 »
Większość obecnych Patronów wybrało, jak Barnaba, wsparcie bezterminowe (oczywiście można je, jak każdą stałą dyspozycję, zmienić), ale kilku wybrało wsparcie ograniczone do trzech miesięcy lub roku. Są więc obydwie możliwości. Stali widzowie Nummi loquuntur oraz uczestnicy TWNA wiedzą jednak, że skoro nagrałem już prawie 160 filmów bez żadnego dofinansowania, a Warsztaty organizuję od 14 lat, z obydwu aktywności nie zrezygnuję i śmiało można mnie wspierać w sposób stały.

Muszę wyjaśnić, że sposób realizacji wsparcia nie wynika z jakiejś niewiary w Nummi loquuntur ani tym bardziej w Pana. Wynika z prostych uprzedzeń zupełnie innej natury:
  • niechęci do zostawiania numerów kart płatniczych, jeśli nie jest to konieczne
  • niechęci do platformy PayPal - nie korzystania z niej, jeśli da się inaczej

Piszę za siebie, lecz wydaje mi się że inni "terminowcy" również się pod tym podpiszą. Jestem stałym widzem kanału i można mnie uznać za patrona nie mniej pewnego od "subskrybentów" :)
Życzę powodzenia i jak najwięcej patronów!

Drogi Panie,

dziękuję serdecznie za wyjaśnienie i oczywiście za wsparcie. Osobiście wspieram inne inicjatywy na Patronite przez PayPal, ale oczywiście jestem jak najdalszy od narzucania komukolwiek sposobu płatności. Doceniam każdą wpłatę: i bezterminową, i terminową.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Bartosz A.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Nummi loquuntur - kanał Bartosza Awianowicza
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Lutego 2024, 16:49:00 »

A odwiedzil Pan moze Muzeum Pieniadza w Lizbonie (niedaleko) - https://www.museudodinheiro.pt/en ? Jesli nie, to bardzo polecam, maja tam tez troche ciekawych monet i banknotow,
linki do kilku zdjec:
https://drive.google.com/file/d/1Ko2hX-2uahoGipxc76oFef6EOIZguAvb/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KnCLzkaMSzKF8GBv-Z2jH5NZZsanEalb/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KmhmS5dLUYGQwn409syzm284xXD6bbkg/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KhpfX3C-ufZ4LotBNsW9RoLdOF7wXHCy/view?usp=sharing
[/quote]

Drogi Panie,

w czerwcu nie miałem już na to niestety czasu (konferencja była intensywna, a po niej musiałem jeszcze przeprowadzić online zaległe zajęcia ze studentami). Wybieram się jednak do Lizbony ponownie w tym roku. Tym razem jedynie turystycznie. Chętnie więc skorzystam z Pańskiego polecenia i odwiedzę Museu do Dinheiro.

Pozdrawiam serdecznie

B.A.

 

R E K L A M A
aukcja monet