Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:31:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151242 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #135 dnia: 17 Maja 2016, 16:05:01 »
monetkę ze Stanów posłano tym paskudnym, e-bayowym "programem wysyłki międzynarodowej" - kosztowało to dwa razy więcej niż sama moneta, a trwało cztery tygodnie!!!
Na szczęście doszła, a i tak "wyszedłem na swoje"...

ZM

Czasem mozna wynegocjowac tansza i prostsza przesylke ale trzeba to zrobic przed zakonczeniem aukcji, bo potem podobno sie nie da.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #136 dnia: 17 Maja 2016, 16:44:58 »
Zawsze próbuję w takich wypadkach negocjować - niestety, dla sprzedawcy to wygodne, bo przerzuca cały kłopot z wysyłką na kogoś innego, a ebay straszy, że w przypadku zmiany "nie bierze odpowiedzialności" itp. Post factum, jeśli płaci się PayPal'em, to nic nie da się zrobić, bo pieniądze przeznaczone na wysyłkę automatycznie nie idą do sprzedawcy, tylko do tych oszustów z Pitney Bowes... - uważam za ordynarne oszustwo fakt, że dostarczona przez sprzedającego (na czas) do ichniejszego centrum przesyłka leży tam przez dwa tygodnie z adnotacją: "Processing at Global Shipping Center". W tym czasie US Post Service i Poczta Polska dawno dostarczyłyby to do mnie do domu!
Staram się takich aukcji unikać, ale ostatnio coraz ich więcej - ebay "oferuje" ten program "z automatu" i często się nie da...

ZM

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #137 dnia: 01 Września 2016, 21:44:32 »
Abstrahując od estetyki takiej monety, mam jednak na poważnie pytanie - w jaki sposób, czym wg Panów została wyczyszczona ta moneta? http://allegro.pl/rzym-100-orginalna-859-i6460377857.html

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #138 dnia: 02 Września 2016, 06:51:18 »
Trudno powiedzieć:
- wyczyszczona jest "do gołego metalu" - patyny całkowicie brak, choć na rewersie widać zdaje się jakieś resztki zanieczyszczeń,
- po czyszczeniu została pewnie poddana jakiejś formie repatynacji, albo też długo sobie gdzieś leżała, co tłumaczyłoby jej obecny kolor, w sumie nawet dość estetyczny,
- awers stosunkowo mocno wytarty, rewers częściowo niedobity (błąd krążka?),
- brak widocznych śladów po brutalnym czyszczeniu mechanicznym.
Podsumowując, stawiałbym na jakąś formę czyszczenia chemicznego lub ogniowego z patyną wtórną. Gdyby moneta była w lepszym stanie zachowania, wyglądałaby całkiem przyzwoicie. Ten sam sprzedawca oferuje kilka monet, które spotkał dużo gorszy los, np. http://allegro.pl/rzym-100-orginalna-860-i6460378992.html...

ZM

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #139 dnia: 02 Września 2016, 13:09:46 »
Zakładając, że moneta o którą pytałem posiadała jakiś rodzaj nieszlachetnej patyny, grynszpanu itp. otwartym pozostaje pytanie jaki to środek chemiczny potrafi tak, całkiem sensownie, wyczyścić monetę, nie trawiąc miedzi? Bo ze stwierdzeniem o nie zastosowaniu środków mechanicznych zgadzam się w zupełności. A jeśli to metoda ogniowa, to czy mogę liczyć na przybliżenie jej i kolejnych kroków, które trzeba poczynić i zastosować by osiągnąć taki efekt?
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2016, 13:12:29 wysłana przez Jack »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #140 dnia: 02 Września 2016, 23:08:29 »
Osobiście do usuwaniu grynszpanu używam bardzo słabego roztworu winianu amonowo-sodowego i albo przecieram wacikiem albo kąpię monetę przez 1/2 do 1 godziny max.
Można też grynszpan wypalać ale to niezbyt elegancka metoda, która może zostawić czarne ślady na powierzchni, które też można usunąć winianem. Tej metody używam tylko w przypadkach wyjątkowo twardego grynszpanu, którego sama kąpiel nie rusza.

Zielony, tłusty nalot od PCV usuwam acetonem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #141 dnia: 03 Września 2016, 12:21:31 »
Metodę ogniową też bym stanowczo odradzał! Zwłaszcza, jeśli nie ma się doświadczenia w czyszczeniu.
W teorii niby proste: moneta w szczypczyki i wkładamy ją w płomień palniczka gazowego, przesuwając, obracając, wyciągając etc. do uzyskania pożądanego efektu. W praktyce bardzo łatwo można krążek przegrzać i monetę zwyczajnie zniszczyć...!

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #142 dnia: 03 Września 2016, 18:04:16 »
Oczywiście, trzeba sie na tym znać i mieć wyczucie. Używam zapalniczki gazowej, której płomień może osiągnąć ponad 1900C. Temperatura topnienia czystego srebra wynosi 962C.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #143 dnia: 27 Września 2016, 20:40:52 »
Walka z subaeratusem Kasjusza trwa ale efekty są już widoczne.Tak jak się domyślałem pod warstwą zielonego świństwa kryje się całkiem ładna moneta. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #144 dnia: 28 Września 2016, 00:00:50 »
a czym czysciles?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #145 dnia: 28 Września 2016, 18:04:11 »
Winian.Nie zamaczałem całej monety tylko wsadziłem między dwa nasiąkniete nim płatki kosmetyczne.Unikałem całkowitego zamoczenia ze względu na miedziany rdzeń.Potem miedziane dłutko i delikatne skrobanie tego co puszcza.Najgorzej jest z tymi rdzawymi plamkami.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #146 dnia: 01 Października 2016, 20:57:53 »
Skończyłem  :) Te resztki już zostawię.Widać nawet koraliki Libertas.I tak przykryta warstwą zielonego świństwa ,okazała się bardzo ciekawa z duża ilością detali.
Cena oczywiście  była niższa niż wyczyszczonych egzemplarzy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #147 dnia: 01 Października 2016, 21:35:25 »
jak go podczyscić, a zwałszcza rewers
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #148 dnia: 02 Października 2016, 12:24:14 »
na dole po 10 min w wodzie utlenionej.... tyle ze wyszło pekniecie pod brudem
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #149 dnia: 02 Października 2016, 12:41:42 »
Ja bym spróbował to szarawe paskudztwo zaatakować tępawą igiełką, lekko naciskając, aż zacznie odpryskiwać. Do przemywania kontrolnego wacik ze spirytusem, woda utleniona też może być, ale spirytus jest neutralny.
Z innego rodzaju chemią dałbym sobie spokój. Tu więcej można popsuć niż naprawić...

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet