Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:02:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 150973 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #165 dnia: 05 Grudnia 2016, 15:49:40 »
Mozolnie sobie dłubię i wyszło chyba jednak A  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #166 dnia: 05 Grudnia 2016, 15:57:57 »
Nadal nie jestem do A przekonany, kreska po prawej stronie w literze A powinna być prosta

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #167 dnia: 05 Grudnia 2016, 16:03:22 »
Ale tam na dole widać szeryfy i przerwę między nimi. Góra faktycznie jeszcze do dopracowania.  :-\
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #168 dnia: 05 Grudnia 2016, 16:26:41 »
Mój głos jest przeciw B. Z tym zaokrągleniem u góry wygląda to raczej na R ale może być też A z kupką brudu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #169 dnia: 05 Grudnia 2016, 16:32:42 »
Mozolnie sobie dłubię i wyszło chyba jednak A  :)
Ma Pan tą przewagę, że ma Pan monetę w ręku. Mimo przerwy w dolnej kresce wygląda to może trochę bardziej na "A", ale robione z puncy do "B" ;-)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #170 dnia: 16 Marca 2017, 13:12:01 »
Najtrudniejszym chyba momentem w procesie czyszczenia jest ten, w którym trzeba przestać...
Dlaczego? - aby nie przedobrzyć.
W przypadku tego follisa, tzw. bramki z mennicy Ticinum po ostrożnym przemyciu spirytusem i wodą utlenioną okazało się, że pod warstwą skamieniałego brudu zachowało się jeszcze sporo oryginalnego srebrzenia. Potem całonocna kąpiel w oliwce, by ów brud nieco zmiękczyć i do roboty poszły igiełki.
Wynik całkiem niezły: pokazało się kilka niewidocznych detali, np. włosy na głowie Konstancjusza albo kropki w najwyższej warstwie "cegiełek" bramy, uwypuklone też zostały niektóre elementy: litery legendy, fałdy płaszcza i pteruges zbroi. I to by było na tyle.
Pewne fragmenty można by było zapewne jeszcze dodłubać, ale, jako że nie wiem, czy przy okazji czegoś nie popsułbym, dam sobie z tym spokój.
Dodam, że załączone zdjęcia, choć niezłe, nie w pełni oddają urok tej małej monetki - brakuje trochę tego tajemniczego lekko złotawego połysku pociemniałego srebrzenia...  :)

ZM
« Ostatnia zmiana: 16 Marca 2017, 14:07:02 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Kolejny przykład, gdzie zatrzymałem się w pół drogi - usunąłem tylko najgorsze paskudztwo (np. z nosa cesarza) i uwypukliłem niektóre szczegóły.Można by było czyścić dalej, ale już teraz w ręku monetka prezentuje się o niebo lepiej niż przed czyszczeniem, a nie jest "wydrapana do gołej blachy".
Nie muszę chyba dodawać, jak nieubłagana potrafi być fotografia - nie dość, że powiększa, to jeszcze rejestruje beznamiętnie wszystko to, co oko (a raczej nasz mózg), w ramach "programu dopasowywania i wygładzania" przed nami ukrywa. Moim zdaniem trzeba tu być ostrożnym: po zobaczeniu takiej fotografii automatycznie nabieramy chęci na dalsze poprawianie, dłubanie i usuwanie. Często całkiem niepotrzebnie...

Pzdrw
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Ostatnimi czasy rzadko się trafiają interesujące "wianuszki".
Dlatego też ucieszyłem się, gdy udało mi się ustrzelić egzemplarz ze stosunkowo rzadkiej edycji z Thessaloniki (z gwiazdką w polu).
Czyścicielskie prognozy na podstawie zdjęcia aukcyjnego były dla tej blaszki całkiem dobre - co zresztą potwierdziło się "w naturze".
Moneta wprawdzie dość wytarta (stan ok. III / very fine), ale po usunięciu - wyłącznie mechanicznym (igiełki) - różnokolorowego paskudztwa prezentuje się "w ręce" bardzo dobrze. Udało się zachować 99 procent zachowanej pod osadami porządnej, ciemnobrązowej patyny. Na ostatecznym zdjęciu widać jeszcze jakieś resztki czegoś na rewersie, ale nie będę tego zdłubywał, by patyny nie uszkodzić.

ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Domicjan Denar.
Wyglądał nieciekawie.Ale może być  przyzwoita monetka.Kilka dni i pokażę końcowy efekt.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Prawie koniec.  ;)
Rzadko coś czyszczę ale myślę że może być.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Prawie koniec.  ;)
Rzadko coś czyszczę ale myślę że może być.

Świetny efekt  :)
Jakas specjalna mikstura ???
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
A nic ciekawego 7% roztwór winianu amonowo sodowego.
Można kupić na Allegro za 15 zł
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Dawno niczego tu nie wklejałem, ale teraz chyba muszę...

1. Moneta w stanie oryginalnym (foto 1, aukcyjne) całkiem ładna, ale z "naroślami" pokrywającymi część legendy, zwłaszcza na awersie.

2. Po otrzymaniu przesyłki stwierdziłem, że już ktoś ją czyścił - to co wyglądało na ciemną patynę zaczęło złazić pp potraktowaniu wacikiem spirytusowym. Pod spodem pokazał się goły, paskudnie błyszczą metal. Czyli wartej zachowania patyny nie było wcale... Plus tej sytuacji: nie trzeba było uważać a narośł można było usunąć niemal całkowicie przy pomocy oliwki, wody utlenionej oraz mechanicznie, różnymi igłami (foto 2, rezultat czyszczenia).

3. Całość po czyszczeniu była szpetna, więc zdecydowałem, że krążek trzeba zrepatynować - co w sumie trwało kilkanaście minut (foto 3).

4. Rezultat optyczny był już całkiem niezły, ale udało się go jeszcze poprawić poprzez nawoskowanie i delikatne przetarcie papierkiem (foto 4).

5. Ogólnie rzecz biorąc nie lubię monet "wydartych do metalu" i staram się tej procedury unikać. W tym przypadku jednak mleko zostało już rozlane, a dzięki temu, że metal monety był w sumie dość "zdrowy", z efektu mojego czyszczenia jestem bardzo zadowolony. Oczywiście, pod lupą i w powiększeniu, na zdjęciach, całość wygląda dość chropowato - ogólna prezencja monety ("in hand") jest jednak dobra.

Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
... i jeszcze w innym oświetleniu i większym rozmiarze.

ZM

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Dorzucę do tematu dwie drachmy zakupione na All w nieciekawych stanach. 3 tygodnie delikatnej konserwacji.

 

R E K L A M A
aukcja monet