Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 18:13:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
No i pięknie!
 :)
ZM

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Świetna robota, gratuluję ! ;)
Pozdrawiam
Karol

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Kolejna monetka po zabiegu.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Super efekty, jestem pod wrażeniem :) a czy Kolega uchyli Rabka tajemnicy czym udało się zmiękczyć osad i grynszpan?

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
W tym przypadku poszło gładko. Moneta na kilka minut w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, stalowy rylec, delikatne skrobanie i wacik do wycierania, i tak parę razy. W przypadku Galiena, ryzykowałem,trzeba było siłowo skrobać grynszpan,, można uszkodzić powierzchnie. Generalnie przy monetach ze srebrzeniem, unikam środków chemicznych, zbyt ryzykowne. Poniżej jeszcze jedna monetka po zabiegu. Pozdrawiam

Kris2fer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Witajcie.
A jakie macie zdanie na temat moczenia w nafcie zamiast w oliwce? Bo podobno są lepsze efekty. Podobno. Czy nafta  w jakiś sposób wpływa negatywnie na powłoki monet? Macie jakieś doświadczenia?
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2022, 16:30:02 wysłana przez Kris2fer »

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Witajcie.
A jakie macie zdanie na temat moczenia w nafcie zamiast w oliwce? Bo podobno są lepsze efekty. Podobno. Czy nafta  w jakiś sposób wpływa negatywnie na powłoki monet? Macie jakieś doświadczenia?
Próbowałem i z nafta świetlną. Metodę zaslyszalem od Pana Andrzeja Ochmana. Według niego jest to jedyna bezpieczna metoda na miedziaki. Refleksje raczej negatywne. Moneta moczona przez dłuższy czas straci patyne, ale penetruje skamienialy piasek. Nie usunie wszelkiej szeroko pojętej korozii. Do tego smród eksperyment w domu odpada. A oliwka raczej mit detektorystow.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Właśnie odebrałem list z Rumunii, ciekawe co uda się wyczyścić...  :-* :-* :-*

Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Właśnie odebrałem list z Rumunii, ciekawe co uda się wyczyścić...  :-* :-* :-*

O kurcze. Ciekawość mnie zżera od samego patrzenia. Coś już potencjalnie wyjątkowego wpada w oko?
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Ło panie. Cały skarb.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Duży jest koszt takiego zestawu włącznie z wysyłką? O ile to oczywiście zechce pan tą informacje zdradzić.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Właśnie odebrałem list z Rumunii, ciekawe co uda się wyczyścić...  :-* :-* :-*
Coś już potencjalnie wyjątkowego wpada w oko?

Na razie wpadł mi w oko follis Leona i Vrbs Roma z żołnierzami zamiast wilczycy. Gdy poczyszczę wszystko to wrzucę fotki najciekawszych egzemplarzy.

Duży jest koszt takiego zestawu włącznie z wysyłką? O ile to oczywiście zechce pan tą informacje zdradzić.
Kupiłem go dosyć tanio, bo za 100 sztuk zapłaciłem (razem z wysyłką) 100 dolarów. ;)

Pozdrawiam
Karol

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
pare razy kupiłem takie loty. w 99% sa przebrane przez kopiacych... wiec sreberka czy złotka się nie znajdzie . a i stany są słabiutkie najczęsciej. ale powodzenia
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
ale powodzenia
Dzięki, na ten moment sprawa lotu nie wygląda zbyt kolorowo, bo większość monet nadaje się do śmieci.
Tylko 4 sztuki są w miarę ok: Vrbvs Roma z żołnierzami zamiast wilczycy, Leon,  Walentynian II z vot i Konstantyn z ręką Boga.
Jeszcze będę reanimował całkiem ładnego, ale bardzo skamieniałego fel temp reparatio.
Reszta ma marne rokowania...
Niestety, z tymi lotami często tak jest, czasem trafi się perełke (np. Kleopatre, albo rzadkiego prowincjonała), a czasem 100 trupów. :(

Reasumując, loty są jak rosyjska ruletka.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2022, 14:21:38 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
nie do konca w rosyjskiej ruletce szansa 1 do 6 a tu 1 do 100 :)
 ja raz trafiłem tulko monete z poppeą a w sumie na lotach byłem strasznie w plecy
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet