Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:42:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151225 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Nie rozstrzygnę na podstawie tych zdjęć czy moneta była czyszczona, ale myślę, że jakiegoś trojaka do dylematu kolegi Booboo jestem w stanie dorzucić.

Ciekawe więc która wersja bliższa prawdy.

Ostatnimi czasy bardzo dużo uwagi poświęcam brązom (głównie sestercom), przy których te wariacje kolorystyczno-stanowe są niesamowicie złożone. Chcąc upolować coś ciekawego za niewygórowaną kwotę stykam się z bardzo różnymi zdjęciami, ale zaobserwowałem pewną prawidłowość. Jeśli moneta pojawia się na zdjęciach z różnych okresów, od różnych sprzedawców etc. i na jednym jest bardziej zielona na innym mniej, to dla bezpieczeństwa zakupu, takie nierozstrzygnięte dylematy traktowałbym ze wskazaniem na większą zieleń na żywo. Miałem ostatnio kilka podobnych przypadków, w tym jeden wybitny. Mianowicie moneta, która miała kolory podobne do tych z drugiego zdjęcia kolegi Booboo, łapiąc pod specyficznym kątem sztuczne światło wyglądała na sympatyczną ciemną patynę natomiast w każdej innej pozycji była paletą jaskrawych zieleni i seledynów, dając nawet nie gorsze a wręcz odrzucający efekt. Choć widziałem w przeszłości monety różniące się znacząco w zestawieniu zdjęcie vs na żywo, to ten casus uświadomił mnie, że skala rozjazdu może być naprawdę niesłychana.

Nawet jeśli nie cała moneta jest w rzeczywistości zieleńsza, to są obszary takie jak brzuch wilczycy czy część krążka od 3h do 7h, które obstawiałbym jako zdecydowanie bardziej nasycone w rzeczywistości. Być może powiedziałbym, że prędzej była jakoś przyciemniana/”patynowana” niż czyszczona, ale śladów tego zabiegu też za bardzo nie widać.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Dzięki wszystkim za opinie.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
I w ten oto sposób, dzięki zmianie oświetlenia, moneta w czerwcu sprzedana za 240 GPB zostaje sprzedana dzisiaj za 650 GPB…

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Już kolejny raz Kolega zauważył taki myk na Republice Rzymskiej ;)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Wielka szkoda, że zazwyczaj brakuje dopełnienia takich historii w postaci miny nabywcy po odebraniu monety, ale to też kolejny przykład, że zawsze warto porządnie przeszukać archiwa przed zakupem a czasem wystarczy naprawdę minimum wysiłku, by znaleźć dany egzemplarz.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Już kolejny raz Kolega zauważył taki myk na Republice Rzymskiej ;)

Szkoda tylko, że zazwyczaj po fakcie. Za 240 bym ją kupił   :-X

majsterek007

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Szanowni,
przyznaję, że do tej pory przedmiotem moich zainteresowań była jedynie Polska królewska. Wydawało mi się, że jest to tak szeroki obszar możliwości, że zbierania i zabawy z tym związanej, wystarczy na wiele, wiele lat.
Absolutnym przypadkiem, dostałem jednak jakiś czas temu w prezencie kilkanaście starych rzymków (praktycznie wszystkie do czyszczenia) i... wpadłem :). Może nie miłość od pierwszego wejrzenia, niemniej jednak zauroczenie na pewno - w ostatnim czasie po nocach czyszczę sobie stare follisy. No ale co było do wyczyszczenia, zostało wyczyszczone. Z lepszym, gorszym skutkiem, ale wyczyszczone do poziomu, który mnie cieszy i zadawala.

Powstaje jednak pytanie. Co dalej? Brakuje już materiału, a zabawa bardzo się spodobała :). Czy macie jakieś porady odnośnie zakupów takich lotów do czyszczenia? Gdzie sprawdzać i na co zwrócić uwagę? Kupować pojedynczo, czy np. zestawem po kilkadziesiąt sztuk? Za ile Waszym zdaniem kupować takie pozycje? Z krajów UE, czy spoza? Z dedykowanych portali (domów aukcyjnych), czy raczej standardowych typu np. eBay?

Sam wstępnie przeanalizowałem temat. Na naszym alledrogo - raczej bieda. Na eBay? Z jednej strony ofert jest sporo, ale gros z tych ofert jest z Kanady (!) i USA (!), a to co pozostaje, no sam nie wiem... Budzi wątpliwości... Raz, czy te przedmioty są oryginalne, a dwa, czy ceny są adekwatne do stanów - a sprzedaje się raczej zwłoki tych monet :). Oczywiście nie oczekuję, że zdradzicie swoje "najlepsze miejsca polowań", niemniej jednak liczę na porady dla nowicjusza. Nie oczekuję i w żaden sposób nie liczę na znalezienie monet rzadkich. Chodzi mi o materiał do rekreacyjnego czyszczenia, tak aby mieć możliwość wieczornego odstresowania.

Z góry dziękuję za pomoc.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Proszę pochwalić się rezultatami...
ZM

majsterek007

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Chwalić się specjalnie nie mam czym, szczególnie patrząc na dokonania kolegów, ale proszę. Po otrzymaniu, monetki wyglądały mniej więcej tak: 
1.1_Easy-Resize.com.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
2.2_Easy-Resize.com.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
. Niektóre jeszcze gorzej, jeśli chodzi o zabłocenie - zeskaloną wieloletnią ziemną zbroję.
Po obróbce (moczenie + czyszczenie ołówkami) efekt jest taki 
3_Easy-Resize.com.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
4_Easy-Resize.com.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
  .

Wiem, że część pewnie jeszcze można doczyścić, z częścią z kolei pewnie "przedobrzyłem". Niestety, ale dopiero zaczynam tą zabawę, więc poza chęciami i wiedzą czerpaną z forum, brak mi ogłady i praktycznego obejścia z tymi starymi krążkami. Nie planuję już z nimi nic robić - pozostawię je już tak jak są. Nie są zapewne w żaden sposób rzadkie, a i z wyglądu nie są wyjątkowe, ale mnie cieszą ogromnie i leżą sobie w dedykowanej kasetce.

Za wszelkie porady z góry dziękuję.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Jeżeli Pana interesują loty do czyszczenia to na ten moment najlepiej jest je kupować z ebaya, z krajów leżących na terenie Imperium (Serbia, Francja itp).
Można też poszukać kontaktu do detektorystów po różnych forach, ale jest to bardziej ryzykowne niż ebajka, bo ktoś nas może łatwo zrobić w bambuko...  :-X
Statystycznie follisy pare lat temu chodziły po 1, max 5 euro, w zależności od stanu. Dziś ceny potrafią być wyższe, ale nadal można coś ustrzelić za rozsądną kwotę.
Allegro, USA i innych Australii radzę unikać, bo najlepiej kupować u źródła, bez pośredników... wtedy cena jest najkorzystniejsza.
Jakby miał Pan jakieś wątpliwości co do zakupu lotów lub czyszczenia to proszę pisać, postaram się pomóc. ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2023, 23:50:12 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Wpadł w moje ręce taki oto sesterc Maksymina Traka. Czy myślicie, że dałoby radę nieinwazyjnie usunąć grynszpan i te czerwone tlenki z awersu? Mając monetę w ręce wydaje mi się, że czerwone tlenki są nawarstwieniem a nie wżerem.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Usunąć się wszystko da, ale jakim kosztem - pod tymi nalotami niemal na pewno nie ma tej ładnej, brązowej patyny, a mogą nawet pojawić sie wżery itp. ...
ZM
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2023, 08:54:53 wysłana przez zenonmoj »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Jeżeli chce Kolega zaryzykować, to można go pogotować w oleju... jest to całkiem dobra metoda na usunięcie takich zielonych syfów, tylko trzeba uważać żeby nie wytopić sobie innych metali z monety, lub nie spalić garnka. :-X
Też wydaje mi się, że to zielono-czerwone to tylko nawarstwienia tlenków a nie głębokie ogniska korozji ( oczywiście mogę się mylić).
Pozdrawiam
Karol

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Jeżeli chce Kolega zaryzykować, to można go pogotować w oleju... jest to całkiem dobra metoda na usunięcie takich zielonych syfów, tylko trzeba uważać żeby nie wytopić sobie innych metali z monety, lub nie spalić garnka. :-X
Też wydaje mi się, że to zielono-czerwone to tylko nawarstwienia tlenków a nie głębokie ogniska korozji ( oczywiście mogę się mylić).

Dobre 10 lat temu zastosowałem olej na 3 grosze z KW. Generalnie grynszpan w wyniku gotowania monety w oleju zrobił się miękki, taki mazisty i dało się go bez problemu usunąć, ale moneta ściemniała i i lekko zbrązowiała. Cały dom śmierdział przypalonym olejem i garnek został wyłączony z kuchennych zastosowań. Ręka by mi chyba uschła gdybym miał tą metodę zastosować na takim ładnym sestercu. Bardziej myślałem o nałożeniu czegoś punktowo żeby zmiękczyć grynszpan, ale to znów by mogło negatywnie podziałać na patyne tak jak napisał Zenon.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Elagabal
1) Zdjęcie aukcyjne
 
elagab auct.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!


2) po otrzymaniu
 
elagabal quadriga red.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!


3) teraz, po ostrożnym doczyszczeniu awersu
 
elagabal quadriga cl red.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!


I tak już chyba zostanie - operacja udana, pacjent żyje i ma się dobrze....
Oczywiście: stan obiegowy, awers bity "zmęczonym" stemplem oraz "minor deposits and traces of corrosion"..., ale
- moneta w pełni czytelna, można dopatrzeć się nawet śladów orzełka na kamieniu w kwadrydze,
- dość rzadki i "ikoniczny" dla tego panowania typ w rzadziej spotykanym wariancie (ELAGABAL w otoku),
- w bazach danych kilka egzemplarzy bitych tym samym stemplem, np:

https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de/search?companyId=c1106&auctionId=a38674&lotNumber=2132

https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de/single/l35007551?text=elagabal%20quadriga
- śmiesznie niska cena nabycia, rekompensująca wszystkie ewentualne niedostatki...

Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2023, 10:11:11 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet