Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:53:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Ciekawi mnie jakich koledzy użyliby sposobów w poniższym przypadku. Standardowe przeczyszczenie srebrnych monet czyli gorąca woda, sreberko i sól nie pomogły mi tutaj :)
Moneta jest w większej części pokryta czarną warstwą, co w miarę dobrze widać na zdjęciach.




No właśnie ja na tym zdjęciu widzę nie wiele. Czasami czarna warstwa powstaje gdy dobierze się zbyt mocny roztwór kwasu. A na tym zdjęciu wiedze tylko świecącą monete z ubytkami w srebrzeniu, albo suberat( one często się tak rozwarstwiały )
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2021, 08:11:19 wysłana przez Szóstak »

Eximius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
  • Zainteresowania: Rzym - tetrarchia i dynastia konstantyńska
A ja mam małe pytanie.
Niedawno próbowałem coś wyczyścić. W sumie miałem mało ciekawe, mocno zabrudzone piaskiem monety, które włożyłem na jakiś czas do wody. Część z nich po kilku dniach z wody wyjąłem, wyczyściłem, schodziło dość gładko. Resztę włożyłem do oliwy z oliwek. Po ok dwóch tygodniach stwierdziłem, że zaczynają być z grubsza czytelne, ale ten piach, którym były pokryte stał się bardzo twardy, przez co czyszczenie jest dużo trudniejsze.
Miał już ktoś podobny problem? Co zrobić w takiej sytuacji?

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
A ja mam małe pytanie.
Niedawno próbowałem coś wyczyścić. W sumie miałem mało ciekawe, mocno zabrudzone piaskiem monety, które włożyłem na jakiś czas do wody. Część z nich po kilku dniach z wody wyjąłem, wyczyściłem, schodziło dość gładko. Resztę włożyłem do oliwy z oliwek. Po ok dwóch tygodniach stwierdziłem, że zaczynają być z grubsza czytelne, ale ten piach, którym były pokryte stał się bardzo twardy, przez co czyszczenie jest dużo trudniejsze.
Miał już ktoś podobny problem? Co zrobić w takiej sytuacji?

Całe historie opowiadane z moczeniem w woliwie z oliwek to jedna wielka fikcja.Temat już wiele razy poruszany i zdecydowanie odradzam.Sam zresztą się o tym przekonałem.Oliwa tylko na krótki czas uwydatnia,podkreśla wizerunek monety,z czasem jednak  tworzy sie brzydki nalot i wiecej z tego szkody niż pożytku

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Od oliwy dużo lepsza jest woda utleniona ( ale tylko pod stałym nadzorem) ;)
Polecam zeskrobać piach igłą pod dużym powiększeniem. Metoda idealna do takich kamyczków. Tylko trzeba uważać , żeby monety nie porysować . :)

Pozdrawiam
Karol

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Przykład usuwania grynszpanu.20 sekund pod palnikiem, następnie widoczne grudki ,delikatnie stalowym rylcem+ twarda wykałaczka+ waciki + alkohol do przeżycia. Czas 15min.Czy warto, ocenę pozostawiam oglądającym.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Zd

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Cd

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2021, 03:01:25 wysłana przez patrykoz »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Teraz część najtrudniejsza: ostrożne zdjęcie tego paskudztwa i odsłonięcie (ewentualnego) srebrzenia.
Ja bym to robił raczej mechanicznie i bardzo uważnie... Ewentualnie winianem, ale nie przez zanurzenie, tylko nanoszenie małych kropelek w wybrane miejsca.
Powodzenia!!!

Zenon M.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Tu był mój post.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2021, 22:30:48 wysłana przez patrykoz »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Tu też był mój post ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2021, 22:31:10 wysłana przez patrykoz »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Ładnie to wyszło,dobrze sie prezentuje.Moczenie w oliwce bym sobie odpuścił.Oliwka podkreśla tylko rysunek monety i to efekt krótkotrwały,potem z tym tylko problem bo robią sie po niej dziwne naloty

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
efekt po czyszczeniu. Na srebrzeniu zostało sporo zielonej,delikatnej patyny której nie ruszam. Nie chce, po co, tak jest ładniej.

Ładnie wyszła. Zdecydowanie warto było ją podczyścić.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Tu był mój post
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2021, 22:30:20 wysłana przez patrykoz »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2021, 03:00:11 wysłana przez patrykoz »

 

R E K L A M A
aukcja monet