Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 22:10:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151731 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Ponieważ ta zniszczona jest druga, to rozumiem, że jest po fachowym wyczyszczeniu. Zresztą jest to chyba oczywiste, bo to druga nie ma już patyny.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Zaraz, zaraz. Już się całkiem pogubiłem.
W załączeniu moneta z Romy PO "profesjonalnej konserwacji".

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
To zrozumieliśmy się źle :D Ja założyłem, że profesjonalna konserwacja oznacza czyszczenie, które zdarło patynę z tej górnej monety. A tu okazuje się na odwrót. Z monety wyczyszczonej zrobiła się moneta zapatynowana z powierzchnią występująca na antycznych brązach dość często. Usunięto tlenki ale bez przesady, powstały w ich miejscu delikatne wgłębienia. W mojej ocenie sztuczne patynowanie to nie konserwacja. Konserwacja zachowuje stan monety, a nie go zmienia. Powinni napisać, że patynowali tę monetę. Gdybym zbierał Republikę i dysponował takim budżetem i nie wiedził o konserwacji to mógłbym się przymierzać do tej sztuki "po konserwacji". Jest w mojej ocenie całkiem przyjemna. Z drugiej strony, moneta przed konserwacja mogła być w stanie "naturalnym" po odnalezieniu. Zdarza się że nasz miedź właśnie tak potrafi wyglądać po przelezakowaniu w banku ziemnym. Tylko czy analogią w tym przypadku jest zasadna?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
A nie mogło być tak, że zdjęli wierzchnią warstwę (tę czerwonawą patynę) i wykwity tlenków, a pod spodem ukazała się patyna „właściwia” czyli ta ciemnozielona?

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Moim zdaniem napewno nie. Moneta przed konserwacja nie miała patyny na większej części powierzchni. Napewno nie było pod błyszcząca powierzchnią zielono szarej patyny.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
To źle zrozumiałem. Czyli po czyszczeniu, moneta zostala zapatynowana.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
DIOCLETIAN (284-305). Follis. Ticinum.

Obv: IMP C DIOCLETIANVS P F AVG.
Laureate head right.
Rev: SACRA MONET AVGG ET CAESS NOSTR / ST•.
Moneta standing left, holding scales and cornucopia.

RIC 45a.

Przed czyszczeniem:
 
FOLLIS2.1.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
FOLLIS2.2.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
I po:  ;)
 
FOLLIS2.3.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
FOLLIS2.4.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
I następna monetka... na rewersie przetrwało całkiem sporo srebrzenia. :)
Maximianus, first reign, 286-305. Follis, Siscia, circa 299. IMP MAXIMIANVS P F AVG Laureate head of Maximianus to right. Rev. GENIO POPVLI ROMANI / B / SIS The Genius of the Roman people, nude but for chlamys, standing front, head to left, wearing kalathos and holding patera in his right hand and cornucopiae in his left.
RIC 108b
 
FOLLIS1.3.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
FOLLIS1.4.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2022, 14:41:30 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
c.d
 
FOLLIS1.1.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
FOLLIS1.2.pngCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Superancko. Nie jestem fanem intensywnego czyszczenia nawet starszych i bardziej zajechanych "Rzymków", ale naprawdę świetnie to wyszło, porównując ten konkretny przykład przed i po.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294

Ciekawa przemiana, można wiedzieć jak?
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2022, 23:11:26 wysłana przez Szóstak »

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Co zostało użyte do wtórnego patynowania?

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122

Ciekawa przemiana, można wiedzieć jak?
Mikroskop, igła, palnik, trochę NaOH i wosku Renaissance... parę godzin zabawy i gotowe. ;)

Co zostało użyte do wtórnego patynowania?
Nic, monety są w oryginalnej patynie.
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet