Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:07:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 151217 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Października 2013, 21:14:40 »
Inna odmiana,na mojej widać pod różnym kontem patrząc, całą legendę awersu,ale rewers to wróżenie z fusów...ta moneta to w sumie taki akt desperacji ;)bo tyle razy Caravsius mi uciekał,zawsze o te trochę(1-2euro,dosłownie)że ten egzemplarz obstawiłem dosyć wysoko jak na ten stan z nadzieją że jest w lepszym stanie niż zdjęcie pokazuje i w sumie w ręku jest trochę ładniejszy,postać na rew.dobrze widać..ale dalej nie wiem jaki to jest typ :(podejrzewam salvs,ale te dziwne łamanie legendy sal-vs np.na Wildwinds nie znalazłem,może ktoś coś zasugeruje?za te 50zł.to i tak nie narzekam:)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Października 2013, 22:49:29 »
Witam,mam takie pytanie w temacie,czy samo moczenie w oliwce poprawi czytelność tej monety?głównie chodzi mi o rewers(z lewej strony legenda nie czytelna)
Witam serdecznie!
Jeśli Kolega nie ma dużego doświadczenia w czyszczeniu, to w tym konkretnym przypadku stanowczo odradzam jakiekolwiek czyszczenie. Oliwką można ewentualnie całość delikatnie przetrzeć (wacikiem), ale broń Boże nie moczyć! To przyypadek z tych trudnych - może się zdarzyć (choć nie musi...) że "w kąpieli" całą patynę wraz z tymi detalami, które tam jeszcze widać trafi szlag...
To zdjęcia aukcyjne, nie widać na nich zbyt wiele, ale już teraz mogę powiedzieć, że np. literki składają się w większości z produktów korozji. Jak dokładniej przetrzeć, to się wykruszą i nie zostanie nic.
Na rewersie niczego więcej Kolega pewnie nie znajdzie, bo moneta wybita jest niecentrycznie i lewa część legendy jest już poza rantem.
Co do przedstawienia na rewersie: Salus lub Pax, bo Jowisz to raczej nie jest - w legendzie jednak jak na razie widzę tylko (...) I AV, co trochę zawęża nam obszar poszukiwań, choć nie wykluczam, że jakieś resztki innych literek tam jeszcze są. Na pewno nie widzę V(S), co wyklucza już SAL-VS AV.
Przypuszczam, że jest to LAETIT AV, ale z figurą Salus lub Pax - podobny przypadek opisany jest tu: http://www.britnumsoc.org/publications/Digital%20BNJ/pdfs/1984_BNJ_54_3.pdf -, ale pewności nie mam, a nic więcej nie wydumam ze zdjęciem takiej jakości. Proszę zrobić swoje, ostre, wyraźne i w wysokiej rozdzielczości, to dalej pomyślimy.

Pozdrawiam
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Października 2013, 09:45:27 »
PS. Tu się można Karauzjuszów różnych do syta naogladać http://www.forumancientcoins.com/gallery/thumbnails.php?album=157
ZM

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Października 2013, 16:41:04 »
Dzięki Panie Zenonie za ciekawe linki,może to być jedna z takich krzyżówek (inna legenda,inna figura)szkoda że w takim stanie bo mogła by być fajna ciekawostka w kolekcji.Co do czyszczenia to nie próbowałem jeszcze,jedynie kąpiel w oliwce,dlatego wolę zapytać niż zniszczyć ;)Wieczorem może będę miał dostęp do lepszego aparatu to spróbuje zrobić lepsze zdjęcia i zobaczymy, może jakiś detal wyjdzie...na awersie też jednak po IMP Caravsius jest nie PF jak wcześniej podejrzewałem,tylko P A i jakieś nie czytelne bazgroły(powiększyłem ten fragment)

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Października 2013, 21:06:26 »
Więcej nie wycisnę z tego aparatu ;)ale widać w powiększeniu że żadne czyszczenie tutaj nie pomoże :(Przy okazji doradzę się w sprawie Allectvsa,w oliwkę,czy lepiej zostawić tak jak jest?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Października 2013, 21:26:42 »
Allektusa też lepiej w spokoju zostawić. Tu żadne czyszczenie nie pomoże, a oliwka może niechcący sprawić, że to, co na razie na zasadzie kontrastu dość dobrze widać, stanie się mniej widoczne.
Co do "aktu desperacji": sprzedawca Karauzjusza (zdjęcie aukcyjne jest bardzo charakterystyczne...) często ma w ofercie niezłe, a nawet piękne egzemplarze. Niestety, trzeba za nie cenę odpowiednią trzeba za nie zapłacić (zazwyczaj od 30 funtów wzwyż), jednak opłaca się, bo naprawdę ładne. Jeśli chce się taniej, to trzeba poczekać na aukcję, która kończy się w czasie jakiegoś ważnego angolskiego meczu piłki kopanej - ja właśnie kiedyś całkiem niezłego Allektusa z takiej okazji za marne kilkanaście funciaków upolowałem...
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5421.0/msg,41209.html

Pozdrawiam
ZM

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Października 2013, 21:57:50 »
Dokładnie ;)jeśli chodzi o tych dwu uzurpatorów to w ładnych stanach, jak się tylko pojawią to jest bój okrutny..a okazją taką wydał mi się ten Allectus, na zdjęciu aukcyjnym pokryty żółtą skorupą brudu i była szansa że jest w lepszym stanie niż na zdjęciu a tu jest jak widać...czy jest szansa określić z której mennicy bez czyszczenia?Wydaje mi się że to Londyn RIC 55

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Października 2013, 22:02:23 »
A właśnie,to nie Pan pokazywał kiedyś adventus Karauziusza,upolowany w locie?ciekawy jestem jak monetka wyszła po czyszczeniu.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Października 2013, 08:35:52 »
A właśnie,to nie Pan pokazywał kiedyś adventus Karauziusza,upolowany w locie?ciekawy jestem jak monetka wyszła po czyszczeniu.
Ano właśnie... To taka blaszka, przy której nawet z oliwką należy uważać, bo kontrast padnie. Dopiero tego lata doszedłem z nią do ładu.
Wszystkie miejsca wypukłe są nadżarte/zżarte przez korozję i w kolorze brudno-miedziano-brązowym, płaskie pola pokryte nieregularną patyną w kolorze brudno-zielonkawym. Dodać oliwkę, to obydwa kolory zmienią się na brudno-nijaki.
Ta blaszka to właściwie złom, tyle że złom rzadki, a, co najśmieszniejsze, mimo wszystko w większości czytelny...
Zresztą, proszę samemu osądzić. Tak to teraz wygląda i nic więcej się zrobić z tym nie da.
Aw.: VIRTVS [CARAVS]I; popiersie cesarza w zbroi i hełmie z koroną promienistą w lewo, na lewym ramieniu tarcza, w prawej ręce włócznia, oparta na prawym ramieniu .
Rew.: ADVENTVS CARAVSI; cesarz na koniu jadący w lewo, prawa ręka uniesiona w geście pozdrowienia, płaszcz rozwiany, pod przednimi nogami konia pokonany wróg.

Pozdrawiam
ZM

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Października 2013, 10:52:09 »
Zdjęcia mają to do siebie że widać najmniejszy nawet defekt, a biorąc pod uwagę że w rzeczywistości ta moneta jest około pięć razy mniejsza to zakładam że w ręku wygląda dużo lepiej ;)tym bardziej że czytelna,sens czyszczenia jest wtedy, kiedy nie da się określić typu,odmiany czy mennicy danej monety.. np:w moim Alku nie przeszkadza mi ten skamieniały brud na lustrze monety,tylko to że nie mogę określić mennicy,mam swój typ ale pewny do końca nie jestem i tu jest problem..

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Października 2013, 11:17:58 »
Trzeba by zgadnąć, co też tem w odcinku się kryje. Pod lupę, obracać, z jednej, z drugiej strony się przyglądać - tu żadne zdjęcie niestety nie pomoże... Proszę sobie wyszukać w necie wszystkie typy Allektusa (VIRTVS AVG) z galerą i znaleźć to, co najbardziej będzie pasować!

ZM

PS. W odcinku powinno być QC albo QL, stawiam na QC - teraz należałoby się przyjrzeć detalom galery: jest tam jaka figurka, albo nie...
« Ostatnia zmiana: 13 Października 2013, 11:21:46 wysłana przez zenonmoj »

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Października 2013, 11:37:53 »
Jest z prawej strony galery ,na burcie coś jak flaga_może przybudówka coś jak na tym zdjęciu,ale ja też bym skłaniał się że ta literka to C a ta galera z Lądynu nie Camulodunum,pod galerą na mojej są cztery faliste linie jako fale.http://www.wildwinds.com/coins/ric/allectus/RIC_0055.jpg

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Października 2013, 11:48:19 »
Przyglądam się tej monecie i całkiem możliwe że jakaś postać stoi na dziobie,nawet napis Vi-rtvs dzieli się w tym miejscu,wcześniej nie zwróciłem na to uwagi...ale może to być też część galery,na pewno w odcinku jest QC,przetarłem oliwką i widać,czyli ric55 Lądyn odpada.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Października 2013, 12:06:26 »
Co prawda nie jest to moneta antyczna ale chciałem pokazać efekt użycia winianu amonowo sodowego w celu oczyszczenia monety ze srebra.Znalezisko z lata.Średnio cokolwiek przypominało.Ostatnio kupiłem roztwór winianu i oczyściłem kilka monetek ze srebra w tym ten krążek.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
« Odpowiedź #44 dnia: 31 Października 2013, 20:18:28 »
Co prawda nie jest to moneta antyczna ale chciałem pokazać efekt użycia winianu amonowo sodowego w celu oczyszczenia monety ze srebra.Znalezisko z lata.Średnio cokolwiek przypominało.Ostatnio kupiłem roztwór winianu i oczyściłem kilka monetek ze srebra w tym ten krążek.
Wyniki rzeczywiście są przekonujące! Będę też musiał poeksperymentować z winianem...

W międzyczasie pokażę efekty "ratowania trupa", bo tak można nazwać tę akcję.
Chodzi o podwójną majorinę Walentyniana I, którą już przedstawiałem w wątku łowieckim.
Zdjęcie aukcyjne było paskudne, a gdy wypakowałem monetkę, okazało się, że tym razem nici z "better in hand". Marność nad marnościami i czarna rozpacz.

Zgrzytając zębami kląłem w duchu na czyściciela z bożej łaski, który to paskudztwo wyprodukował. Okazuje się jednak, że pewnie niesłusznie. Podczas dłubania, poprawiania i ratowania tego nieszczęsnego krążka stwierdziłem, że całość najprawdopodobniej pokryta była pierwotnie grubą warstwą ciemnozielonej, połyskliwej i względnietwardej, "tłustej" patyny, która pewnie szczelnie oblepiała wszystkie szczegóły. Pod nią jednak musiała być druga, aktywna warstwa, która stopniowo zżerała metal. Czy to nieznany czyściciel naruszył warstwę górną, czy całość samorodnie szlag trafił, tego nie sposób stwierdzić. Jest jak jest i moja ingerencja mogła mieć na celu jedynie zmiany "kosmetyczne". Sama powierzchnia metalu została, nadżarta a detale "rozmyte". Można by wprawdzie kompletnie usunąć patynę, ale wydaje mi się, że tak radykalne posunięcie doprowadziłoby jedynie do kompletnego wymazania tej ostatniej resztki "charakteru", która temu krążkowi jeszcze pozostała.
Ostateczny rezultat jest więc siłą rzeczy niedoskonały, jednak teraz przynajmniej mogę patrzeć na monetę bez natychmiastowych odruchów wymiotnych i pomimo wszystkich jej niedostatków wszystkie elementy są w miarę dobrze rozpoznawalne, a legendy w 100% czytelne - czegóż więcej można chcieć za jedyne 1,49 funta...
A jak poczekam jeszcze jakieś dziesięć lat i ten metal nazbyt połyskliwy trochę zmatowieje, to całość pewnie nabierze nieco więcej uroku.
Pierwsze, mniejsze zdjęcie oddaje obecne "wrażenie ogólne" (w ręce), a na drugim, robionym w pełnym świetle, widać wszystkie, okrutnie powiększone bruzdy, skazy, wżery i odpryski...
Dla porównania: w oryginale to 25-27,5 mm, 7,74 g, 6 h.

Pozdrawiam
ZM
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2013, 20:31:34 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet