Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:33:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!  (Przeczytany 150978 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Dzień dobry.proszę o radę.Na jednej z monetek pojawił się zielony nalot,monetka zamknięta w kapslu od jakiś 10 lat,,blaszka zdrowa,niemal pełne srebrzenie.Pytanie jak i czy usuwać ten nalot.Plama na awersie broda i na wysokości brody ,na zdjęciu słabo widoczna,w rzeczywistości wygląda gorzej.Pozdrawiam Piotr
Ja bym tego nie ruszał. Co by się nie zrobiło, to patynę diabli wezmą.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Dzień dobry.proszę o radę.Na jednej z monetek pojawił się zielony nalot,monetka zamknięta w kapslu od jakiś 10 lat,,blaszka zdrowa,niemal pełne srebrzenie.Pytanie jak i czy usuwać ten nalot.Plama na awersie broda i na wysokości brody ,na zdjęciu słabo widoczna,w rzeczywistości wygląda gorzej.Pozdrawiam Piotr
Ze zdjęcia, niestety, trudno coś konkretnego wywnioskować. Proszę o fotkę w wysokiej rozdzielczości.

ZM

PS. Z góry odradzam chemię (patyna...) - może czyszczenie mechaniczne...???

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
IIII  nummi podczyszczone .Nic trudnego.Wystarczyło usunąć  osad nie uszkadzając właściwej patyny.Widoczne całe popiersie a nawet kawałek palmy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Rzadki as Marka Aureliusza po odpicowaniu ;) Z rewersu niewiele dało się wyciągnąć.Awers trochę czytelniejszy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich
« Odpowiedź #199 dnia: 19 Października 2019, 15:53:14 »
Jak się pozbyć tego piachu , by nie ruszyć patyny

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Moczenie przez kilka dni-tygodni w wodzie destylowanej a potem lekkie szczotkowanie miękka szczotka.
Pod koniec moczenia można dodać do wody trochę mydła.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Czyszczenie monet przeważnie rzymskich
« Odpowiedź #201 dnia: 19 Października 2019, 16:43:05 »
Dzięki

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Po takim moczeniu warto też przed użyciem szczotki sprawdzić, czy patyna (na razie wygląda na twardą skrupkę...) nie rozmiękła.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Wklejam "zaległego" Chlorusa z mennicy w Lugdunum. Zdecydowałem się zaryzykować i chyba słusznie.
Paskudztwo usunięte, ogniska zarazy zlikwidowane, a spod warstwy "narośli" wylazło nawet trochę srebrzenia - pociemniałego, ale w miarę gładkiego... Kolor "w ręku": czekoladowo-brązowy, z metalicznym połyskiem w przetartych partiach.
Stan po doczyszczeniu: good very fine.

ZM

PS. Poniżej przykład, jak podobną monetę można koncertowo popsuć - w opisie: "inexpertly cleaned"
https://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID=1590618&AucID=3342&Lot=900&Val=3e9074a0a2cef233027ad115477c24fc

MaciekU

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Pozwolę sobie dać przykład kunsztu Pana Zenona :)


MaciekU

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Ciekawi mnie jakich koledzy użyliby sposobów w poniższym przypadku. Standardowe przeczyszczenie srebrnych monet czyli gorąca woda, sreberko i sól nie pomogły mi tutaj :)
Moneta jest w większej części pokryta czarną warstwą, co w miarę dobrze widać na zdjęciach.




Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Jeśli Ktoś chciałby mnie wesprzeć w próbie doprowadzenia tego wypatrzonego i zakupionego w internecie republikańskiego denara do stanu czytelności i zaproponować jakiś sposób konserwacyjno-czyszczący, to bardzo uprzejmie proszę. Na tą chwilę nie jestem w stanie orzec czy jest to oryginalny srebrny denar serratus, czy suberratus podszywający się pod oryginalnego denara. Kupiłem jako ciekawostkę i pierwszą monetę republiki. Ewentualne propozycje co do identyfikacji też chętnie przyjmę do wiadomości.  :)
a.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!
 
r.jpgCzyszczenie monet przeważnie rzymskich - Czyściciele wszystkich krajów, łączcie się!

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Proszę spróbować z roztworem winianu amonowo sodowego.Dostępny na Allegro https://allegro.pl/oferta/winian-amonowo-sodowy-do-czyszczenia-monet-100-ml-5807017194
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Towarzysze Czyściciele !
Czy oprócz ebajki polecacie jakieś sprawdzone stronki z antycznymi lotami do czyszczenia ? ;)
Bo ostatni jakoś ceny na ebay-u poszybowały w górę. Jeszcze rok temu za 20 szt. płaciłem 100 zł , a teraz w podobnym stanie po 200 zł chodzą.  :o
Pozdrawiam
Karol

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Ja rok temu za półgrosz płaciłem 50 zł a dziś 200. Wszędzie poszło do góry.

 

R E K L A M A
aukcja monet