Aktualności:

  • 24 Styczeń 2021, 16:43:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fotografia monet – numizmatyka i rynek  (Przeczytany 717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
Fotografia monet – numizmatyka i rynek
« dnia: 16 Listopad 2019, 21:55:56 »
Proponuję oddzielny wątek o stylach fotografii monet i warsztatach fotograficznych głównych aktorów rynku numizmatycznego. Celem jest analiza zjawiska i funkcji fotografii we współczesnej numizmatyce i w handlu monetami oraz zebranie informacji dotyczących warsztatu profesjonalnego fotografowania monet i ich publikacji.
Wszelkie uwagi i informacje w tym temacie mogą posłużyć każdemu kolekcjonerowi do poprawnej analizy zdjęć monet publikowanych na aukcjach a także do sporządzenia dokumentacji fotograficznej własnej kolekcji i do poprawnego sfotografowania monet przeznaczonych na sprzedaż.

Zdjęcia monet są dziś nieodłączną częścią numizmatów. Rozpoznajemy, wyceniamy, kupujemy i kolekcjonujemy w dużej mierze właśnie zdjęcia! Na nasze kolekcje składają się zarówno monety jak ich fotografie.
Dawniej, do celów katalogowych, wykonywano odlewy gipsowe monet i dopiero te odlewy fotografowano. Tak sporządzana dokumentacja miała na celu obiektywne przedstawienie w katalogach „typów” a nie poszczególnych monet.
Dziś, fotograf, posługując się złożonym arsenałem sprzętu, oświetlenia i programów komputerowych, decyduje o obrazie każdej monety z osobna.
Fotograf, tak jak kiedyś mincerz i podskarbi królewski, zostawia, już nie na seriach monet a na poszczególnych „numizmatach”, swój ślad w postaci własnego stylu fotograficznego.
Fotografia numizmatów oferowanych na rynku internetowym nie jest więc obiektywną dokumentacją. Każda firma ma swój styl. W wielu przypadkach metody fotografowania owiane są tajemnicą zawodową. Kwestia obróbki cyfrowej zdjęć to wręcz temat tabu. Nic dziwnego, kiedy uświadomimy sobie, że to właśnie zdjęcia (wyposażenie studia, metody fotografowania i metody cyfrowej obróbki zdjęć) decydują w dużej mierze o cenach monet, a więc także o dochodach firm.

Wiele cennych informacji o fotografowaniu monet zawartych jest już na tym forum w dziale „Fotografia”. Tutaj zapraszam do dyskusji nie tylko o aparatach, obiektywach, oświetleniu i metodach fotografowania, ale także o Waszych osobistych odczuciach dotyczących stylów zdjęć monet publikowanych na aukcjach przez liderów naszego rynku numizmatycznego.Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet