Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
15 Sierpień 2018, 16:32:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mikroskop/kamera na USB  (Przeczytany 38505 razy)
nabializm
TPZN 005
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 005
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie III/IV wiek

« Odpowiedz #15 : 15 Sierpień 2011, 16:45:53 »

Pobawiłem się oto efekty, jak znajdę chwilę zamieszczę więcej fotografii:\

Kropka 80x

Fragment litery Z

Fragment twarzy 20x

Głowa Sola 20x

do zaprezentowania jakichś szczególnych detali to się w miarę nadaje. Ale bardziej jest to sprzęt do oglądania preparatów, roślinnych itp. oświetlenie górne można sobie regulować posiada kilka poziomów to samo z dolnym, również jest regulacja różnych parametrów kamery, sporo można wycisnąć z oprogramowania, jak ma się czas i cierpliwość.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek: ncr3i4@gmail.com
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #16 : 26 Luty 2013, 10:42:08 »

Odgrzewam wątek bo znów postanowiłem się pobawić moim mikroskopem bresser.
Mikroskop tak jak pisałem wcześniej ma tylko dwa powiększenia 20x i 200x - bez płynności pomiędzy.
Powiększenie 20x i tak jest za duże na pole całej monety.

Wczoraj wpadłem na taki pomysł.

Zrobiłem tubę z białego sztywnego papieru o średnicy około 25 mm i nałożyłem na obiekty mikroskopu tak aby diody były w środku tuby.

Tuba o długości około 10 cm rozprasza światło i pada ono na monetę. W ten sposób jestem w stanie umieścić w kadrze całą monetę
( przynajmniej trojaka do max 23 mm średnicy.

Wyszedł mi taki efekt:

* 1606_20a.jpg (217.44 KB, 825x842 - wyświetlony 328 razy.)

jarek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 17 Marzec 2013, 14:37:56 »

Zrobiłem tubę

Co prawda dalej nie wiem, co ta tuba zmieniła, ale efekt wydaje mi się bardzo ładny.

Niemniej do zabaw numizmatycznych chyba niezbędna jest taka zabawka z płynną regulacją powiększenia.

Może ma ktoś coś takiego?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 18 Marzec 2013, 11:32:08 »

Żeby złapać ostrość przy stałym powiększeniu ( 20x) potrzebne jest odpowiednie oddalenie soczewki mikroskopu od monety.
Przy tym powiększeniu jest  to odległość około 10 cm i taką tubę sobie zrobiłem. Chodzi oto, żeby nie trzymać w powietrzu mikroskopu
i żeby obraz nie "latał". Przy okazji tuba rozprasza światło i w miarę równomiernie pada ono na monetę.

Oczywiście zmienne powiększenie byłoby lepsze, ale mając już taki mikroskop szkoda mi inwestować w kolejny.
Jeśli ktoś myśli o zakupie mikroskopu ze zmiennym powiększeniem to z góry mogę zasugerować, aby dolna granica była nie większa niż 3x,
wtedy cała moneta do 25 mm średnicy powinna znaleźć się w obrazie.

jarek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 24 Marzec 2013, 00:37:22 »

Jeśli ktoś myśli o zakupie mikroskopu ze zmiennym powiększeniem to z góry mogę zasugerować, aby dolna granica była nie większa niż 3x,

Popatrzyłem teraz, co tam mają na Allegro i nie widzę mikroskopu, który miałby mniej niż 10x, a zazwyczaj jest to 20-25x.

Czy takie mikroskopy 3x w ogóle istnieją?

A Pan, Panie Macieju, wycisnął coś ze swojego sprzętu?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #20 : 24 Marzec 2013, 01:25:46 »

Oczywiście.

Przeglądając kiedyś Allegro rzuciło mi sie na oczy coś takiego:

http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-z-lcd-celestron-822483-lodz-i3087468039.html

Celestron to firma z renomą - robi dobre teleskopy, więc jest szansa, ze mikroskop tez będzie ok.

Optyczna regulacja w zakresie małych powiększen oraz regulacja doswietlania diodami to także plus.

jarek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 24 Marzec 2013, 02:06:25 »

Przeglądając kiedyś Allegro rzuciło mi sie na oczy coś takiego:

Bardzo Panu dziękuję. Wyszukiwałem przez "mikroskop USB", więc przegapiłem.

Z tym, że to już troszkę wyższa półka cenowa i chętnie bym zapoznał się z czyjąś opinią i zobaczył efekty.

Trochę też zbija mnie z pantałyku ten element opisu: "Optyczne powiększenie od 1x do 3,7x i 54x"

Jak to rozumieć?

qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #22 : 24 Marzec 2013, 09:44:45 »

Znaczy tyle, ze płynna regulacja powiekszenia optycznego jest w zakresie 1x-3,7x. Potem juz tylko 54 razy.

Jak dla mnie to w zupełności wystarcza do robienia zdjęć monetom, choć oczywiście wolałbym go sprawdzić przed zakupem.

Jakoś nie wierze w płynne regulacje powiększenia optycznego w zakresach 10x-200x  i tym podobne.

Owszem może to być powiększenie cyfrowe,ale nie optyczne.

Jaka jest różnica to każdy użytkownik idiot aparatów do zdjęć wie.

jarek
Piotr-p40
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 069
Zainteresowania:
Jagiellonowie

« Odpowiedz #23 : 24 Marzec 2013, 10:00:09 »

Też powoli dojrzewam do zakupu takiego ustrojstwa - skanowanie monet jakoś mi ,,nie leży"...
Na tej aukcji: http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-celestron-2-mpix-usb-chorzow-i3079894371.html są podane bardzo ciekawe dane - pozwolę sobie wkleić je bezpośrednio w tym poście, aby w przyszłości ,,nie uciekły":

Pozdrawiam
Piotr
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #24 : 24 Marzec 2013, 10:49:55 »

Czyli z opisu jasno wynika,ze optyczne powiększenie to tylko zafiksowane 40x oraz 150x.

Pozostałe powiekszenia uzyskuje sie na skutek oddalenia mikroskopu od obiektu. Czyli dokładnie to samo
co zrobiłem sobie za pomocą rurki pcv co opisałem powyżej.

Nawet odległość sie zgadza 10cm i pole widzenia odpowiadające trojakowi przy powiększeniu około 8x-10x.

Z oświadczenia dodam,ze warto jednak poszukać sprzętu z regulacja oświetlenia. Monetki są rożne z patyna albo bez. Ja muszę sie sporo nameczyc aby światło padało jak trzeba, robię to za pomocą delikatnego przesunięcia monety w osi poziomej ( moneta nie leży bezpośrednio na płaskim stole, ale umieszczam ja w lejku, przez co moge ja ustawiać w miarę potrzeby - mój patent Mrugnięcie ).

Przy regulacji oświetlenia sprawa może być prostsza.

jarek
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #25 : 24 Marzec 2013, 12:17:28 »

Dla porównania mój ostatni nabytek z WCNu
Pierwsze zdjęcie z WCN drugie moje z mikroskopu

* image.jpg (58.12 KB, 323x320 - wyświetlony 242 razy.)

* image.jpg (280.64 KB, 872x887 - wyświetlony 257 razy.)

jarek
rami
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
-
Zainteresowania:
dopiero zaczynam - pryncypat.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : 24 Marzec 2013, 13:20:25 »

zdjęcie z Twojego mikroskopu starałem się "dostosować" w programie graficznym do zdjęcia z WCN (zmniejszenie, tonalnolść, duotone, unsharp mask) i w sumie wychodzi na to, ze szczegóły podobnie, przy czym wygląda na dość mocno nierówne oświetlenie:

* monetka.jpg (85.76 KB, 320x326 - wyświetlony 216 razy.)
budgie
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*

Legitymacja: TPZN nr 022
Zainteresowania:
Grosze gdanskie Zygmunta Starego

« Odpowiedz #27 : 24 Marzec 2013, 14:22:56 »

Moze to was zainteresuje, mikroskop z plynna regulacja powiekszenia i regulacja oswietlenia. Dodatkowo po dokonaniu kalibracji urzadzenia mozna dokonywac dokladnych pomiarow badanego przedmiotu .

http://www.warensortiment.de/technische-daten/usb-mikroskop-pce-mm200.htm

Jurek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #28 : 24 Marzec 2013, 15:26:35 »

Moze to was zainteresuje

Na Allegro ta konstrukcja też jest:

http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-usb-delta-optical-smart-2mp-i3063886129.html

Z tym, że z opisu znów nie wynika, czy powiększenie jest optyczne, czy to tylko sztuczki programowe.

Zresztą, jak słusznie zauważył Kolega qcho, ten górny parametr i tak jest dla numizmatyka praktycznie nieistotny, a najważniejsza sprawa to, jak mikroskop zachowuje się w przedziale 1x - do góra dwudziestu trzydziestu (czasem warto przyjrzeć się jakimś detalom, kropkom itp.).

Zdjęcia na tej niemieckiej stronie i na stronie Allegro są średnio zachęcające - tak jakby urządzenie miało problemy z łapaniem ostrości. Widocznie nie wpadli na pomysł z rurką  Mrugnięcie

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #29 : 24 Marzec 2013, 15:30:30 »

przy czym wygląda na dość mocno nierówne oświetlenie:

Wygląda na to, że prawa strona jest oświetlona lepiej. Ale czy w ogóle są (w tych kategoriach cenowych, w jakich się na razie poruszamy) mikroskopy z regulacją oświetlenia inną niż "jaśniej - ciemniej"?

Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM