Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
15 Sierpień 2018, 16:31:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3] 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mikroskop/kamera na USB  (Przeczytany 38503 razy)
rami
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
-
Zainteresowania:
dopiero zaczynam - pryncypat.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #30 : 24 Marzec 2013, 19:00:15 »

Ale czy w ogóle są (w tych kategoriach cenowych, w jakich się na razie poruszamy) mikroskopy z regulacją oświetlenia inną niż "jaśniej - ciemniej"?
Wątpię. Za to duże szanse bym dawał temu, że sporo w kontekście równomierności oświetlenia zależy od egzemplarza - w końcu to chińska masówka. Delta Optical ma salony  w większych miastach Polski, może uda się wypróbować ewnetualnemu nabywcy kilka sztuk na miejscu i porównać rezultaty
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #31 : 24 Marzec 2013, 21:33:16 »

Tak jak ze sprzętem do astro proponuję ewentualnym nabywcom tylko sprzęt renomowanych firm.

Oczywiście nie mówię tutaj o Takahashi ( z resztą nie wiem czy produkują mikroskopy, ale
na pewno najlepsze na świecie refraktory ), ale np Bresser, Celestron. Obie znane i dobre firmy amerykańskie, - Bresser został wykupiony przez Meade.

Co do oświetlenia to na pewno nie ma mozliwości np wyłączenia częsci diód z jakiejś strony. Wątpię by jakikolwiek mikroskop usb to miał. Mówimy oczywiście o półce cenowej do 500-600 PLN.

Ale regulacja siły światła jak pisałem istnieje i na pewno by się przydała.

Co do mojego zdjęcia to jak Panowie zauważyli jedna część była oświetlona bardziej - to wynik właśnie delikatnego przekręcenia monetki w osi poziomej aby wyeliminować zbyt mocne światło padające na wprost monety.

Generalnie polecam taką zabawę jako inną formę rozrywki zamiast lustrzanki cyfrowej.

jarek
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
XX wiek + monety SIGIS III DG

« Odpowiedz #32 : 30 Maj 2016, 21:27:25 »

Odkurzę temat bo zastanawiam się nad kupnem takowego mikroskopu Uśmiech
Rzecz to fajna, nikogo nie trzeba przekonywać a i w miarę przystępna cenowo bo za 150zł można mieć urządzonko powiększające aż 800x.
I tu właśnie leży miedziak pogrzebany. Bo na popularnym serwisie aukcyjnym jest tego od groma: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=mikroskop%20usb&bmatch=base-relevance-ele-1-1-0516
Wstępnie wypatrzyłem taki: http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-usb-przyblizenie-20x-800x-2mpx-i6201935145.html
Tylko zastanawiam się, czy obraz i powiększenie będzie przynajmniej takiej dobrej jakości/wielkości jak u qcho czy Prankstera?
Bo z tym powiększeniem 800x, czy 1600x to podejrzewam, że to jest powiększenie cyfrowe, czyli takie samo jak zrobię przybliżając twarz do ekranu.
Ktoś mógłby odświeżyć temat wypowiedzią popartą:
- modelem
- opinią na temat działania/niezawodności

Dzięki Uśmiech
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #33 : 31 Maj 2016, 00:59:28 »

Ten stojak jest do niczego, praktycznie nie do użytku. Kupiłem toto kilka lat temu. Wciąż jest jak nowy, bo nie da się nic nim zrobić.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
kwinto
Członkowie TPZN
Użytkownik
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Zainteresowania:
Batory -szelągi i grosze, Ks. Opolsko-Raciborskie

« Odpowiedz #34 : 31 Maj 2016, 08:37:40 »

Kiedyś również stwierdziłem, że cena jest dla mnie do zaakceptowania - niestety leży na dnie szuflady i czeka na lepsze czasy, ponadto mam problem z oprogramowaniem ( nie mogę zapisać zdjęć ) a pomoc profesjonalisty od informatyki nic nie zmieniła  Smutny
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #35 : 31 Maj 2016, 09:51:54 »

Tak jak już pisałem wcześniej. Największym problemem tego typu sprzętu jest zbyt duże powiększenie minimalne.
Aby uchwycić całą monetę trzeba szukać mikroskopu o minimalnym powiększeniu 3x.

Można oczywiście złapać monetkę z większej odległości przy użyciu większych powiększeń, ale to wymaga dodatkowego
sposobu na utrzymaniu mikroskopu w powietrzu i ustabilizowaniu obrazu.

Powiększenia rzędu 800x do niczego się nie przydadzą. Podejrzewam, że powyżej 300x takim urządzeniem ostrości już nie złapiemy.

Kiedyś podawałem taki przykład kompaktowego urządzenia, które portencjalnie możę spełniać wymagania numizmatyka:

http://deltaoptical.pl/kieszonkowy-mikroskop-cyfrowy-celestron-lcd,d2190.html

jarek
multikos
Użytkownik
**
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #36 : 20 Czerwiec 2016, 14:59:57 »

Czy ktoś z Was nabył ten mikroskop z linku powyżej ? Czy rzeczywiście się sprawdza ? Z infomrmacji od producenta wynika, że pole widzenia dla średnicy 26 mm daje możliwość powiększenia jedynie o 2x, czy to nie za mało do robienia porządnych zdjeć?

"Pole widzenia w mikroskopie cyfrowym Celestron LCD zależy od powiększenia i wynosi
dla powiększenia 2x - 26 mm
dla powiększenia 37x - 14 mm
dla powiększenia 54x -  2,5 mm"

Pio86
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Polska

Legitymacja 078

« Odpowiedz #37 : 23 Lipiec 2016, 09:40:43 »

tu macie małą próbkę: https://www.youtube.com/watch?v=6kPIy3HSGBc - poprawiony
multikos
Użytkownik
**
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #38 : 24 Lipiec 2016, 17:09:25 »

Link nie działa...

multikos
Użytkownik
**
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #39 : 25 Lipiec 2016, 14:21:13 »

tu macie małą próbkę: https://www.youtube.com/watch?v=6kPIy3HSGBc - poprawiony

Dzięki za analizę. Porządkując jest to analiza tych mikroskopów USB szeroko dostępnych na Allegro w dosyć przystępnych cenach ale nie nadających się do robienia całościowych zdjęć monetom. Super wyglądają zbliżenia ale próba fotografowania całej monety łączy się z wieloma czynnościami dodatkowymi (wydłużenie podstawy) i na sam koniec efekt w mojej ocenie jest słaby.

Może jednak ktoś ma ten o którym pisał powyżej @ qcho -> Delta Optical - Kieszonkowy mikroskop cyfrowy Celestron LCD ? Cena trochę większa i wg mojego rozeznania pozostaje tylko jedno pytanie czy nie za małe jest pole widzenia tego mikroskopu - czy cała moneta będzie ujęta...? Z tego względu obawiam się go zakupić. Po jednak nieudanym zakupie mikroskopów w cenie do 200 zł na Allegro... Firma go produkująca próbowała pomóc ale dla nich fotografia monet to czarna magia więc nadal nie wiem ostatecznie czy ten sprzęt się nadaje...

Pio86
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Polska

Legitymacja 078

« Odpowiedz #40 : 26 Lipiec 2016, 06:04:41 »

warto czasem wybrać się do sklepów stacjonarnych zwykle nie ma problemu z przetestowaniem. Niestety ceny nie na moją kieszeń a taka zabawka jaką prezentuje mi na tą chwile wystarczy.   
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #41 : 11 Październik 2016, 17:39:34 »

Taka właściwie ciekawostka Uśmiech
Zastanawiałem się nad mikroskopem do oglądania monet a najciemniej pod latarnią.
W pracy mam mikroskop z odwróconą optyką Optatechu za kilka(naście) tysięcy... co prawda do oglądania materiału biologicznego, który jest (niemal) przezroczysty ale...
Użyłem tego co miałem w kieszeni czyli 1-groszówki i oglądało się świetnie. Problem stanowiły zdjęcia bo aparat strasznie zaciemniał centrum a przepalał skraj monetki.
Mimo wszystko jest warto więc od czasu do czasu będę oglądał niektóre monetki w pracy Mrugnięcie

* 1gr1.jpg (204.37 KB, 2048x1536 - wyświetlony 107 razy.)

* 1gr2.jpg (358.25 KB, 2048x1536 - wyświetlony 104 razy.)

* 1gr3.jpg (309.1 KB, 2048x1536 - wyświetlony 103 razy.)
PREM
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
Średniowiecze bardzo szeroko pojęte, mennictwo Wazów

« Odpowiedz #42 : 11 Październik 2016, 19:06:55 »

Najlepszy moim zdaniem jest mikroskop stereoskopowy zwany potocznie binokularem, ze źródłem światła odbijanym od przedmiotu - te ze światłem przechodzącym na wiele się nie zdadzą, chyba, że użyjemy dodatkowego źródła światła - powinna wystarczyć zwykłą lampa biurkowa z dobra żarówką. Ja tez mam w pracy przróżne cuda techniki nawet za kilkadziesiąt tysięcy ale najlepiej ogląda się pod starym stereoskopem produkcji PZO :-) Takie cuda zdarzają się po 200-300 złotych w serwisach aukcyjnych. robienie zdjęć z użyciem mikroskopu to inna para kaloszy, wymaga dobrze skalibrowanej optyki i toru wizyjnego. Przy profesjonalnych urządzeniach to norma na ogół sa wyposażone w kamerę cyfrową. Amatorowi pozostają różne inne patenty. Sporo ich ale finalnie pod mikroskopem najlepiej fotografować mikro detale, a całą monetę zwykłą cyfrówką.
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #43 : 11 Październik 2016, 21:05:17 »

No akurat stereoskopu nie posiadamy. Próbowałem z doświetleniem lampką na usb ale dojście jest ciężkie i przynajmniej narazie nic nie dało.
Gdyby zrobić jakąś przystawkę (jakaś kompozycja lusterek?), która odbijałaby część górnego światła na dolną część monety byłoby super.
Narazie traktuje to jako ciekawostkę a jeśli mnie najdzie to może coś wykombinuję Uśmiech
multikos
Użytkownik
**
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #44 : 30 Październik 2016, 15:21:33 »

Zdjęcie zrobione mikroskopem za 200 zł. Nie wiem czy czegoś więcej potrzeba do powiększeń. Do zdjęć całej monety urządzenie się nie nadaje ale do punktowych powiększeń jest w mojej opinii super.

* Tue Jun 07 15-10-52.jpg (93.94 KB, 640x480 - wyświetlony 121 razy.)

Strony: 1 2 [3] 4 5   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM